Nasza Loteria

Gdzie się kąpać?

SYP
W ogłoszonym niedawno raporcie wojewódzkiego Sanepidu zawierającym listę kąpielisk, w których badano jakość wody, nie ma ani jednego zbiornika znajdującego się w powiecie olkuskim.

Nie można się kąpać w wolbromskim zalewie. Fot. Jacek Sypień

POWIAT. Czy woda w otwartych zbiornikach, czyli zalewach i stawach, jakie znajdują się w powiecie olkuskim nadaje się do kąpieli? Nie wiadomo. Nikt jej nie badał.

- Nie mamy w powiecie żadnego kąpieliska. Tymczasem zasada jest taka, że badamy jakość wody tylko w zbiornikach dopuszczonych do kąpieli - mówi Agata Knapik, szefowa olkuskiego Sanepidu. Mimo braku badań wody mieszkańcy i tak będą zapewne, na własne ryzyko pływali w stawach i zalewach, nie wiedząc, czy woda jest czysta.

Kiedy przed kilkoma laty Sanepid pobrał próbki wody z kilku zbiorników w powiecie, tylko woda w zbiorniku "Leśny Dwór" w Bukownie spełniała wymagania przewidziane dla wody przeznaczonej do kąpieli. Nie spełniała norm woda w największym w powiecie 16-hektarowym zalewie wolbromskim, w stawach w Domaniewicach, "Rudnica" i "Malinka" w Kluczach oraz w stawie w Bukownie - Przymiarkach.

W całej Małopolsce na 47 zbiorników wodnych i odcinków rzek wykorzystywanych do kąpieli, jedynie w 9 badania potwierdziły, że woda jest przydatna do kąpieli. Na tej liście znalazł się "Balaton" w Trzebini. Z kolei na ogłoszonej przez śląski Sanepid liście kąpielisk, gdzie woda spełnia normy znalazły się: popularny wśród mieszkańców powiatu olkuskiego zalew w Pilicy, zalew w Siamoszycach na rzece Krztyni, a także zbiornik "Sosina" w Jaworznie.

Niestety, marnuje swoją szansę zalew w Wolbromiu, największy akwen w powiecie olkuskim, który od lat jest zanieczyszczany przez potok Centary, co jest efektem nieuporządkowanej gospodarki ściekowej w Łobzowie i Zabagniu. Na razie władze gminy mają tylko koncepcję budowy kanalizacji sanitarnej w ulicy Kościuszki i wsi Łobzów. Szacunkowe koszty to 4 mln zł. Aby poprawić stan wody w zalewie, przed dwoma laty władze Wolbromia i Polski Związek Wędkarski sfinansowały operację oczyszczenia wód zalewu polegającą na kilkakrotnym wsypaniu do wód zbiornika substancji, która wiąże zanieczyszczenia. Kosztowało to prawie 70 tys. zł i jak przyznają wędkarze, którzy korzystają z zalewu stan wody i jej przejrzystość uległy znacznej poprawie.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski