Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazja: sprawdź przed wyborem. Jak dostać się do gimnazjum: terminy i zasady w Krakowie

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
fot. Dariusz Gdesz
Edukacja. Tegoroczna rekrutacja do gimnazjów może być jedną z ostatnich. Zgodnie z koncepcją rządu te szkoły mają być wygaszane od 2017 r.

Językowe, sportowe a może artystyczne? Gimnazja coraz częściej oferują ściśle sprofilowaną naukę od samego początku. Także w ten sposób walczą o ucznia, o którego coraz trudniej z powodu niżu demograficznego.

Gimnazjum jest obowiązkowe i przy przyjęciach do tego typu szkół obowiązuje rejonizacja. Coraz więcej rodziców woli jednak, aby dziecko chodziło nieco dalej, ale za to do lepszej placówki. W takim przypadku trzeba wziąć udział w rekrutacji, w której liczy się m.in. to, jaki dziecko uzyskało wynik na egzaminie po szóstej klasie, i jakie ma stopnie na świadectwie.

Mimo wszystko ważne jest jednak to, aby gimnazjum było bliżej domu. Na odrabianie zadań gimnazjalista musi poświęcić codziennie jedną-dwie godziny, szkoda więc tracić czas na dojazdy, zwłaszcza, jeśli w planie są jeszcze zajęcia pozalekcyjne.

Kluczowe przy wyborze gimnazjum może być także to, czy pójdą do niego koledzy ze szkoły, zwłaszcza jeśli dziecko ma trudności w nawiązywaniu nowych znajomości.

Kolejne bardzo ważne kryterium to liczba uczniów w klasie - im mniej, tym lepiej. W mniejszej klasie nauczycielowi łatwiej o indywidualne podejście do ucznia. Górną granicą powinno być 26 uczniów w klasie.

Warto sprawdzić, czy gimnazjum dba o ucznia także po lekcjach, zapewniając zajęcia pozalekcyjne, takie jak kółka przedmiotów, plastyczne, teatralne, sportowe. Wybierając gimnazjum, trzeba liczyć się ze zdaniem ucznia - 13-latek nie jest małym dzieckiem, powinien się wypowiedzieć, do jakiej szkoły chce chodzić, jakie chce mieć zajęcia pozalekcyjne.

Te wszystkie aspekty są pomocne przy wyborze szkoły, ale tak naprawdę najważniejsi są nauczyciele. Rodziców powinno zatem interesować przede wszystkim to, jaki będzie zespół pedagogów prowadzących klasę ich dziecka. Warto dopytać, jaki preferują kontakt z rodzicami - bezpośredni czy pośredni, elektroniczny. Trzeba także sprawdzić, jakie miejsce w rankingach zajmuje szkoła.

Tegoroczna rekrutacja do gimnazjów może być jedną z ostatnich. Zgodnie z koncepcją rządu te szkoły mają być wygaszane od 2017 roku. Szczegóły tego pomysłu nie są jeszcze znane. Nowa minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała, że w czerwcu zapadnie ostateczna decyzja w sprawie przyszłości gimnazjów, a poprzedzona zostanie konsultacjami społecznymi.

Tymczasem dostępne badania, raporty i analizy pokazują, że choć gimnazja nie są wolne od mankamentów, to dobrze spełniają swoją rolę: wyrównują szanse edukacyjne, a gimnazjaliści osiągają dobre wyniki. Dzięki utworzeniu gimnazjów polscy uczniowie zaczęli osiągać sukcesy w międzynarodowych badaniach PISA. W testach przeprowadzonych w 2000 roku (czyli rok po utworzeniu gimnazjów) byliśmy na szarym końcu pod względem wyników. Natomiast w ostatnich badaniach z 2012 roku polscy uczniowie zajęli 13. miejsce na świecie. Wypadliśmy lepiej niż Francuzi i Brytyjczycy.

Według wyliczeń Związku Nauczycielstwa Polskiego likwidacja gimnazjów może oznaczać utratę pracy przez nawet 100 tysięcy nauczycieli. Prócz tego spowoduje również inne koszty: trzeba będzie zatrudnić ekspertów, którzy opracują nowe podstawy programowe i nowe programy nauczania. Konieczna będzie także wymiana podręczników.

Nauczyciele przypominają także, że trójszczeblowy system edukacji istnieje w większości krajów europejskich i dobrze się sprawdza. Zwolennicy gimnazjów obalają także mit, że to szkoły najbardziej niebezpieczne. Zgodnie z najnowszym raportem o przemocy wśród uczniów, przygotowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych, najwięcej agresywnych zachowań odnotowywanych jest w klasach IV-VI szkoły podstawowej.

Jak dostać się do gimnazjum: terminy i zasady w Krakowie

Terminy rekrutacji
11 kwietnia -288 czerwca

Rodzice składają podania o przyjęcie dziecka do szkoły. Trzeba je wydrukować i zanieść do szkoły pierwszego wyboru. Podanie można także złożyć w szkole podstawowej objętej systemem elektronicznej rekrutacji, czyli w szkole samorządowej.

4 maja-31 maja
Przeprowadzenie prób sprawności fizycznej do klas sportowych lub sprawdzianu predyspozycji językowych do klas z poszerzonym programem nauki języka obcego.

do 8 czerwca
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów, którzy uzyskali pozytywne wyniki z prób sprawności fizycznej, lub sprawdzianu predyspozycji językowych.

24-28 czerwca
W tym czasie rodzice uczniów szkół niesamorządowych lub spoza Krakowa muszą dostarczyć do gimnazjum pierwszego wyboru świadectwo ukończenia szkoły i zaświadczenie o wynikach sprawdzianu w klasie szóstej - do wglądu.

28-30 czerwca
To czas na weryfikację przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do gimnazjum i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata dodatkowych kryteriów.

18-19 lipca
W tych dniach trzeba potwierdzić wolę uczęszczania kandydata do gimnazjum, do którego złożył papiery. Aby to zrobić konieczne jest dostarczenie do tej szkoły oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz oryginału zaświadczenia o wynikach sprawdzianu w klasie szóstej.

20 lipca
Wywieszenie przez gimnazja list przyjętych nieprzyjętych. W tym dniu rodzice i uczniowie mają także dostęp do informacji o wyniku w systemie elektronicznej rekrutacji.

21-22 lipca
Rekrutacja uzupełniająca.

Zasady rekrutacji

Wniosek o przyjęcie do krakowskiego samorządowego gimnazjum może być złożony do dowolnej liczby szkół. We wniosku, określa się kolejność wybranych placówek w porządku od najbardziej do najmniej preferowanych.

Wzór wniosku będzie dostępny w systemie obsługującym elektroniczną rekrutację do publicznych gimnazjów.

Do klasy pierwszej oddziału dwujęzycznego w publicznym gimnazjum ogólnodostępnym przyjmuje się kandydatów, którzy posiadają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz uzyskali pozytywny wynik sprawdzianu predyspozycji językowych przeprowadzanego na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną.

W rekrutacji do gimnazjów można zdobyć maksymalnie 60 punktów. Sprawdzian po szóstej klasie to maksymalnie 40 punktów. Za świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem można dostać 5 punktów. Szczególne osiągnięcia ucznia (olimpiady) dają maksymalnie 13 punktów. Oprócz tego za osiągnięcia dotyczące aktywności społecznej, w szczególności w formie wolontariatu można dostać 2 punkty.

(AM)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski