Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści będą wybierać szkoły

Katarzyna Hołuj
Edukacja. W poniedziałek rusza elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Jakie plany mają gimnazjaliści?

Uczniowie myślenickiego Gi­m­nazjum nr 1 wyglądają już na zdecydowanych. Dagmara z klasy IIIf myśli o Technikum Obsługi Turystycznej w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myś­lenicach. Magda zastanawia się nad którymś z krakowskich liceów ogólnokształcących, bo „Kraków daje większe możliwości”.

Jej klasowy kolega woli I LO w Myślenicach (profil mate­matyczno-fizyczny), bo nie chce dojeżdżać i uważa, że szanse absolwentów, jeśli chodzi o dostanie się na studia, będą takie same. Jeszcze inny chłopak jako szkołę tzw. pierwszego wyboru, czyli tę, na której najbardziej mu zależy, podaje Technikum Łączności w Krakowie. W jego przypadku „plan B” to Technikum Mechatroniki w Dobczycach, a ostatecznie – liceum ogólnokształcące.

„Ogólniaki” – czy to myś­lenickie (najczęściej „Kościuszko”), czy krakowskie – wybiera do 60 proc. gimnazjalistów z „jedynki”. Kraków typuje ok. 35 trzecioklasistów ze wszystkich 172. Około 30 proc. ma zamiar wybrać szkołę na myślenickim Zarabiu (LO lub Technikum).

– Ogromną rolę odgrywa moda na duże aglomeracje – mówi Tomasz Suś, wicestarosta. – Jednak we wrześniu okazuje się, że spora część dzieci powraca do naszych szkół, bo ich założenia się nie spełniły. W naszym powiecie mamy naprawdę bardzo dobre szkoły i dobrych nauczycieli. Uważam, że warto pozostać na swoim terenie, a osiągane wyniki zależą przede wszystkim od za­anga­żo­wania ucznia.

W ub. r. w szkołach powiatu z kierunków technicznych największą popularnością cieszyły się: technik żywienia i usług gastronomicznych, informatyk, ekonomista, budowlaniec oraz technik pojazdów samochodowych. W zawodówkach wybierano klasy wielozawodowe, zawód kucharza i me­­cha­ni­ka pojazdów samochodowych. W liceach przodowały profile biologi­cz­no-chemiczny i mundurowy. Ten ostatni kierunek w ofercie ma Zespół Szkół w Dobczycach, a teraz dołącza do niego nowy – me­­d­ia­l­ny oraz fryzjer w Zasadniczej Szkole Zawodowej.

KALENDARIUM UCZNIA

14.04 – 25.06 – składanie podań

27.06 – 3.07 – dostarczanie do szkół kopii świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego

4.07 – publikacja list przyjętych kandydatów

do 8.07 – potwierdzanie woli podjęcia nauki w danej szkole przez kandydatów

10.07 (do godz. 12.00) – ogłoszenie list przyjętych do szkół

11.07 – 9.08 – rekrutacja uzupełniająca (przyjmowanie kandydatów do szkół posiadających wolne miejsca)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski