Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Geotermia w końcu ogrzeje domy w Poroninie

Łukasz Bobek
Nareszcie! – mówi Józefa Chromik z Poronina, która ogrzewa swój dom olejem i drewnem. – Powietrze będzie u nas czystsze – dodaje
Nareszcie! – mówi Józefa Chromik z Poronina, która ogrzewa swój dom olejem i drewnem. – Powietrze będzie u nas czystsze – dodaje Fot. Łukasz Bobek
Zakopane. Ciepło z głębi ziemi popłynie do mieszkańców ul. Tatrzańskiej.

Dobra wiadomość dla mieszkańców Poronina. Za niedługo będą mogli podłączyć się do sieci geotermalnej, dzięki czemu powietrze w Poroninie będzie czystsze. – Rozpoczynamy projektowanie nowego odcinka naszej sieci – zapowiada Czesław Ślimak, prezes Geotermii Podhalańskiej.

Zielone światło dla geotermii w Poroninie to efekt porozumienia, jaki udało się podpisać między spółką a gminą.

– Do tej pory Geotermia nie bardzo chciała rozszerzać swoją sieć na naszą miejscowość, bo było to dla niej nieopłacalne – wyjaśnia Bronisław Stoch, wójt Poronina. Dlatego rada gminy zdecydowała się pomóc Geotermii. – Gmina zdecydowała, że sfinansuje wykonanie projektu rozszerzenia sieci. To nie nowe dla nas działania. Podobnie robiliśmy w Białym Dunajcu – mówi prezes Czesław Ślimak.

Gmina da 100 tysięcy złotych. Za te pieniądze zewnętrzna firma wykona projekt rozszerzenia sieci wraz z uzyskaniem pozwoleń na przejście przez prywatne tereny, jak również z pozwoleniem na budowę.

– Jeśli gmina szybko ogłosi przetarg na wykonanie tych prac, projekt z całą dokumentacją powinien być gotowy do roku. Potem nasza firma przejmie prace – mówi Ślimak.

Geotermia zajmie się budową sieci. Spółka szacuje, że będzie potrzebowała na to 1 mln zł. Pieniądze chce pozyskać z funduszy zewnętrznych. – W planach jest rozbudowa sieci w kierunku ulicy Tatrzańskiej. Ze wstępnych analiz wynika, że na razie jest tym zainteresowanych ok. 30-40 właścicieli domów – mówi prezes Ślimak. Spółka spodziewa się, że chętnych może być więcej.

Górale z Poronina z nowego źródła ogrzewania domów będą mogli skorzystać najwcześniej za dwa lata. Spółka sfinansuje podłączenie sieci do budynku, a mieszkaniec – zakup tzw. wymiennika ciepła. To koszt ok. 10 tys. zł, czyli tyle, ile kosztuje piec na ekogroszek.

– Nareszcie się coś ruszyło. Na geotermię czeka u nas mnóstwo domów. Najwyższy czas, tym bardziej, że przecież na początku ul. Tatrzańskiej jest już podciągnięta rura geotermii – mówi Józefa Chromik z Poronina, która już zadeklarowała, że się podepnie do nowej sieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski