Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głosujmy na naszą rzekę, bo jest duszą miasta

Anna Agaciak
Wisła w Krakowie jest duszą miasta
Wisła w Krakowie jest duszą miasta FOT. ANNA KACZMARZ
Konkurs. Od dziś można oddawać głosy w konkursie Rzeka Roku 2014, prowadzonym w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja. Głosowanie potrwa do 29 września.

W finale konkursu znalazło się 11 rzek, wśród nich również Wisła w Krakowie. By oddać na nią głos, wystarczy na stronie in­ter­netowej rzekaroku.pl kliknąć przycisk „Głosuj”. Rzeka, która uzyska największą liczbę głosów, zdobędzie tytuł „Rzeki Roku 2014” oraz nagrodę: dwie statuetki – dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie zwycięska rzeka się znajduje.

Wisłę w Krakowie zgłosiła do konkursu Wodną Masa Krytyczna (obywatelski Perfor­mens). Jej przedstawiciele – Ce­cylia Malik, Małgorzata Nie­ciecka, Bartolomeo Ko­cze­nasz, Martyna Niedośpiał i Jakub Wesołowski – uznali, że Wisła jest duszą Krakowa.

Zachęcają krakowian nie tylko do podziwiania jej z dystansu, ale także do jej doświadczania – korzystania z niej, pływania, jak to czyniono wiele lat temu, gdy Wisła służyła przemysłowi i transportowi.

Konkurs jest okazją do odkrywania w swojej okolicy niezwykłego miejsca nad rzeką, do zdobycia wiedzy na jego temat i lepszego rozpoznania środowiska przyrodniczego, historycznego, kulturowego oraz społecznego.

Plebiscyt jest nowatorską formą popularyzowania realnych działań społecznych, podejmowanych dla promowania i zachowania walorów polskich rzek. Ambasadorem konkursu jest podróżniczka i pisarka Beata Pa­wlikowska.

– Każda polska rzeka to cud. Jestem o tym jeszcze bardziej przekonana po przeczytaniu opisów 10 finalistek opisów na in­ter­netowej stronie konkursu – mówi ambasadorka. Pełne opisy rzek finalistek znajdują się na stronie rzekaroku.pl.

Program „Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja zachęca do zainteresowania się najbliższym akwenem – do poznania go, jego walorów nie tylko przyrodniczych, ale także kulturowych czy społecznych, do podejmowania rzeczywistych działań na jego rzecz. Zachęca społeczności lokalne do ochrony i poprawy jakości wód. Dzięki zaangażowaniu blisko 148 tysięcy osób w latach 2005 – 2014 „zaadoptowano” 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów, a także Bałtyk w 1295 miejscach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski