Generał Fieldorf "Nil" znika z Muzeum Armii Krajowej w...

Generał Fieldorf "Nil" znika z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Placówka bez pamiątek po swoim patronie

Zdjęcie autora materiału
Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Generał Fieldorf "Nil" znika z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Placówka bez pamiątek po swoim patronie

©Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski

Fotografie, dokumenty i przedmioty codziennego użytku związane z zastępcą dowódcy Armii Krajowej, gen. Augustem Emilem Fieldorfem, miały być częścią poświęconej mu wystawy w Muzeum AK. Jednak z depozytu wycofał je właśnie Leszek Zachuta, mąż Marii Fieldorf, bratanicy generała „Nila”. Powód? Leżały w magazynie. – Zrobiłem to z bólem, ale pamiątki zostały przekazane muzeum, aby je udostępniono społeczeństwu – tłumaczy Leszek Zachuta.
Generał Fieldorf "Nil" znika z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Placówka bez pamiątek po swoim patronie

©Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski

Depozyt złożony w Muzeum AK stanowiło kilkanaście przedmiotów związanych z generałem Augustem Emilem Fieldorfem. „Nil” pochodził z Krakowa, był zastępcą komendanta AK, twórcą i dowódcą Kedywu, a za powojenną działalność w organizacji NIE komuniści zamordowali go w areszcie na warszawskim Mokotowie. Ciała do dzisiaj nie odnaleziono...

Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że krakowianin Leszek Zachuta, członek rodziny bohatera chciał, by w Muzeum AK eksponowano m.in. przepustki wystawione dla córki i żony na widzenia z aresztowanym generałem, woreczek płócienny na machorkę wykonany przez niego podczas pobytu w obozach pracy w Związku Sowieckim, kasetkę drewnianą na papierosy sprzed wojny czy różnego rodzaju dokumenty.

– Pamiątek po generale zachowało się niewiele, dlatego są szczególnie cenne – tłumaczy Leszek Zachuta. Od lat przedłużał umowy o przekazaniu ich w depozyt. Kiedy z końcem lipca wygasała ostatnia z nich – zdecydował o wycofaniu eksponatów z Muzeum AK. – Sam chcę zorganizować wystawę w innym miejscu – mówi nam Leszek Zachuta.

Po jego decyzji w zbiorach Muzeum AK, któremu patronuje gen. Fieldrof „Nil”, znajdują się tylko Order Orła Białego (przekazany przez nieżyjącą już córkę oficera Marię Fieldorf-Czarską), szachy generała zdobione słomą z ręcznie rzeźbionymi figurkami z gipsu oraz wykonany przez niego własnoręcznie taboret (obie pamiątki są darem Leszka Zachuty).

Z naszych informacji wynika, że muzeum chciało przekonać kolekcjonera do pozostawienia depozytu, jednak... bez gwarancji wystawienia eksponatów.

Brak zaangażowania władz Muzeum AK w upamiętnienie twórcy najodważniejszych oddziałów AK krytykują środowiska kombatanckie i historycy.

– Z przykrością od dłuższego czasu obserwujemy upadek tej instytucji – wzburzenia sprawą pamiątek po gen. „Nilu” nie ukrywa Roman Heil, syn ostatniego komendanta krakowskiego konspiracyjnego harcerstwa, obecnie sekretarz Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Krakowie.

– Jeżeli z muzeum znikają pamiątki po jego patronie to – delikatnie mówiąc – źle to świadczy o kondycji placówki – mówi wprost Tadeusz Żaba, były wicedyrektor Muzeum AK.

A wieloletni dyrektor tej placówki Adam Rąpalski dodaje: – Trudno mi nie zrozumieć rozczarowania pana Zachuty. Jak można było dopuścić do takiej sytuacji? My wykorzystywaliśmy jego zbiory, również te nie będące w ekspozycji stałej. Organizowaliśmy okolicznościowe wystawy korzystając z nich, np. z okazji rocznic związanych z generałem „Nilem”.

Wiceprezydent Krakowa i przewodniczący Rady Muzeum AK Andrzej Kulig po powrocie z urlopu będzie rozmawiał o tym z dyr. Markiem Lasotą. – Patron powinien mieć swoje miejsce w muzeum – mówi Kulig.

Dyr. Lasota jest przekonany, że zamieszanie wokół pamiątek po gen. Fieldorfie to sprawa „przejściowa”, a oczekiwania Leszka Zachuty uznaje za „zasadne”. Jednak na budowę ekspozycji poświęconej gen. „Nilowi” potrzeba kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tych pieniędzy muzeum nie ma.

– Zresztą, zastanawiam się, czy racjonalne byłoby ich wydawanie, jeśli za półtora roku będziemy mogli przebudować wystawę stałą i poświęcić na niej odpowiednio dużo miejsca patronowi muzeum. Wtedy będę rozmawiał z panem Zachutą o zakupieniu pamiątek po generale „Nilu” – zapowiada Marek Lasota.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze (11)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
"Przykro" i "Sposoby na madrych"

Roman Heil (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

Informuję, że moje uwagi w tekstach w/wym są moja prywatna opinią i nie mają związku z funkcją jaka pełnię w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów .
Podtrzymuję swoje opinie wynikające z kilkuletniej...rozwiń całość

Informuję, że moje uwagi w tekstach w/wym są moja prywatna opinią i nie mają związku z funkcją jaka pełnię w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów .
Podtrzymuję swoje opinie wynikające z kilkuletniej bezpośredniej obserwacji działań tej placówki
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

(gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Fajnie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kaziu Barczyk królem jest!

Gminy i Powiaty (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

A gdzie pamiątki po Kazimierzu Baczyku, ostatnim żołnierzu wyklętym?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
słoma wiecie z czym

rolnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Wysoce niewłaściwe jest mieszać ludzi mordowanych przez komunistów - czyli Żołnierzy Wyklętych z własnymi małostkami rozgrywanymi na krakowskim poletku. Czuć mierzwą.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PZPR od 1965

Taczka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

Nieszczęściem tego Muzeum jest to, że jest pod zarządem prof. Jacka Majchrowskiego, który był towarzyszem w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1965 r., a więc sile politycznej...rozwiń całość

Nieszczęściem tego Muzeum jest to, że jest pod zarządem prof. Jacka Majchrowskiego, który był towarzyszem w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1965 r., a więc sile politycznej odpowiedzialnej za mordownie żołnierzy Armii Krajowej.
Następnie był towarzyszem w jej ideowym kontynuatorze PZPR - czyli Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Niestety jest to przyczyną dla której dopóki będzie prezydentem Krakowa, dopóty Muzeum AK nie będzie placówką w kształcie wymarzonym przez ostatnich już żyjących kombatantów, a ludzie ideowi oraz ci, którzy chcieliby uczynić zeń silny ośrodek patriotyczni będą z niego likwidowani, co znakomicie było widoczne w ostatnich latach.

Jedynym wyjściem jest w trakcie wyborówm samorządowych w październiku br. wybór innego prezydentazwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przykro

Roman Heil (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

Co dwa lata prezydent Majchrowski ogłasza konkurs na "kandydata" na dyrektora Muzeum AK.
- Tadeusz Żaba , wygrał ale nim nie został " skończył historię na niewłaściwej uczelni- Papieskiej,
-...rozwiń całość

Co dwa lata prezydent Majchrowski ogłasza konkurs na "kandydata" na dyrektora Muzeum AK.
- Tadeusz Żaba , wygrał ale nim nie został " skończył historię na niewłaściwej uczelni- Papieskiej,
- następny dr hab Janusz Mierzwa - miał dość ręcznego sterowania - sam zrezygnował
- aktualny dr Marek Lasota -żeby było śmieszniej -doktorant wlaśnie Papieskiego

Kto właściwie tam rządzi ? Pani mgr Joanna Mrowiec, dawna pracownica prezydenta,fundując tej placówce kolejne wpadki- patrz filmy w internecie z protestów środowisk AK.
Pan Kulig jest Przewodniczącym Rady Muzeum AK od niedawna- jest wiceprezydentem Krakowa- nie są mi znane związki tego pana ze środowiskiem AK.
Radny Kalita z Komisji Kontroli składa udokumentowany wniosek o audyt zewnętrzny w tej placówce- pan Majchrowski odmawia twierdząc że wszystko jest O.K. Co teraz zrobi radny ?
Pozbyto się w 2 lata wszystkich wykształconych historyków a mobbing jaki stosowano
np wobec pana Piotra Boronia- skończył sie dopiero na jego pogrzebie !!

zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sposoby na "za mądrych"

Roman Heil (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

Historyczka Anna J, związana z Muzeum w Oświęcimiu, znakomity występ w TV w czasie wizyty Papieża, wygasa jej Umowa Czasowa, ogłaszają konkurs na to stanowisko, składa papiery , nie ma innych tak...rozwiń całość

Historyczka Anna J, związana z Muzeum w Oświęcimiu, znakomity występ w TV w czasie wizyty Papieża, wygasa jej Umowa Czasowa, ogłaszają konkurs na to stanowisko, składa papiery , nie ma innych tak wykształconych kandydatów- nie zawiadamiają jej o posiedzeniu Komisji !!
Dzisiaj jest w zainteresowaniu niemieckich uniwersytetów- perfekcyjna znajomość języka
prowadzi w Niemczech prace w ramach organizacji polsko - niemieckich.
Podaje ten przykład jako charakterystyczny dla "dzialań" tej placówki .zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
no facet się skompromitował

Koszałek, krasnal 5 rangi (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 20 / 5

"(...) zastanawiam się, czy racjonalne byłoby ich wydawanie" powiedział dyr. muzeum p. Lasota, te słowa kompromitują go jako dyrektora muzeum. Nie rozumie on co to jest muzeum i jaką rolę pełnią...rozwiń całość

"(...) zastanawiam się, czy racjonalne byłoby ich wydawanie" powiedział dyr. muzeum p. Lasota, te słowa kompromitują go jako dyrektora muzeum. Nie rozumie on co to jest muzeum i jaką rolę pełnią depozyty.
a tak na marginesie, lepiej żeby rodzina odebrała te rzeczy bo jeszcze mogą zapleśnieją w (dosłownie) w przepastnych magazynach i pod zarządem tego pana. Znane są takie przypadki tamtejszych zbiorów.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zamiast pseudopomnika AK...

asasello (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

Może by tak przesunąć środki z zagracania terenów rekreacyjnych i zrobić super wypasioną wystawę w Muzeum AK? Proste i logiczne, i dlatego zapewne niewykonalne.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pomysł

Antypisowiec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

A może by tak obniżyć uposażenia posłów o połowę lub kilkudziesięciu zwolnić (do roboty lewusy!), i już by były pieniądze!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
myśl

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

Co ma piernik do wiatraka?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?