MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Giganci Polska Press. Kategoria Bezpieczeństwo Finansowe

Giganci Polska Press
Polska przeznaczyła do tej pory 2,2 proc. PKB na walkę z kryzysem energetycznym. W sumie kosztowała ona nasze państwo 14 mld euro.
Polska przeznaczyła do tej pory 2,2 proc. PKB na walkę z kryzysem energetycznym. W sumie kosztowała ona nasze państwo 14 mld euro.
Kryzys energetyczny wywołany wojną na Ukrainie i rosnąca inflacja spowodowały, że państwa Unii Europejskiej zmuszone są szukać dodatkowych pieniędzy, nie tylko na przyszłe wydatki, ale także na bieżące funkcjonowanie. Na tle tych zjawisk nasze finanse wyglądają stabilnie.

Ministerstwo Finansów poinformowało kilka dni temu, że wydatki do końca października br. wyniosły 398,7 mld zł, co oznacza, że w budżecie po dziesięciu miesiącach 2022 r. odnotowana została nadwyżka na poziomie 27,2 mld zł.

„Z kolei w okresie styczeń-październik 2022 r. wykonanie dochodów budżetu państwa wyniosło ok. 426,0 mld zł i było wyższe o ok. 20,3 mld zł (tj. 5,0 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń-październik 2021 r.” - napisano w komunikacie.

O dobrym stanie finansów publicznych przekonywała podczas Kongresu Federacji Przedsiębiorców Polskich w Warszawie minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Podkreśliła, że poziom długu publicznego to 53,8 proc., a więc znacznie poniżej średniej unijnej.

Szefowa resortu finansów zapewniała, że funkcjonujące programy społeczne na pewno zostaną utrzymane. W ramach prac rządu rozmawiamy o tym, gdzie pewnych oszczędności i racjonalizacji wydatków poszukiwać. Ale bierzemy też pod uwagę to, że mamy szereg wyzwań, które jednak tych wydatków wymagają - jak obronność, zdrowie czy inwestycje - tłumaczyła Rzeczkowska.

Jednak w kwestiach finansowych czeka nas sporo zmian. Sejm uchwalił w połowie listopada ustawę pozwalającą wyłączyć w tym roku część wydatków państwa z reguły wydatkowej - mającej ograniczać nadmierne wydawanie pieniędzy przez rząd, by w przyszłości nie narazić kraju na problemy z rosnącym zadłużeniem. Chodzi o środki, które w 2022 r. zostały przeznaczone na działania mające m.in. doprowadzić do obniżenia cen energii.

Poza zmianami dotyczącymi reguły wydatkowej, ustawa zakłada również, że obligacje ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa nie będą objęte podatkiem bankowym. Ma to na celu obniżenie kosztów finansowania emisji obligacji na rzecz programów rządowych utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego lub Polskiemu Funduszowi Rozwoju.

  • Wydatki do końca października br. wyniosły 398,7 mld zł. Z kolei odnotowana po 10 miesiącach nadwyżka budżetowa wyniosła 27,2 mld zł
  • Polska przeznaczyła do tej pory 2,2 proc. PKB na walkę z kryzysem energetycznym. W sumie kosztowała ona nasze państwo 14 mld euro
  • Minister Magdalena Rzeczkowska przekonuje, że poziom długu publicznego jest znacznie poniżej średniej unijnej. Obecnie wynosi on 53,8 proc.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Giganci Polska Press. Kategoria Bezpieczeństwo Finansowe - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski