Gmina Dobczyce. Kanalizacja już nie tylko dla wsi położonych nad Zbiornikiem Dobczyckim

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Sieć może dotrzeć do kolejnych wsi dzięki zakończonej już rozbudowie oczyszczalni ścieków (na zdj.)
Sieć może dotrzeć do kolejnych wsi dzięki zakończonej już rozbudowie oczyszczalni ścieków (na zdj.) Fot. Paweł Stożek/UGiM Dobczyce
Wśród zaplanowanych na ten rok inwestycji jednymi z największych są te związane z kanalizacją gminy. Sieć ma dotrzeć do kilku wsi, które nie mają jej, choć są położone najbliżej oczyszczalni ścieków.

FLESZ - 500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

O tym paradoksie mówił na sesji budżetowej burmistrz Dobczyc Tomasz Suś dodając, że to moment przełomowy dla tej części gminy. Te wsie to Niezdów i Skrzynka (a dokładnie jej część, tzw. górna Skrzynka). Razem z nimi kanalizację zyska fragment miasta, a dokładnie rejon ulic Skrzyneckiej i Widokowej.
Pozwoli na to rozpoczęta jeszcze w 2017 roku a zakończona w ubiegłym roku rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków. Kosztowała ona ok. 24 mln zł, z czego połowa pochodziła ze środków zewnętrznych.
Tak jak tamta inwestycja, tak samo teraz budowa kanalizacji w tych miejscowościach będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Ścieki popłyną za dwa lata

Wartość tego zadania szacowana jest na 8,1 mln zł. Gmina planuje pokryć znaczną część, bo 6,6 mln zł z pożyczki z WFOŚ udzielonej w ramach „Ogólnopolskiego programu gospodarki wodno – ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych”.
Czas na składanie ofert w przetargu potencjalni wykonawcy mają czas jeszcze do 25 stycznia. Kto wygra będzie miał czas do końca przyszłego roku na wywiązanie się z umowy.
Kiedy ta inwestycja dobiegnie końca możliwe będzie wreszcie doprowadzenie kanalizacji również do dalej położonych miejscowości: Stadnik i Kędzierzynki. Co ciekawe, dla Kędzierzynki już kilka lat temu uzyskano pozwolenie na budowę, choć nie było możliwości technicznych, aby przesłać stąd ścieki do Dobczyc, bo nie było (i nadal nie ma) sieci pomiędzy nią a miastem. Dopiero teraz ma się to zmienić.

Temat żywy od dwóch dekad

Realizowana w latach 2013-2018 umowa na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej kanalizacji sanitarnej w miejscowościach: Skrzynka – Stadniki – Kędzierzynka została rozwiązana przez gminę w 2018 roku bez uzyskania pozwolenia na budowę w miejscowościach Skrzynka i Stadniki. Wykonanie sieci w Niezdowie, Skrzynce i Stadnikach stanowi kluczowy element do możliwości rozpoczęcia budowy w Kędzierzynce, dla której uzyskano pozwolenie na budowę

– mówi wiceburmistrz Dobczyce Edyta Podmokły dodając, że od ponad dwóch lat urzędnicy muszą tłumaczyć mieszkańcom dlaczego, mimo że pozwolenie jest, muszą czekać.

Nie tylko oni czekają na kanalizację, bo Stadniki również. Jak mówi radny i mieszkaniec Stadnik Ryszard Zabdyr pytania o nią zadaje już od ponad...dwóch dekad.

Już w kadencji 1998-2002 mówiłem o potrzebie budowy kanalizacji, ale priorytetem było wtedy skanalizowanie wsi położonych nad Zbiornikiem aby go ochronić. Cały czas czekamy na nią i wątpię, abyśmy się doczekali w tej kadencji, choć bardzo chciałbym

– mówi radny.

Kornatka i Stojowice też zyskają

W tej kadencji, a nawet już w tym roku, doczekają się za to kanalizacji mieszkańcy przysiółka Zalas w Kornatce. Radna i sołtyska Kornatki w jednej osobie, czyli Jolanta Ziemba mówiła na sesji o tym jak ważne to zadanie dla tej części wsi. - Pojawiają się napływowi mieszkańcy, powstaje całkiem nowe osiedle – mówiła.
W ramach tego samego zadania planowana jest przebudowa sieci wodociągowej w Sierakowie. Koszt szacunkowy to 4 mln zł.

Ponadto w tym roku powstanie jeszcze prawie 2 km sieci kanalizacyjnej w Stojowicach i Dobczycach (ul. Grabowa), dzięki temu że gminie udało się uzyskać zgodę na rozszerzenie zrealizowanego już projektu, w ramach którego rozbudowano oczyszczalnię ścieków. Wartość szacunkowa tego zadania to 1,8 mln zł.

Co z pozostałymi miejscowościami?

W gminie jest jeszcze kilka wsi, które czekają na swoją kolej. To m.in. Sieraków, Nowa Wieś i Dziekanowice.
Jak mówił na sesji burmistrz Suś, doprowadzenie do nich kanalizacji będzie wymagało sporo trudu, bo trzeba będzie przeprowadzić sieć przez Rabę albo wybudować po tamtej stronie rzeki drugą oczyszczalnię.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie