Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Główne problemy osiedla Złocień

Redakcja
Justyna Górska (z Sarą) mówi, że brakuje koszy na śmieci, jest natomiast sporo zakazów Fot. Kamila Zarembska
Justyna Górska (z Sarą) mówi, że brakuje koszy na śmieci, jest natomiast sporo zakazów Fot. Kamila Zarembska
AKCJA. Minusy osiedla Złocień wymieniane przez mieszkańców tworzą pokaźną listę skarg i zażaleń. W sferze komunikacji: jedna nieoświetlona i pozbawiona pobocza droga wyjazdowa, tylko 2 linie autobusowe. Brak publicznego przedszkola, żłobka, szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum.

Justyna Górska (z Sarą) mówi, że brakuje koszy na śmieci, jest natomiast sporo zakazów Fot. Kamila Zarembska

Pustynia w sercu Krakowa

Prowadzimy akcję "Pustynia w sercu Krakowa", w ramach której opisujemy blokowiska - sypialnie, pozbawione odpowiedniej liczby przedszkoli i szkół, terenów zielonych i połączeń komunikacyjnych. Przedstawiliśmy już Górkę Narodową, Żabiniec, Ruczaj oraz Kurdwanów, a od soboty prezentujemy kolejne - Złocień. Dziś - podsumowanie osiedlowych bolączek i pomysły na ich przezwyciężenie.

1. Jedna droga wyjazdowa z osiedla bez lamp i pobocza

Ul. Agatowa dochodząca do ul. Półłanki to niekwestionowana zmora mieszkańców osiedla. Nie tylko dochodzi do trasy tranzytowej prowadzącej do centrum logistycznego MK Logistic, ale także jest przeprowadzona przez trzy przejazdy kolejowe. Większość zmotoryzowanych już tam grzęźnie w korkach, a ze względu na brak oświetlenia i pobocza piesi i rowerzyści nie mogą czuć się tam bezpiecznie. RD XII ma przeznaczyć 150 tys. zł na instalację 10 latarni. Inną koncepcją jest budowa brakującego odcinka (650 metrów) ul. Domagały. Koncepcja drogi jest gotowa od dwóch lat, ale spada w rankingu inwestycji. Z pomocą nadchodzą inwestorzy, którzy wysunęli propozycję partycypacji w kosztach. Być może wspólnymi siłami się uda.

2. Komunikacja miejska - za mało linii, za rzadko

Bezpośrednio z osiedla odjeżdżają dwa autobusy: 108 (Złocień - Łagiewniki) oraz 125 (Złocień - Szpital Rydygiera). 125 jeździ dwa razy na godzinę, a 108 - raz i to nie zawsze. Pewną alternatywą są linie kursujące z ul. Sucharskiego: 143 i 243. W tym wypadku, musimy jednak brać pod uwagę wątpliwą przyjemność spaceru pod przejazdem kolejowym. Przejście jest ciemne, śmierdzące i okresowo zalewane przez Serafę. Autobusów nocnych brak, tramwajów też. Nowy autobus (183 lub 193) ma ruszyć jeszcze w czerwcu i będzie jeździł od Złocienia do pętli autobusowej na Bieżanowie Nowym. Ponadto, radni obiecują, że po budowie tramwaju na Golikówkę, zostanie ustalona nowa linia autobusowa dowożąca mieszkańców na pętlę tramwajową.

3. Długi dojazd do centrum

Te niecałe 12 kilometrów, przy prędkości 40 km/h, kierowca mógłby pokonać w kwadrans. Zmotoryzowani patrzą z wielką nadzieją na będący w budowie węzeł bieżanowski (skrzyżowanie autostrady A4 z drogą ekspresową S7) oraz na plany utworzenia w ciągu 2 lat węzła Christo Botewa. Być może uda się utworzyć przystanek kolejowy na os. Złocień w ramach unijnego projektu "Via Regia Plus". Wówczas transport do centrum byłby kwestią 15 minut.

4. Brak samorządowego przedszkola

Najbliższe, w odległości 3 kilometrów od osiedla to Przedszkole Samorządowe nr 135 im. Księcia Kraka na ul. Stępnia 1. Każdego roku, kilkadziesięcioro dzieci jest odprawianych z kwitkiem z powodu braku miejsc.

5. Brak żłobka

Najbliższy (ponad 4 kilometry od osiedla) znajduje się na Nowym Prokocimiu, na ul. Kurczaba, lub też jeszcze dalej na os. Na Kozłówce - na ul. Okólnej, sześć kilometrów od osiedla.

6. Brak szkoły podstawowej

Najbliższa placówka jest na ul. Weigla - SP nr 124, oraz nieco bliżej, na ul. Sucharskiego jej filia. Rodzice często posyłają swoje pociechy do SP nr 47 na ul. Myśliwskiej, do SP nr 111 przy Bieżanowskiej albo do SP nr 24 na ul. Aleksandry. ALIMA

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski