Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głośny film "Oppenheimer" w cyklu Dojrzałe Kino w Kinie Pod Baranami. Dla naszych Czytelników mamy dwa bilety

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Oppenheimer"
"Oppenheimer" Materiał prasowy
Najnowszy film wybitnego reżysera Christophera Nolana "Oppenheimer" to kolejny tytuł prezentowany w ramach cyklu Dojrzałe Kino. Tę porywającą historię fizyka Roberta Oppenheimera seniorzy zobaczą w krakowskim Kinie Pod Baranami w środę, 16 sierpnia, tradycyjnie o godzinie 11. Pokaz poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja. Dla naszych Czytelników mamy dwa bilety.

Jabłoński: Polska rządzona przez PiS jest dla Niemiec problemem

od 12 lat

Mroczny, monumentalny, stawiający trudne pytania. Film Oppenheimer opowiada historię ojca bomby atomowej (w tej roli Cillian Murphy), który dziś jest uważany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania tego rodzaju broni. Autorem tego niezwykłego, filmowego spektaklu jest Christopher Nolan – twórca takich przebojów jak "Dunkierka" czy "Interstellar".

Robert Oppenheimer w czasie II wojny światowej był dyrektorem programu rozwoju broni jądrowej "Manhattan". Poza działalnością związaną z bronią atomową miał ogromne osiągnięcia w innych dziedzinach fizyki między innymi w badaniach czarnych dziur oraz promieniowania kosmicznego. Resztę życia po opracowaniu bomby atomowej poświęcił na działalność na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się broni jądrowej.

Był oskarżany przez amerykański rząd i służby o powiązania z ruchem komunistycznym oraz działalność szpiegowską. W latach 50. został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów. Dopiero prezydent Kennedy dokonał jego politycznej rehabilitacji. Oppenheimer jest dziś uznawany za jeden z symboli pacyfizmu i sprzeciwu wobec rozprzestrzeniania broni atomowej.

Scenariusz filmu powstał w oparciu o nagrodzoną Pulitzerem biografię Roberta Oppenheimera, autorstwa Kai Birda i Martina J.Sherwina "Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej".

Christopher Nolan jest znany z filmów nieprzeciętnych, wykraczających poza dotychczasowe schematy. Podejmował się już różnych gatunków, film o Oppenheimerze będzie kolejnym po "Dunkierce" filmem Nolana opowiadającym o czasach II Wojny Światowej. Muzykę skomponował zdobywca nagrody Grammy Ludwig Goransson, który już pracował z Nolanem przy filmie "Tenet".

W roli Oppenheimera zobaczymy Cilliana Murphy'ego ("Śniadanie na Plutonie"). W filmie wystąpił także Robert Downey Jr. ("Chaplin" czy "Iron Man") w roli Lewisa Straussa, przewodniczącego komisji energii atomowej, Matt Damon ("Drugstore Cowboy") jako generał porucznik Leslie Groves, dyrektor projektu Manhattan oraz Benny Safdie "(Cząstki kobiety") w roli wybitnego fizyka Edwarda Tellera.

Czas trwania filmu: 180 minut. Gospodynią spotkania wokół będzie red. Maria Malatyńska. Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek. Bilety dla seniorów - 18 zł. Dla dwojga Czytelników, którzy jako pierwsi pojawią się w tym dniu w kasie kina z aktualnym wydaniem "gazety Krakowskiej" lub "Dziennika Polskiego", czekają pojedyncze zaproszenia na seans.

"Dojrzałe Kino” to cykl Kina Pod Baranami zorganizowany z myślą o krakowskich seniorach. Od blisko dziesięciu lat w środy o godz. 11 mają oni możliwość obejrzenia premierowych filmów oraz podyskutowania o nich. Gospodynią spotkań jest znana krakowska filmoznawczyni Maria Malatyńska, której prelekcje poprzedzają seanse Dojrzałego Kina, a po pokazach amatorzy kina mogą wymienić uwagi podczas dyskusji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Głośny film "Oppenheimer" w cyklu Dojrzałe Kino w Kinie Pod Baranami. Dla naszych Czytelników mamy dwa bilety - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski