Główne laury zostały w Krakowie

Główne laury zostały w Krakowie

WAK

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Główne laury zostały w Krakowie
FESTIWAL. Krakowianie Ada Bujak oraz zespół Aire Andaluz z solistką Magdaleną Lechowską zdobyli ex aequo II nagrody (I nie przyznano) w konkursie na interpretacje piosenek Marka Grechuty w ramach Grechuta Festival 2011.
Główne laury zostały w Krakowie
Laureaci oraz goście wystąpili w trzygodzinnym koncercie w piątkowy wieczór w kinie Kijów.Centrum. Ponadto 5-osobowe jury - z przewodniczącą Danutą Grechutą i m.in. Pawłem Piątkiem, ostatnim szefem muzycznym Grupy Anawa - doceniło Monikę Kowalczyk ze Świdnika - III nagroda oraz chór Fermata z Kielc, Angela Gaber Trio z Sanoka i Maja Olenderek Ensemble z Warszawy - wyróżnienia.

W konkursie wystąpiło 16 solistów i zespołów.

Ada Bujak zgłosiła się do konkursu spontanicznie. Wielką fanką Grechuty jest od lat, jeszcze będąc w szkole podstawowej kupiła sobie jego kasetę "Złote przeboje", odkrywając urodę piosenek, których szybko nauczyła się na pamięć.

- Nie liczyłam na nagrodę - powiedziała nam Ada Bujak. - Przygotowałam bardzo klasyczne interpretacje piosenek "Aparat" i "Stare mury", zaaranżowane na gitarę przez męża Krzysztofa Cyrana, bałam się więc, że to nie wystarczy. Tym bardziej cieszę się z nagrody.

Ada Bujak sześć lat występowała w kabarecie Loch Camelot, śpiew solowy studiowała m.in. u Elżbiety Towarnickiej i Zofii Kilanowicz, jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Katarzyny Oleś-Blacha. Współpracowała m.in. z Capellą Cracoviensis, Chórem Polskiego Radia, występuje w programie Basi Stępniak-Wilk, obecna na płycie "Wieczór nieperwersyjny".

Z kolei obchodzący w tym roku swe 10-lecie zespół Aire Andaluz, który specjalizuje się we flamenco, obawiał się, czy nie za bardzo ingeruje w stylistykę marka Grechuty.

- Baliśmy się, czy aby nie zbyt odważnie, zbyt eksperymentalnie potraktowaliśmy piosenki "Ocalić od zapomnienia" oraz "Na szarość naszych nocy", okazało się, że nasze propozycje się spodobały - powiedział nam Krzysztof Hliniak, tancerz i kierownik zespołu.

Dodajmy, że wokalistka tej grupy Magdalena Lechowska to córka niegdysiejszego skrzypka zespołu Old Metropolitan Band Andrzeja Lechowskiego, który potem wyjechał do Kolumbii; stąd jej znajomość hiszpańskiego i temperament, którego nie brakowało jako muzykowi i ojcu.

W piątkowym koncercie z powodzeniem zaprezentowali się też laureaci sprzed roku - Tomasz Steńczyk i Marta Honzatko, która rozbujała publiczność, oraz świetnie przyjęty, stąd bisy, zespół Raz Dwa Trzy.

(WAK)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo