MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie ustawić pomnik tureckich żołnierzy? Prezydent przedstawił propozycje ambasadorowi

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Anna Kaczmarz
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z ambasadorem Turcji w Polsce Tunçem Üğdülem. Przedstawił dwie propozycje lokalizacji rzeźby żołnierzy tureckich. To pomnik, który strona turecka chciałaby ustawić nad samą Wisłą.

- Żadne nowe ustalenia nie zapadły - informuje na razie po tym spotkaniu Monika Chylaszek, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Przypomnijmy, że chodzi o pomnik, który miałby przedstawiać dwóch żołnierzy pojących konie w Wiśle. Rzeźba ta, zgodnie z propozycją ambasadora Turcji, stanowiłaby upamiętnienie przyjaźni i współpracy polsko-tureckiej. Pomnik miałby też nawiązywać do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rzeźba odwoływałaby się do przepowiedni legendarnego ukraińskiego wieszcza Wernyhory, że „Polska oswobodzi się po tym, jak tureckie konie napiją się wody z Wisły”. Gdy podczas I wojny światowej w Galicji Turcy walczyli z Rosjanami, dostrzegano w tym wypełnienie proroctwa.

Ambasada Turcji zaproponowała dla ustawienia pomnika - z końmi z pyskami zanurzonymi w Wiśle - miejsce na bulwarach wiślanych pomiędzy mostami Dębnickim a Kotlarskim. Magistrat uznał jednak, że ta lokalizacja jest niemożliwa ze względów przeciwpowodziowych. Proponuje zamiast tego bulwar Kurlandzki lub teren przy ul. św. Stanisława. Jednak nie są to miejsca bezpośrednio przy Wiśle.

Pomysł ustawienia pomnika budzi już duże kontrowersje - jedni go chwalą, inni zapowiadają protesty.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski