Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Globalne zasoby zużywamy w sekundy

PAWEŁ STACHNIK
Większość osób odwiedzających targi pytała o konkretne rozwiązania FOT. PAWEŁ STACHNIK
Większość osób odwiedzających targi pytała o konkretne rozwiązania FOT. PAWEŁ STACHNIK
WOKÓŁ ENERGII. 170 wystawców z całej Polski prezentowało się na zakończonych w niedzielę XXXIX Krakowskich Targach Budownictwa Wiosna 2012. Uczestnicy debatowali m.in. na temat zagadnień energooszczędności.

Większość osób odwiedzających targi pytała o konkretne rozwiązania FOT. PAWEŁ STACHNIK

Na targach reprezentowane były w zasadzie wszystkie działy budownictwa. - Wśród wystawców mamy firmy projektowe, które oferują katalogi z projektami domów, a także doradcze, finansowe, wykonawcze i producentów materiałów budowlanych - mówi komisarz targów Małgorzata Sosnowska. - Krakowscy dilerzy samochodowi wystawili ponadto ofertę samochodów dla budownictwa i to zarówno dla firm wystawiających się, jak i dla pojedynczych klientów - podkreśla.

W trzech pawilonach i na terenie zewnętrznym Centrum Targowego Chemobudowy Kraków SA stanęły okazałe stoiska wystawców, prezentujących m.in. drzwi, bramy, ogrodzenia, systemy dociepleń, systemy grzewcze, materiały budowlane i wykończeniowe, projekty domów czy systemy wentylacji. - Cieszę się, że po raz kolejny przedstawiciel Politechniki Krakowskiej ma zaszczyt otworzyć targi. Nasza uczelnia czuje się ściśle związana z tą imprezą. Staramy się dostarczać firmom fachowców, tworzyć nowe rozwiązania projektowe i wykonawcze - mówił otwierając w piątek imprezę prof. Wacław Celadyn, prorektor Politechniki Krakowskiej ds. ogólnych i kierownik Katedry Budownictwa Ogólnego i Materiałów Budowlanych Wydziału Architektury.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele Oddziału Małopolskiego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Galicyjskiej Izby Budownictwa, Urzędu Miasta Krakowa oraz Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

Zgodnie z tradycją, Targom towarzyszyły dwie konferencje tematyczne: "Bezpieczne budowanie", która m.in. dotyczyła aspektów bezpiecznej pracy na wysokościach oraz "Ogólnopolskie Forum Odnawialnych Zasobów, Źródeł i Technologii Energetycznych - Ekoenergetyka 2012". - Będziemy zajmować się problematyką zmniejszania zużycia energii w budownictwie, poszukiwania nowych źródeł i technologii energetycznych, a przede wszystkim wdrażania dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących efektywności energetycznej w budownictwie - zapowiadał jeden z jej organizatorów, prof. Jacek Zimny z Katedry Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska Akademii Górniczo--Hutniczej.

Referat otwierający konferencję na temat "Bezpieczeństwa energetycznego świata i Polski u progu XXI wieku" wygłosił z kolei prof. Ryszard H. Kozłowski z Politechniki Krakowskiej. - W ciągu ostatnich 200 lat ludzkość zużyła ponad 50 procent zasobów przyrodniczych, w tym energetycznych. Jeżeli wiek Ziemi, liczący 4 mld 600 mln lat, przedstawimy w skali modelu czasowego roku, to w modelu tym jedna sekunda odpowiada 145 latom. A zatem 200 lat to półtorej sekundy. W ciągu półtorej sekundy zużyliśmy więc ponad 50 procent zasobów. Przy tym tempie rabunkowej gospodarki i rozwoju gospodarczego świata zostały nam sekundy. Dlatego wiek XXI nie bez kozery został nazwany wiekiem zasobów odnawialnych - podkreślał uczony.

Trend na oszczędzanie energii widoczny był także na stoiskach wystawców. Zwiedzający mogli obejrzeć m.in. kolektory słoneczne, ogrzewacze akumulacyjne, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne. - Oferujemy pompy ciepła, rekuperatory i systemy domów inteligentnych. Klienci są bardzo dobrze zorientowani w tych zagadnieniach. Nie trzeba im tłumaczyć, na czym rzecz polega, przychodzą do nas z konkretnymi życzeniami. Te technologie stają się coraz popularniejsze i coraz częściej stosowane. Dom pasywny czy dom energooszczędny w dzisiejszych czasach to konieczność - mówił Andrzej Mróz z firmy Termokontrol, która prezentowała na Targach swoją ofertę. W ciągu trzech dni Targów stoiska zwiedziły tłumy krakowian.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski