MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie trafi pomnik?

SYP
Nadal nie wiadomo, gdzie zostanie przeniesiony pomnik poświęcony olkuszanom poległym i pomordowanym w latach 1939 – 1945, jaki wznosi się na olkuskim rynku. Władze miasta nie wykluczają przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji społecznych, a sama decyzja zostanie podjęta po zasięgnięciu opinii konserwatora zabytków oraz radnych.

Nadal nie wiadomo, gdzie zostanie przeniesiony pomnik. Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ

Przed ponad dwoma laty olkuska rada miejska przyjęła uchwałę w sprawie programu rewitalizacji olkuskiej Starówki. W programie, który został pozytywnie zaopiniowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków był zapis mówiący o przeniesieniu pomnika z płyty rynku. Wcześniej sam program był poddawany konsultacjom społecznym. Mimo to, w maju ub. roku jeden z olkuskich radnych skierował interpelację na ręce burmistrza.


Obecny stan bezimiennego obelisku na Skwerku nie przynosi chluby władzom, ani mieszkańcom.

- Przez ostatnie kilkadziesiąt lat to właśnie pod tym pomnikiem odbywały się wszelkie uroczystości i święta państwowe. Podczas rozmów z mieszkańcami słyszę często, że pomnik jest już mocno nadwyrężony i rewitalizacja Rynku byłaby bardzo dobrą okazją do jego odnowienia, aby przez kolejne dziesięciolecia upamiętniał bohaterską śmierć żołnierzy II wojny światowej. – napisał radny w interpelacji. Dodawał, że pomnik ma znaczenie symboliczne został, bowiem „posadowiony na ziemiach z pól bitewnych, na których ginęli nasi żołnierze”. Z treści interpelacji można wywnioskować, że radny nie wiedział o planach przeniesienia pomnika z rynku, choć plan rewitalizacji olkuskiej starówki, który to zakłada był przedmiotem obrad rady miejskiej! – Zgodnie z projektem rewitalizacji olkuskiej starówki uzgodnionym przez Małopolskiego Konserwatora Zabytków planowane jest przeniesienie pomnika w inne, godne miejsce. Wybór miejsca jest niewątpliwie trudnym i odpowiedzialnym zadaniem. W związku z koniecznością znalezienia odpowiedniego miejsca dla pomnika planowane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. Przeniesienie pomnika wiąże się z jego rozebraniem i ponownym ustawieniem, co zapewne poprzedzone zostanie niezbędnymi zabiegami konserwatorskimi. Decyzje takie zostaną podjęte dopiero po zasięgnięciu opinii konserwatora dzieł sztuki. – odpisał wtedy radnemu burmistrz Dariusz Rzepka, który jednocześnie stwierdził, że oczekuje na propozycje w sprawie lokalizacji pomnika. Obelisk na olkuskim rynku, w kształcie poustawianych jeden na drugim kamiennych bloków z płaskorzeźbionymi twarzami żołnierzy jest dziełem olkuszanina, artysty plastyka Władysława Marczukiewicza.
Minął prawie rok, a nadal nie wiadomo, gdzie zostanie przeniesiony pomnik. W tej sprawie na lokalnych forach internetowych rozgorzała dyskusja. Pojawiały się różne propozycje nowej lokalizacji pomnika. Jedna z nich to olkuski Stary Cmentarz, który staje się miejscem zbiorowej pamięci Olkuszan. Takim wymownym tego symbolem jest „Ściana Pamięci”, na której umieszczono płyty pamiątkowe poświęcone olkuszanom poległym w wojnach i powstaniach. Tam znajduje się także odsłonięty przed kilkoma laty pomnik poświęcony mieszkańcom ziemi olkuskiej poległym w obozach zagłady.


Obelisk można ustawić na Starym Cmentarzu obok pomnika poświęconego olkuszanom poległym w obozach zagłady.

Inna propozycja, to olkuski nowy cmentarz. Pomnik ustawiony np. pomiędzy kwaterą legionistów, a kwaterą żołnierzy radzieckich stałby się pewnego rodzaju łącznikiem pomiędzy grobami poległych w dwóch wojnach światowych. Na tzw. kwaterze legionistów, która znajduje się na olkuskim cmentarzu parafialnym są 42 zbiorowe mogiły, w których pochowano 319 żołnierzy, głównie Austriaków i Rosjan, ale także Polaków poległych w walkach I wojny światowej. Na pobliskiej kwaterze, którą wieńczy półkolista kolumnada pochowanych jest prawie 1100 żołnierzy radzieckich, jacy zginęli na ziemi olkuskiej podczas walk w styczniu 1945 roku.


A może ustawić pomnik pomiędzy kwaterą żołnierzy radzieckich z II wojny światowej i poległych podczas I wojny światowej? 

Można też przenieść pomnik z rynku na olkuski Skwerek, gdzie straszą resztki pomnika poległych w czasie „utrwalania władzy ludowej”. Pojawił się też pomysł ustawienia pomnika przy ul. 20 straconych. Rozstrzelanie 20 zakładników było obok likwidacji getta i Krwawej Środy najtragiczniejszym wydarzeniem okresu okupacji w Olkuszu.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski