Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie są ci uczniowie?

Redakcja
(INF. WŁ.) Czy możliwe jest, aby w Polsce obowiązku szkolnego nie wypełniało aż 63 tys. dzieci? Takie szacunki podała wczoraj Najwyższa Izba Kontroli, zastrzegając jednak, że 60 proc. takich uczniów to dzieci, które mają zameldowanie na pobyt stały w Polsce, ale mieszkają za granicą, a rodzice nie zgłosili tego faktu.

Dzieci na ciągłych wagarach

   Jak NIK wyliczyła tak ogromną liczbę uczniów nie chodzących do szkoły? Inspektorzy skontrolowali 35 szkół podstawowych i gimnazjalnych; w każdej z nich stwierdzili brak 3 lub 4 uczniów, którzy z nieuzasadnionych przyczyn nie pobierali nauki. Stosując ten wynik do ogólnej liczby szkół w Polsce, kontrolerzy otrzymali zatrważający wynik - brak 63 tys. dzieci i młodzieży w szkołach.
   Ta liczba jest kilkukrotnie większa niż dotychczasowe szacunki Ministerstwa Edukacji Narodowej, oparte na danych Głównego Urzędu Statystycznego, zgodnie z którymi obowiązku szkolnego nie wypełnia tylko 0,2 proc. uczniów (według NIK - 1,3 proc.), a więc dotyczy to około 9 tys. osób. Skąd tak ogromna różnica? Kontrolerzy NIK przyznają, że znaczna część "brakujących" dzieci to skutek złego prowadzenia ewidencji przez gminy i szkoły, w efekcie czego część dzieci gdzieś "ginie", natomiast inne są wpisane w kilku różnych miejscach, a chodzą do jednej szkoły. NIK zarzuca też gminom, że nie kontrolują wypełniania obowiązku szkolnego, a jeśli już to robią, to w ujawnionych przypadkach słabo go egzekwują. Według NIK, dane resortu edukacji nie uwzględniają ponadto takich dzieci, które wprawdzie podjęły naukę, ale sporadycznie pojawiają się w szkole.
   Z danych Małopolskiego Kuratorium Oświaty wynika, że w tym roku szkolnym do podstawówki lub gimnazjum nie zgłosiło się 123 dzieci, natomiast dane GUS wskazują na 288 uczniów uchylających się od uczęszczania do szkoły. Tylko w jednej sprawie zdecydowano się oddać sprawę do sądu rodzinnego - zrobiono to jednak dopiero po 7 latach uchylania się dziecka od obowiązku szkolnego. Problem dotyczy przede wszystkim rodzin niepełnych, niewydolnych wychowawczo, z problemami alkoholowymi oraz rodzin pochodzenia romskiego.
(GEG, MWK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski