Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głosować każdy może

Grzegorz Skowron
Nakładki dla niedowidzących będą w każdym lokalu wyborczym
Nakładki dla niedowidzących będą w każdym lokalu wyborczym FOT. ANNA KACZMARZ
Eurowybory. Nakładki dla niewidomych, dowóz niepełnosprawnych i możliwość wyszukania w internecie komisji – to tylko niektóre z ułatwień, mające zachęcić do udziału w wyborach.

Chcesz wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie wiesz, w której komisji możesz zagłosować? Nie ma żadnego problemu. Sprawdzisz to na obwieszczeniach wyborczych wiszących w pobliżu miejsca twojego zamieszkania. Swoją komisję znajdziesz też w internecie.

Większość wyborców może iść w to samo miejsce, co podczas ostatnich wyborów. W Krakowie zmieniono bowiem lokalizację tylko kilkunastu obwodowych komisji; osoby do nich przypisane powinny otrzymać do skrzynek pocztowych stosowne informacje.

Mający wątpliwości, mogą w in­ternecie wyszukać adres swojej komisji. Jednak nie na portalu Urzędu Miasta Krakowa, gdzie wykaz wszystkich komisji jest dość głęboko schowany (utrudnia to ich znalezienie), ale na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Wystarczy wejść na pkw.gov.pl, w wyszukiwar­kę obwodów, wybrać województwo, powiat i gminę oraz wpisać ulicę, przy której się mieszka. Wynikiem wyszukiwania będzie adres właściwej komisji.

Na portalu PKW są wszystkie informacje dotyczące euro­wyborów – o kandydatach i komitetach. Są także filmiki z tłumaczeniem na język migowy. Niepełnosprawni znajdą tam informacje o tym, jak skorzystać z przygotowanych dla nich ułatwień. Jednym z nich będzie nakładka do głosowania w języku Braille’a, pomagająca oddać głos osobom niewidomym.

W poprzednich wyborach testowano to rozwiązanie, teraz ma być powszechne. Nakładki znajdą się w każdym lokalu, wypożyczane będą na żądanie. Ich wydrukowanie i dystrybucja były teraz ułatwione, bo jeden okręg wyborczy to dwa województwa (małopolskie i świętokrzyskie), więc nakładki są jednakowe w obu regionach.

Osoby niepełnosprawne mogą też sprawdzić w urzędzie gminy, czy samorząd zapewni im bezpłatny dojazd na głosowanie. Taki transport organizują przede wszystkich duże miasta, np. w Krakowie korzysta z niego od 100 do 200 osób. Dowóz można rezerwować pod numerami telefonów 12 616 50 26, 12 616 50 27, 12 616 50 76 (do soboty do godz. 15, w niedzielę w godz. 7–21).

Kolejnym ułatwieniem dla niepełnosprawnych jest możliwość głosowania korespondencyjnego oraz przez pełnomocnika. Jednak aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba było to wcześniej zgłosić.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski