Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głosy osobne

Redakcja
Ewa Kolasińska, Jerzy Grałek i Iwona Budner Fot. Wacław Klag
Ewa Kolasińska, Jerzy Grałek i Iwona Budner Fot. Wacław Klag
"Jerzy Grałek, Matko Boska, ależ on ma głos!" - pieje histeryczny fan. Pytam: Czyli jaki właściwie? "No, zachwycający!" A może pan trochę dokładniej rzecz ująć? "No, głęboki, męski, piękny!" Pozwoli pan, że powtórzę: czyli jaki ściśle? "No, przecież mówię - piękny, głęboki i męski!" Dobrze, ale co to znaczy? Czy z oczywistego faktu, że o brzmieniu podnieconego jelenia, nie wydojonej krowy oraz Jerzego Treli mógłby pan zapiać identyczną trójcę przymiotnikową, wynika, iż Grałek jest w brzmieniu swym jednojajowym bliźniakiem jelenia, krowy i Treli? Czyli że w każdym z tych czterech wypadków - a można by dorzucić jeszcze z tysiąc - głębia jest jedna, męskość jest jedna i to samo piękno?...

Ewa Kolasińska, Jerzy Grałek i Iwona Budner Fot. Wacław Klag

Paweł Głowacki: SALONY

Przerywam, nie ma sensu ciągnąć zabawy. Histeryczny fan, niczym Edek z "Tanga" Mrożka, i tak wie swoje. W niedzielę na Salonie Poezji Grałek, Iwona Budner i Ewa Kolasińska czytali pieśni XIX i XX "Odysei" Homera. Głos głęboki, męski, piękny? Głos ciemny, erotyczny? Głos intrygująco zachrypnięty? O czytających tyle powiedzieć, to tak, jak by po sobotnim Salonie z okazji 110 rocznicy prapremiery "Wesela" Wyspiańskiego oznajmić, że Joanna Słowińska śpiewała - znakomicie, zaś akordeonista Jarosław Bester grał - interesująco. Cóż, nie bądźmy skromni, do słów: "znakomicie" oraz "interesująco" dorzućmy dzielnie kolejne trzy mądrości. Otóż, Słowińska jest kobietą, Bester - mężczyzną, zaś akordeon to instrument muzyczny kłopotliwy w transporcie.

Nie ma niczego boleśniej kłopotliwego w transporcie myśli, smaków, uczuć, wrażeń niż semantyczne trupki histerycznego fana banałów. Słowa - wory, słowa - sprane szmaty, słowa bez twarzy, słowa - dziwki dobre do wszystkiego i dla każdego. Matka moja mawiała: gdy coś jest do wszystkiego - jest do niczego. Przecież nawet wśród psów jest tak, że nie każdemu Burek. Dlaczego wśród nas bywa, że za każdym razem, gdy komuś coś się spodoba, ten ktoś ciska worem "piękne!" - i uważa sprawę za odfajkowaną? Skąd się to bierze? Z lenistwa? Z głupoty? Z głuchoty? Ze stadnego nawyku?

Homer, wiersze w ogóle, metafory na Salonach Anny Dymnej, uczą, by w myśleniu, mówieniu, pisaniu o czymkolwiek, o sztuce zwłaszcza, nie poprzestawać na wymachiwaniu semantycznymi dziwkami. Uczą uważności. Uczą wyłuskiwania ze wszystkiego niepowtarzalności, osobności, 1 os. l. poj. - i szukania osobnych układów słów, brzmień nie do podrobienia. Niczym brzmienia aktorów w niedzielę.

Głos Grałka. Kroki zmęczonego mężczyzny, w twardych butach idącego kamienistą aleją? Głos Budner. Wieczorny szmer jeziora filcu? Głos Kolasińskiej. Skoki pasikonika, któremu od dziecka coś chrzęści w stawach? Tak jest - cuduję! Celowo klecę kłopotliwe obrazki! Wlokę język po bandzie! Po to, by przypomnieć starą prawdę: lepiej zaryzykować utonięcie w baroku niż taplać się w płytkich bajorach słów bez twarzy. W pierwszym przypadku - może uda ci się przeżyć. W drugim - trupem jesteś, nim zaczniesz bekać truizmy.

Zatem - pieśni XIX i XX. Eurykleja obmywa stopy Odysa, rozpoznaje go po bliźnie na nodze. Zalotnicy znieważają Odysa na uczcie - któryś z nich ciska weń krowią nogą, trafia w ścianę. Wieszczba Teoklymena sprowadza grozę. Zbliża się chwila decydująca - chwila łuku... Niewiele zostało, jeszcze tylko cztery pieśni. A gdy skończy się salonowa lektura "Odysei" i ziści się plan wydania całości na płytach - jak ongiś "Pana Tadeusza" oraz "Beniowskiego" - będzie można sto razy usłyszeć wyraźnie, że każdy z głosów aktorskich jest tak intensywnie osobny, iż jest w istocie - przedmiotem niepodobnym do innych przedmiotów. Trupia niemota słów "piękne", "znakomite", "ciekawe" - brzdęknie czysto jak nigdy.
Teatr im. Juliusza Słowackiego. 335 Krakowski Salon Poezji. Pieśni XIX i XX “Odysei" Homera czytali: Iwona Budner, Ewa Kolasińska i Jerzy Grałek. Grał zespół Acoustic Acrobats.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski