Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głogoczów. Rozbudowa zakopianki. Wybrana została firma, która wykona dokumentację

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
W Głogoczowie w gminie Myślenice do przebudowy został wyznaczony czterokilometrowy odcinek zakopianki
W Głogoczowie w gminie Myślenice do przebudowy został wyznaczony czterokilometrowy odcinek zakopianki Fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg i wybrała wykonawcę, który przygotuje dokumentację rozbudowy drogi krajowej nr 7 - zakopianki w Głogoczowie w gminie Myślenice. Koszt opracowania ma wynieść ponad 3,3 mln zł. Zadanie powinno zostać wykonane w niespełna trzy lata. Jeżeli będzie wymagany raport oddziaływania na środowisko, to czas może się wydłużyć jeszcze o kolejne pół roku.

Cztery oferty wpłynęły do przetargu na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej dla rozbudowy 4-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 7 w Głogoczowie. Spośród nich jako najkorzystniejsza wybrana została oferta złożona przez firmę Mosty Katowice, która wyceniła prace na 3 340 188 zł. Jeśli nie pojawią się odwołania, wkrótce będziemy mogli przystąpić do podpisania umowy z wykonawcą - informuje Iwona Mikrut, rzecznik krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Prace przy opracowywaniu dokumentów potrzebnych do rozbudowy zakopianki w Głogoczowie zostały podzielone na trzy etapy. Jak informuje GDDKiA pierwsze dwa etapy obejmują opracowanie STEŚ-R z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W ramach tych prac przygotowana będzie dokumentacja geologiczna, hydrogeologiczna, geofizyczna i program funkcjonalno-użytkowy. A trzeci ostatni etap - to odpowiedzi dla oferentów już w ramach procedury przetargowej.

Postępy na placu budowy S7 na odcinku Moczydło - w. Miechów

Budowa S7 na odcinku Moczydło - węzeł Miechów. Tak postępują...

Rozbudowa drogi ma na celu poprawę bezpieczeństwa. Ma ona nastąpić poprzez likwidację miejsc niebezpiecznych.

Takimi miejscami są m.in. trzy kolizyjne skrzyżowania drogi krajowej nr 7. Zakładana jest likwidacja zjazdów i budowa dodatkowych jezdni do obsługi terenów przyległych. Dzięki temu ruch tranzytowy zostanie odseparowany od lokalnego, co poprawi przepustowość i bezpieczeństwo na DK7. Przeprowadzona będzie także korekta nienormatywnego łuku. Powstaną dodatkowe pasy ruchu dla skręcających na skrzyżowaniach w prawo - informuje Iwona Mikrut.

W ostatnich pięciu latach ruch zakopiance między Krakowem i Głogoczowem wzrósł o 29 procent. Od Krakowa do Mogilan jeździ średnio 57 473 pojazdy na dobę, a dalej do Głogoczowa 52 059 pojazdów na dobę. Na wzrost ruchu lokalnego wpływa duży rozwój budownictwa jednorodzinnego w tej okolicy i lokalizacja firm przy krajówce. Na tym odcinku od 2017 r. są dwie kładki dla pieszych, które poprawiły bezpieczeństwo mieszkańców, jednak konieczna jest już także przebudowa skrzyżowań uwzględniająca wzrost natężenia ruchu.

Wizyta ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka na budowie S7 Widoma - Kraków oraz S52 północną obwodnicę Krakowa

Budowa odcinka S7 Widoma - Kraków i północnej obwodnicy. Rzą...

Plany odkorkowania zakopianki przez budowę nowej trasy S7 wywołują protesty, sprzeciwy i oburzenie w podkrakowskich gminach

Plan budowy nowej trasy S7, a z nim sprzeciwy, protesty, int...

FLESZ - KE podwyższyła prognozy PKB Polski

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski