Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści na tropie historii kresowian

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Osiedle Na Stoku. Młodzież z Gimnazjum nr 74 na os. Na Stoku wzięła udział w drugiej odsłonie „Żywej Lekcji Historii”. W tym roku gimnazjaliści poszukiwali kresowian, by osobiście z nimi porozmawiać i zapytać ich o przywiązanie do swojej ojczyzny.

„Żywa lekcja historii” to projekt, dzięki któremu młodzi ludzie nie uczą się o przeszłości swojego kraju jedynie z podręczników, ale czerpią wiedzę od bezpośrednich świadków tamtych zdarzeń.

- Żaden podręcznik, ani film nie są w stanie zastąpić opowieści tych, którzy czuli, widzieli, przeżywali. Dzięki nim uczniowie lepiej rozumieją historię i wyciągają z niej wnioski na przyszłość - mówi Anna Okońska z Gimnazjum nr 74. Sami uczniowie tej szkoły przyznają, że o kresowianach słyszał każdy, ale są to tylko szczątkowe informacje, a oni postanowili ich odszukać i zapytać, czym są dla nich kresy i jak je wspominają.

Rok temu podczas pierwszej edycji „Żywej Lekcji Historii” gimnazjaliści poznawali losy Żołnierzy Wyklętych. W tym roku rozmawiali z kresowianami m.in. o historii Lwowa i losach Polaków na wschodzie.

Nauczyciele z Gimnazjum nr 74 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 6, w którego skład wchodzi gimnazjum, pomagają swoim uczniom w poszukiwaniach świadków historii i zachęcają ich do rozmów z nimi, bo z roku na rok jest ich coraz mniej.

W najbliższą środę (10 maja) odbędzie się jedno z takich spotkań ze świadkami historii. Będzie to uroczyste podsumowanie cyklu spotkań z kombatantami, na które uczniowie zaprosili wielu ważnych gości, którzy chętnie podzielą się opowieściami o dziejach walk o wolność i historiach swojego życia. Pojawi się m.in. kpt. Franciszek Baryła, kombatant, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - oddział Nowa Huta, Irena Wesołowska-Piotrowska, pochodzącą z Kresów działaczka AK czy Barbara Pajor, kombatantka i członkini Szarych Szeregów.

To nie jedyne aktywności uczniów z Gimnazjum nr 74 i ZSOI nr 6. Przed Wielkanocą włączyli się też w akcję pomocy kombatantom „Nowohucka Paczka dla Bohaterów”.

WIDEO: Czy szkolny monitoring rzeczywiście zapewnia dzieciom bezpieczeństwo?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski