Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści kręcą film o miejscach represji żołnierzy wyklętych

Marcin Banasik
Uczniowie wykonali piosenki poświęcone żołnierzom wyklętym
Uczniowie wykonali piosenki poświęcone żołnierzom wyklętym Fot. Archiwum Gimnazjum
Inicjatywa. 18 uczniów ze Społecznego Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Krakowie przygotowuje film o żołnierzach wyklętych. – Chcemy podziękować naszym bohaterom za to, że dzięki nim żyjemy dziś w wolnym kraju – mówi 15-letni Tomasz Pycka.

Mają scenariusz, kamerę, statyw i misję przedłużania pamięci o żołnierzach wyklętych z powojennego podziemia niepodległościowego.

Filmowa przygoda z historią wzięła jednak swój początek od muzyki. – 28 lutegonasi uczniowie zorganizowali koncert w szkole, podczas którego wykonali piosenki poświęcone żołnierzom wyklętym: Fortecy, De Presu, Lecha Makowieckiego, Andrzeja Kołakowskiego oraz Kasi Malejonek i __Maleo Reggae Rockers – mówi Joanna Słoboda-Żaba, nauczyciel historii w gimnazjum.

Gościem specjalnym koncertu był kapitan Stanisław Szuro, więzień obozów hitlerowskich i komunistycznych, który wcześniej wystąpił w szkole z wykładem na temat tragicznych losów żołnierzy wyklętych. – To było niesamowite przeżycie, poznaliśmy człowieka, który na własnej skórze przekonał się, jak wiele wyrzeczeń i cierpień przynosi walka o ojczyznę – podkreśla Tomasz Pycka.

Kapitan Szuro zainspirował uczniów do stworzenia filmu o miejscach represji w Krakowie związanych z żołnierzami wyklętymi. Pomysł na film zbiegł się z konkursem organizowanym przez fundację Macte Animo „Historia wokół nas”. Projekt ma na celu upowszechnienie w środowiskach lokalnych wiadomości o miejscach represji komunistycznych lat 1944–1956 w najbliższej okolicy

Tydzień temu gimnazjaliści odwiedzili z kamerą areszt śledczy przy ul. Montelupich. Po budynku więzienia oprowadzał ich major Tomasz Wacławek z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie. Młodzi ludzie mogli obejrzeć wystawę „Monte. Kronika terroru 1939–1989”, która na ponad dwudziestu planszach opowiada historię jednego z najbardziej tragicznych miejsc w historii Krakowa.

Gimnazjaliści odwiedzili również z kamerą Pałac pod Baranami, który w czasie okupacji niemieckiej był siedzibą komendantury dystryktu krakowskiego, a po wyzwoleniu – sowieckiej komendantury wojennej miasta. Znajdowała się tu także siedziba Smiersza i komendanta NKWD.

Uczniowie drugiej klasy gimnazjum byli także w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, w którym dawniej znajdowało się więzienie św. Michała. Tam 68 lat temu oddział Jana Janusza ps. „Siekiery” odbił ponad 60 więźniów z więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie. Wśród osadzonych byli żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Młodzi filmowcy nakręcili już kilkanaście godzin rozmów i relacji z miejsc kaźni. – Teraz pracujemy nad streszczeniem naszej pracy w 15-minutowym filmie – mówi Tomasz Pycka. Finał konkursu odbędzie się 21 czerwca w Warszawie. Nagrodami są: gadżety elektroniczne w postaci iPhone’ów, iPadów oraz iPodów. Krakowscy uczestnicy konkursu podkreślają jednak, że dla nich najcenniejszą nagrodą jest udział w pielęgnowaniu pamięci o narodowych bohaterach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski