Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie strefy żółte i zielone? W Małopolsce liczba nowych przypadków koronawirusa spadła już na tyle, że można je wprowadzić. Rząd zwleka

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
W Polsce wciąż obowiązują restrykcyjne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa, choć zgodnie z grudniowymi deklaracjami rządu, można by wprowadzić luźniejsze obostrzenia w ramach strefy żółtej
W Polsce wciąż obowiązują restrykcyjne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa, choć zgodnie z grudniowymi deklaracjami rządu, można by wprowadzić luźniejsze obostrzenia w ramach strefy żółtej brak
W grudniu, gdy rząd ogłaszał narodową kwarantannę, przedstawiał wykresy, że powrócimy do stref czerwonych, żółtych, zielonych i lokalnych obostrzeń, gdy średnia liczba nowych przypadków koronawirusa z siedmiu dni spadnie do odpowiedniego poziomu. Taki poziom mamy od dawna. Liczba nowych przypadków koronawirusa w ostatnich dniach systematycznie maleje. W ostatnich tygodniach mamy też bardzo mało nowych przypadków koronawirusa w Małopolsce, gdzie obostrzenia dotykają m.in. właścicieli stoków narciarskich.

FLESZ - Polacy kupują na zapas

Gdy w grudniu minister zdrowia Andrzej Niedzielski ogłaszał narodową kwarantannę, przedstawiał wykresy, z których wynikało, że po kwarantannie narodowej zostanie przywrócony podział na strefy czerwone i żółte, że obostrzenia znów będą wprowadzane regionalnie. Warunkiem do tego był spadek nowych przypadków koronawirusa poniżej określonej średniej z siedmiu dni.

Kwarantannę narodową wprowadzono, gdy tygodniowa średnia zachorowań zbliżała się do 30 tys. przypadków. Strefa czerwona dla całej Polski miała być wprowadzona, gdy średnia tygodniowa liczba zachorowań spadnie poniżej 19 tys. przypadków.

Polska w żółtej strefie, czyli już z łagodniejszymi obostrzeniami (m.in. mniej restrykcyjny obowiązek zasłaniania ust i nosa), miała się znaleźć, gdy tygodniowa średnia nowych przypadków koronawirusa spadnie poniżej 9400. Strefa zielona, z regionalnym podziałem na strefy żółte i czerwone ma wejść w życie dla tygodniowej średniej przypadków poniżej 3800 przypadków.

Gdzie strefy żółte i zielone? W Małopolsce liczba nowych przypadków koronawirusa spadła już na tyle, że można je wprowadzić. Rząd zwleka
KPRM

Okazuje się, że strefę czerwoną, która zakłada otwarcie większości branż, które teraz są zamknięte, można było wprowadzić już w styczniu. Teraz jesteśmy już na poziomie strefy żółtej. Dzienna liczba nowych przypadków koronawirusa spada systematycznie od początku roku 2021. Jednak od połowy miesiąca spadki są już znaczące. Tak przedstawia się liczba nowych przypadków koronawirusa w ostatnich dniach:

  • Wtorek 2.02 - 4326, Małopolska - 244,
  • Poniedziałek 1.02 - 2503, Małopolska - 182,
  • Niedziela 31.01 - 4706, Małopolska - 204,
  • Sobota 30.01 - 5864, Małopolska - 265,
  • Piątek 29.01 - 6144, Małopolska - 250,
  • Czwartek 28.01 - 7156, Małopolska - 290,
  • Środa 27.01 - 6789, Małopolska - 359,
  • Wtorek 26.01 - 4604, Małopolska - 159,
  • Poniedziałek 25.01 - 2419, Małopolska - 115.

Cała Polska mogłaby już być w strefie żółtej

Jeśli weźmiemy więc średnią za ostatnie siedem dni, włącznie z danymi z wtorku 2 lutego, to wyniosła ona 5355 przypadków w całym kraju. W tym samym czasie w Małopolsce mieliśmy średnio 256 przypadków. Jak więc widać, cała Polska mogłaby być już w strefie żółtej, otworzyć można by hotele, siłownie i restauracje, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Jeśli spojrzymy na tygodniową średnią z ostatniego tygodnia stycznia, to wyniosła 5383 przypadków. W Małopolsce w tym czasie średnio odnotowaliśmy 234 nowe przypadki koronawirusa.

Średnia tygodniowa poniżej 9000 przypadków utrzymywała się przez większość stycznia. Od połowy miesiąca dzienna liczba przypadków oscylowała głównie w granicy od ponad 3000 do ponad 7000. Z kolei w pierwszej połowie stycznia mieliśmy tylko trzy dni z dzienną liczbą nieco ponad 9000 przypadków oraz po jednym dniu z liczbą przypadków powyżej 10 tys., 11 tys., 12 tys. i 14 tys. przypadków.

Powrotu do stref żółtych jednak nie ma. Rząd ogłosił natomiast, że od początku lutego otwarte zostają centra handlowe, galerie sztuki i muzea. Zniesiono także godziny dla seniorów. Wciąż natomiast zamknięte są m.in. siłownie, kluby fitness, restauracje, kina, hotele i stoki narciarskie. Przedstawiciele tych branż nieraz otwierają się wbrew obostrzeniom, powołując się na pierwsze wyroki sądów, które stwierdzają, że tego typu zakazów nie można wprowadzać rozporządzeniami.

Część przedsiębiorców ogłasza niestety bankructwa. Inni postanawiają iść do sądów i walczyć o odszkodowania od Skarbu Państwa.

W Małopolsce do tej pory potwierdzono 135 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jakie objawy wystąpiły u zaszczepionych? Zobacz w galerii. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Ponad 130 niepożądanych odczynów poszczepiennych odnotowano ...

Przypominamy, jakie obostrzenia i zasady obowiązują w strefach żółtych i czerwonych.

Strefa żółta

  • lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6-21. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 zamówienia posiłków tylko na wynos;
  • w obiektach handlowych klienci muszą nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk;
  • kongresy i targi mogą być organizowane wyłącznie online;
  • obowiązuje ograniczenie liczby osób na weselach, konsolacjach i innych uroczystościach – maksymalnie do 20 osób, zakaz zabawy tanecznej;
  • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 4 m2.;
  • w zgromadzeniach publicznych może brać udział maksymalnie 25 osób;
  • w szkołach wyższych i ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;

Strefa czerwona

  • obowiązują limity dotyczące liczby osób, które znajdują się w obiektach handlowych: w sklepach o powierzchni do 100 m2 - 5 osób na kasę, w sklepach powyżej 100 m2 - 1 osoba na 15 m2. Klienci są też zobligowani do noszenia rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.
  • zakaz organizacji kongresów i targów;
  • lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Obowiązują limity: co drugi zajęty stolik, chyba że są one oddzielone przegrodami;
  • zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji i innych);
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m2;
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 10 osób;
  • w szkołach wyższych i ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Wspólne zasady dla obu stref

W strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej w odniesieniu do:

  • działalności hotelowej, z wyłączeniem klubów i dyskotek oraz miejsc udostępnionych do tańczenia. Baseny, centra fitness oraz siłownie są dostępne tylko dla gości przebywających w hotelu co najmniej 1 dobę hotelową.
  • ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich dostępnych miejsc;
  • kin, w których można udostępnić widzom co drugie miejsce na widowni, ale nie więcej niż 25 proc. wszystkich miejsc.
  • wydarzeń i zajęć sportowych, które mogą być organizowane bez udziału publiczności.
  • zawieszenia działalności aquaparków, basenów oraz centrów i klubów fitness. Wyjątek stanowią baseny, siłownie, kluby i centra fitness działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą adresowaną do pacjentów oraz w obiektach przeznaczonych do sportu wyczynowego, a także dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
  • prowadzenia działalności kulturalnej i rozrywkowej w pomieszczeniach, pod warunkiem udostępnienia co czwartego miejsca na widowni w rzędach naprzemiennych, ale przy obłożeniu nie większym niż 25 proc. wszystkich dostępnych miejsc. W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni albo, kiedy impreza odbywa się na powietrzu, uczestnicy muszą zachować 1,5 metra odstępu między sobą oraz zasłaniać usta i nos.

Zasady bezpieczeństwa

W strefie czerwonej wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Natomiast w strefie żółtej należy tego nakazu przestrzegać w:

  • środkach publicznego transportu zbiorowego;
  • miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 metra;
  • zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;
  • obiektach handlowych lub usługowych;
  • trakcie uczestnictwa w kulcie religijnym w kościołach i na cmentarzach, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.
Otwarte stoki narciarskie w Małopolsce. Gdzie można jeździć na nartach? Stacje czynne mimo obostrzeń na Podhalu i koło Krakowa. Zdjęcie ilustracyjne.

Otwarte stoki narciarskie w Małopolsce. Gdzie można jeździć ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski