Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie powstają mieszkania w Małopolsce? Dużo się buduje poza Krakowem. Wreszcie! Średnia powierzchnia 100 m kw. W Krakowie - 58 m kw.

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Konrad Kozlowski/Polska Press
Poza Krakowem buduje się w Małopolsce coraz więcej mieszkań. Jeszcze niedawno w stolicy regionu powstawała połowa wszystkich lokali w województwie, ale w 2021 roku mieszkaniówka w tzw. Polsce powiatowej wyraźnie ożyła – i to niekoniecznie w dużych miastach. Przykładem Tarnów, gdzie w grudniu 2021 oddano do użytku zaledwie 7 mieszkań, ale już w okalającym go powiecie ziemskim – 108. Na mapie błyszczą powiaty: wielicki, krakowski, oświęcimski i bocheński. W sumie w całej Małopolsce powstało w grudniu 2021 aż 2835 nowych mieszkań, czyli ponad dwa razy więcej niż w grudniu 2020. Blisko 60 procent z nich wybudowano poza Krakowem. Były to przeważnie domy jednorodzinne o powierzchni ponad 150 metrów kw., a nawet – jak w powiecie olkuskim – ponad 200 metrów kw. W Krakowie przeciętne nowe lokum ma zaledwie 58 m kw. - wynika ze wstępnych danych GUS. Gdzie w Małopolsce powstaje najwięcej mieszkań? By to sprawdzić, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

„Według wstępnych danych, w grudniu 2021 r. w całej Małopolsce oddano do użytkowania 2835 mieszkań, tj. o 106,9 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu 2020 r. W budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem liczba oddanych mieszkań zwiększyła się o 184,7 proc. (czyli niemal trzykrotnie!) - do 1734, a w indywidualnym o 35,5 proc. - do 1031” – czytamy w komunikacie krakowskiego Urzędu Statystycznego.

Co ciekawe, mieszkania oddane w województwie małopolskim w grudniu 2021 r. stanowiły aż 10,8 proc. ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania w kraju, mimo że nasz region zamieszkuje 8,9 proc. mieszkańców Polski. Ten ilościowy (ale też jakościowy) skok zawdzięczamy w dużej mierze temu, że po wielu latach zastoju ruszyły inwestycje w mniejszych miejscowościach Małopolski.

W całym 2021 r. oddano do użytkowania 21.984 mieszkania, czyli o 10,8 proc. więcej niż w 2020. W budownictwie indywidualnym liczba nowo oddanych mieszkań zwiększyła się o 27 procent, natomiast w przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem – o 5 procent. Mówiąc najprościej, najszybciej wzrosła w naszym regionie liczba budowanych domów. W sumie powstało ich 9100, a przeciętna powierzchnia wyniosła 152,1 m kw. Mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem przybyło nam 12.716, a ich średnia powierzchnia to 60,8 metra kw., przy czym w samym Krakowie była ona nieco mniejsza niż poza nim. Nowo oddane lokale spółdzielcze miały średnio 52,5 m kw., a spółdzielcze czynszowe – 78,2 m kw.

„Mieszkania o największej przeciętnej powierzchni użytkowej oddano do użytkowania w powiecie limanowskim (174,9 m kw.), a w dalszej kolejności w powiatach: myślenickim (160,9 m kw.), nowotarskim (159,6 m kw.), suskim (158,9 m kw.) i proszowickim (155,7 m kw.). Najmniejsze (poniżej 100 m kw.) wybudowano w Krakowie (59,9 m kw.), Tarnowie (87,2 m kw.) i Nowym Sączu (92,3 m kw.)” – podaje krakowski Urząd Statystyczny.

Pozostałe informacje napływające z rynku też są raczej dobre: liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w grudniu 2021 r. wyniosła 2646 i była o ponad połowę większa niż przed rokiem, a liczba mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym dobiła do 2585, co oznacza wzrost o prawie 21 procent. W przypadku mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem wzrost wyniósł aż 34,1 procent rok do roku. Ma to ścisły związek z utrzymującym się przez cały rok wysokim popytem na nowe lokale – nie tylko w Krakowie, ale w zasadzie w całej Małopolsce, także w miejscowościach, w których często od lat nie budowano żadnych bloków. A gdzie w Małopolsce powstaje najwięcej mieszkań? By to sprawdzić, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski