Gdzie jest burza. IMGW ostrzega przed silnymi burzami....

Gdzie jest burza. IMGW ostrzega przed silnymi burzami. Sprawdź radar burz online i prognozę pogody IMGW

Redakcja/AIP

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

IMGW ostrzega przed silnymi burzami
1/5
przejdź do galerii

IMGW ostrzega przed silnymi burzami ©Adam Wojnar

Przez województwo małopolskie w najbliższych dniach mogą przejść burze. Może też silnie wiać i spodziewane są opady deszczu. Sprawdź, czy i gdzie są ostrzeżenia pogodowe IMGW przed burzami. Gdzie teraz jest burza? Możesz to sprawdzić przez internet dzięki mapie burz online. Sprawdź prognozę pogody i radar burz online.

IMGW ostrzega przed silnymi burzami. Sprawdź prognozę pogody w Krakowie i Małopolsce


Do Polski od zachodu będą zbliżać się deszczowe chmury, które spowodują dość obfite opady deszczu i burze. Największe szanse na burze przypadają na godziny popołudniowe i wieczorne. Taka sytuacja ma utrzymywać się na Polską prawie do weekendu. Dla południowej części naszego kraju został wydany komunikat o pierwszym stopniu zagrożenia burzowego. Jak czytamy - istnieje ryzyko ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu ryzyko silnych porywów wiatru.

Polscy Łowcy Burz informują że, zachód Polski dostanie się pod wpływ niżu znad Niemiec i związanego z nim ciepłego frontu atmosferycznego, pozostała część kraju znajdzie się na obszarze obniżonego ciśnienia. Do Polski będzie napływać chwiejna masa powietrza z południowego-wschodu, w związku z czym możliwe są burze, a miejscami także silne porywy wiatru.

Gdzie jest burza? Kraków, Małopolska. Zobacz interaktywną mapę online


Czy w najbliższych dniach w Krakowie i Małopolsce zagrzmi? Czy IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe przed burzami dla Krakowa i Małopolski? Poniżej na mapach pogodowych i radarach burzowych zobaczysz, gdzie aktualnie grzmi i błyska oraz w jakim kierunku przemieszczają się burzowe chmury.


Gdzie jest burza? Interaktywna mapa online
Mapa opadów z prognozą pogody
Radar burzowy i mapa burz online(źródło: blitzortung.org)

IMGW: co robić, a czego nie robić podczas burzy?


Dziennie nawet kilka burz przechodzi nad poszczególnymi regionami kraju. Burzowa pogoda utrzyma się pewnie do sierpnia. Towarzyszące burzom intensywne deszcze i wiatry niejednokrotnie powodują zalania oraz inne zniszczenia. Można jednak złagodzić skutki. Jak to zrobić?

Burza, kiedy jesteśmy w domu

  • Najlepiej usunąć z balkonów i tarasów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie (np. doniczki z kwiatami, plastikowe meble, stojącą suszarkę na pranie).
  • Zabezpieczmy okna i drzwi by nie otworzyły się pod naporem wiatru.
  • Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
  • Wyłącz telewizor, komputer i inne urządzenia elektryczne i gazowe (pamiętaj o zaworach i bezpiecznikach).
  • W czasie burzy nie korzystaj z telefonu komórkowego. W czasie burzy najlepiej nie wychodzić z domu.


Burza, kiedy jesteśmy w terenie


Dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy szukać schronienia przed każdą burzą. Jeśli to możliwe nie powinniśmy zostawać na zewnątrz, zwłaszcza na wzniesieniach lub na nieosłoniętym terenie w bezpośredniej bliskości wysokich punktów - drzew, słupów itp. Jeżeli burza zaskoczy cię na zewnątrz, wejdź jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekaj. Nie zatrzymuj się pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami (np. wiatą przystankową). Odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj. Również rozkładanie parasola w czasie burzy to zły pomysł - znacznie bezpieczniej będzie jednak zmoknąć, niż narażać się na uderzenie pioruna.


Źródło: AIP

Bezpieczne jest pozostanie w samochodach lub innych pojazdach - jeśli okna w nich są zamknięte, to samochód stanowi wtedy tzw. klatkę Farradaya, w której nie ma pola elektrycznego. Pamiętajmy jednak, że silny podmuch wiatru może przestawić samochód podczas wyjazdu auta z lasu, terenu zabudowanego. Nie zatrzymuj się jednak pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.

Jeśli burza zaskoczy nas podczas uprawiania sportów wodnych lub rekreacji nad wodą, należy jak najszybciej udać się w kierunku brzegu - przebywanie na wodzie jest śmiertelnie niebezpieczne i żaden sprzęt pływający (rower wodny, kajak) nie będzie stanowić dla nas bezpiecznego schronienia. O skali zagrożenia na akwenach wodnych niech świadczy fakt, że informacja o każdej burzy jest zawsze bezwzględnie przesyłana do kapitanatów portów, niezależnie od natężenia zjawiska.

Będąc na zewnątrz starajmy się schować w zagłębieniu terenu, natomiast nie kładźmy się ani nie siadajmy na ziemi - znacznie bezpieczniej jest kucnąć i objąć przyciągnięte do siebie kolana, wtedy powierzchnia styku naszego ciała z ziemią będzie możliwie najmniejsza, co ma kluczowe znaczenie w przypadku ewentualnego uderzenia pioruna.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?