Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głód informacji w sprawie ciepła z sieci

Agnieszka Maj
Trwa akcja zachęcająca do podłączenia do miejskiej sieci
Trwa akcja zachęcająca do podłączenia do miejskiej sieci FOT. MAŁGORZATA GENCA
Infrastruktura. Jakie formalności trzeba załatwić, aby przyłączyć się do sieci i ile to kosztuje – to najczęstsze pytania do MPEC.

W połowie maja w ścisłym centrum miasta uruchomiony zostanie trzeci mobilny punkt Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – dla mieszkańców, którzy chcą zlikwidować piece na węgiel.

Do tej pory działały dwa: w marcu i kwietniu. Krakowianie najczęściej pytali o to, ile trzeba zapłacić za podłączenie do sieci.

– MPEC na swój koszt wykonuje projekt przyłącza i węzła cieplnego oraz finansuje ich zamontowanie. Natomiast właściciel musi wykonać instalacje wewnątrz budynku – wyjaśnia Renata Krężel, rzeczniczka MPEC.

Jak zdobyć dotację, aby nic nie zapłacić

Na remont wewnętrznej instalacji można zdobyć dotację z Urzędu Miasta, która umożliwia pokrycie kosztów w 100 proc. Istnieje także możliwość uzyskania wsparcia od wytwórców ciepła, czyli firmy EDF albo elektrociepłowni Skawina.

Właściciele domu jednorodzinnego lub kamienicy mogą sami starać się o dotacje. Natomiast w przypadku domów wielorodzinnych ubiega się o nie wspólnota mieszkańców.

Ważne jest także, aby wniosek o dofinansowanie podłączenia budynku do miejskiej sieci cieplnej złożyć jak najwcześniej: najlepiej na początku roku. Wtedy jest większa szansa na dofinansowanie.

Dopłaty do rachunków za nowe ogrzewanie

Dodatkowo, w ramach lokalnego programu osłonowego oferowana jest pomoc na po krycie kosztów ogrzewania z miejskiej sieci cieplnej, gazowego, elektrycznego lub olejowego.

Jej przyznanie jest uzależnione przede wszystkim od dochodów, ale także od powierzchni lokalu oraz rodzaju nowego systemu ogrzewania.

Aby dostać dopłatę do rachunków za ciepło, trzeba złożyć wniosek o przyznanie zasiłku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Na stronie internetowej MOPS dostępny jest kalkulator umożliwiający obliczenie wysokości pomocy: http://www.mops.krakow.pl/kalkulator-program-oslonowy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej pomaga wypełnić wnioski, które składają ci, którzy chcą mieć ciepło z sieci. We wszystkich formularzach potrzebnych przy zmianie ogrzewania trzeba określić zapotrzebowanie budynku na energię cieplną (moc cieplną). Podaje się ją w kilowatach i zależy m.in. od wielkości budynku, wysokości pomieszczeń, stolarki okien i drzwi, izolacji ścian oraz zabezpieczenia dachu.

– Aby ułatwić wyliczenia, skonstruowaliśmy kalkulator, który jest dostępny na stronie www. cieplodlakrakowa.pl – mówi Renata Krężel.

Można tam szacunkowo obliczyć koszt i wysokość mocy zamówionej, a także przyszłe opłaty za ogrzewanie. – Później te wyliczenia wykonywane są także przez pracowników MPEC i mogą się nieco różnić od szacunkowych – tłumaczy Renata Krężel.

Jakich dokumentów potrzebuje MPEC

Mieszkańcy chcą także wiedzieć, jakie formalności trzeba załatwić, aby podłączyć się do sieci. Wniosek do MPEC powinien zawierać: adres i numer telefonu, informacje na temat budynku, czyli: dane teleadresowe, moc cieplna centralnego ogrzewania, oraz – jeśli wnioskodawca jest zainteresowany także inną instalacją – moc cieplna ciepłej wody użytkowej.

Do wniosku należy dołączyć aktualny dokument potwierdzający własność budynku, do którego będzie dostarczane ciepło z sieci, np.: odpis zwykły z księgi wieczystej, akt notarialny (jeżeli data sporządzenia dokumentu jest sprzed więcej niż jednego roku, należy dołączyć wypis i wyrys z rejestru gruntu).

Informacje na ten temat można uzyskać nie tylko w mobilnych punktach, ale także w biurze obsługi klienta MPEC, które czynne jest od 6.30 do 15.30. Mobilne punkty działają natomiast w godzinach południowych: od 15 do 18. Pracownicy MPEC nie tylko udzielają w nich porad, ale pomagają także złożyć dokumenty potrzebne przy przyłączaniu do sieci.

Ponieważ pytań od krakowian było bardzo dużo, MPEC przygotuje również specjalny poradnik, w którym znajdą się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Ukazały się już jego dwie części, które można zobaczyć na stronie internetowej MPEC.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski