Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głos jak wulkan i urocza cerkiew

Marek Długopolski
Muzyka Zaklęta w Drewnie. Susanna Jara urodziła się by śpiewać. Chwyta też za bandurę, wiolonczelę, kontrabas oraz lirę korbową.

Oczy skrzą się tajemniczo, wręcz hipnotyzują. Głos wibruje, niesie się wśród wieków zaklętych w drewnie. Kusi i uwodzi. Fascynuje i wzrusza. - Urodziła się by śpiewać. Kocha muzykę, kocha improwizację - tak Anna Franik, dyrektor Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”, mówi o Susannie Jarze. Artystkę będzie można usłyszeć w niedzielę o godz. 17 w cerkwi św. św. Kosmy i Damiana w Bartnem.

Urodziła się w Poczajowie na Ukrainie. Śpiewa i tworzy w sześciu językach: cerkiewnosłowiańskim, ukraińskim, łemkowskim, polskim, rosyjskim i angielskim. Nie stroni od skrzypiec i wiolonczeli, świetnie radzi sobie z bandurą, kontrabasem i lirą korbową.

- Jej najważniejszym instrumentem jest jednak wspaniały głos, o szerokiej skali i ogromnych możliwościach. Śpiewa wszystko. Od repertuaru cerkiewnego, muzyki ludowej i folku, po jazz, dzieła klasyczne oraz muzykę teatralną i współczesną - przypomina dyrektor Anna Franik.

Polscy melomani już wiele razy mogli podziwiać jej kunszt wokalny. Na krakowskim Festiwalu Opera Rara wykonała „Pieśni księżniczki z baśni op. 31” Karola Szymanowskiego do wierszy Zofii Szymanowskiej. Parę tygodni temu zaśpiewała w niewielkiej, a urodziwej świątyni w Czermnej. Towarzyszyły jej tam Hanka Wójciak i Agata Siemaszko, a więc artystki również obdarzone fenomenalnymi głosami. - Dziewczyny są jak wulkan - mówił wtedy Paweł Mierniczak, dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej. I nie ma w tym krzty przesady.

Głos jak wulkan i urocza cerkiew

Niezwykłą oprawą dla wspaniałego głosu będzie zachodniołemkowska cerkiew św. św. Kosmy i Damiana w Bartnem. Świątynia ma rodowód XIX wieczny (wiadomo, że przebudowywano ją w 1842 r.), choć specjaliści wspominają też o elementach o wiek starszych. Po II wojnie światowej i wysiedleniu ludności łemkowskiej los nie był dla niej łaskawy, popadła w ruinę. Obecnie pełni rolę muzeum.

- Wspaniała muzyka i piękna, subtelna architektura - oto Małopolska w pełnej krasie. Najlepszym po niej przewodnikiem jest zaś „Muzyka Zaklęta w Drewnie” - zapewnia dyrektor Paweł Mierniczak.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 16

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski