GIF wycofał sprzedaż popularnych leków na kaszel NOWE...

GIF wycofał sprzedaż popularnych leków na kaszel NOWE OSTRZEŻENIE

Iwona Krzywda

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

GIF wycofał sprzedaż popularnych leków na kaszel NOWE OSTRZEŻENIE

©Pixabay

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o czasowym zakazie wprowadzania do obrotu oraz sprzedaży wszystkich serii produktów zawierających substancję czynną fenspiryd, stosowanych w terapii infekcji układu oddechowego u dorosłych i dzieci.
GIF wycofał sprzedaż popularnych leków na kaszel NOWE OSTRZEŻENIE

©Pixabay

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż popularnych leków na kaszel


Decyzja GIF to efekt wyników badań tego rodzaju produktów przeprowadzonych na wniosek Komitetu ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii działającego w Europejskiej Agencji Leków. Pokazały one, że stosunek korzyści do ryzyka w zarejestrowanych wskazaniach medykamentów zawierających fenspiryd nie jest korzystny. Oznacza to, że przyjmowanie takich leków może bardziej szkodzić niż pomagać, a ich stosowanie może mieć potencjalny wpływ na występowanie zaburzeń rytmu serca.

W efekcie niepokojących wyników badań wszczęta została procedura unijna, która ma na celu dokonanie ponownej oceny produktów leczniczych zawierających fenspiryd. To od niej będą zależeć dalsze losy takich medykamentów. Do czasu zakończenia analizy nie mogą być wprowadzane do obrotu ani sprzedawane w aptekach.

Preparaty z fenspirydem są stosowane w terapii infekcji dróg oddechowych, także u dzieci. Mają działanie przeciwkaszlowe.

GIF wstrzymał sprzedaż popularnych leków na kaszel. Leki, których dotyczą decyzje GIF:

  • Eurespal 80 mg wszystkie serie
  • Elofen 2 mg/ml wszystkie serie
  • Eurefin 2 mg/ml wszystkie serie
  • Fenspogal 2 mg/ml wszystkie serie
  • Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml wszystkie serie
  • Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml wszystkie serie
  • Pulneo 25 mg/ml wszystkie serie
  • Pulneo 2 mg/ml wszystkie serie
  • Pulneo o smaku coli 2 mg/ml wszystkie serie


POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:WIDEO: Krótki wywiad: 3500 kamer na każdej latarni. Jak to ma wyglądać?

Autor: Joanna Urbaniec


Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie odrazu leki

gość (gość)

Zgłoś / 1

prodczas przeźiębienia warto zadbać o siebie w naturalny sposób nie sięgajmy odrazu po leki WITAMINA C TO PODSTAWA. I ODPOCZYNEK W DOMU. Pamiętajmy o właściwym odżywianiu gdy jesteśmy zdrowi,...rozwiń całość

prodczas przeźiębienia warto zadbać o siebie w naturalny sposób nie sięgajmy odrazu po leki WITAMINA C TO PODSTAWA. I ODPOCZYNEK W DOMU. Pamiętajmy o właściwym odżywianiu gdy jesteśmy zdrowi, zdrowe jedzenie nie musi być drogie i pamiętajmy, że Vit. C nie magazynuje się, trzeba zadbać o nią na każdy dzień, jej braki sprawiają, że łapiemy infekcje. Myśl / przeciwdziałaj, gdy jesteś zdrowy - to jest pierwszy i najważniejszy krok.
Ja pije syrop konopny z Rokitnikiem (dokładnie rok), to nie choruję - nie przeziębiam się, nie mam kaszlu, nie boli nie gardło. Wcześniej notorycznie się przeziębiałam, miałam ogromny katar, który ciągnął się przez dwa tygodnie. Przez ten rok byłam chora tylko raz, ale tego nawet nie można nazwać przeziębienie - kilka razy wydmuchałam nos, bardzo lekko bolało mnie gardło przez jeden dzień. Rokitnik jest bogaty w witaminę C jest jej więcej 20 razy niż w pomarańczach polecam syrop na wzmocnienie odporności i przy przeziębieniu znajdziecie tu konopiafarmacja plzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Fenspogal

Augusta (gość)

Zgłoś / 1

Kupiłam ten syrop bo tak poradziła mi pani w aptece. Dopiero w domu przeczytałam ulotkę i przeraziłam siię bo mam arytmię . Dobrze,że jest ten lek wycofany,jutro idę do apteki i oddam!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Franz

PharmD (gość)

Zgłoś / 5 / 1

Czyżby próba uwalenia polskiej konkurencji przez francuskiego producenta leku oryginalnego? :D
Takie realia rynku farmaceutycznego. Kto by tam patrzył na rzeczywisty stosunek korzyści do ryzyka?

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »