Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Dobczyce. Urząd, szkoły i przedszkola skorzystają z energii słonecznej

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Urząd Gminy i Miasta Dobczyce
Urząd Gminy i Miasta Dobczyce Fot. Katarzyna Hołuj
Już wkrótce osiem należących do gminy budynków użyteczności publicznej będzie korzystało z „zielonej energii” dzięki instalacjom fotowoltaicznym, jakie zostaną na nich zamontowane.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

Projekt „Montaż instalacji OZE na obszarze LGD Turystyczna Podkowa” jest nastawiony głównie nie montaż tych instalacji (nie tylko fotowoltaiki, bo również solarowi pomp ciepła) w prywatnych gospodarstwach i na całym obszarze Lokalnej Grupy Działania „Turystyczna Podkowa”. Ale nie tylko, bo mogły z niego skorzystać również gminy montując odnawialne źródła energii w swoich budynkach (urzędach, placówkach oświatowych, świetlicach, strażnicach itd.).
- Projekt oferuje dofinansowanie na poziomie 60 proc. wartości instalacji. Każda z siedmiu gmin należących do LGD mogła przystąpić do projektu, ale zdecydowały się dwie: Dobczyce i Lubień. Obie postawiły na fotowoltaikę – mówi Jan Marek Lenczowski, prezes LGD Turystyczna Podkowa.

Lubień montaż ma już za sobą (panele powstały na pięć obiektach publicznych), Dobczyce, które pozyskały 329 892 zł dofinansowania właśnie podpisały umowę z wykonawcą. Jest nią myślenicka firma Skorut Systemy Solarne, która za 709 025 zł zainstaluje fotowoltaikę na ośmiu obiektach gminnych. Będą to: Urząd Gminy i Miasta Dobczyce, budynek komunalny przy ul. Kościuszki w Dobczycach, Przedszkole Samorządowe nr 1 w Dobczycach, szkoły w: Kornatce, Brzączowicach, Stadnikach oraz SP nr 1 w Dobczycach, oraz Regionalne Centrum Oświatowo-Sportowe w Dobczycach (które mieści nie tylko SP nr 2, ale również Szkołę Muzyczną, bibliotekę i halę sportową).

Łączna moc mikroinstalacji, która mają na nich powstać do końca października br. wyniesie 188 kWp.
Burmistrz Dobczyc Tomasz Suś liczy dzięki temu na oszczędności w rachunkach za prąd, a dokładnie na dalsze oszczędności, bo z fotowolaiki korzystają już: oczyszczalnia ścieków w Dobczycach i – od niedawna – Przedszkole Samorządowe nr 3. Ten, realizowany teraz projekt podwoi się moc instalacji fotowoltaicznych należących do gminy.
W przyszłości ma zamiar wyposażyć w taką instalację również nowo wybudowaną szkołę w Dziekanowicach. Pierwotnie miała ona być budynkiem pasywnym, a nawet plusenergetycznym, ale zostawiając pompę ciepła, z fotowoltaiki ostatecznie rezygnowano. - Musimy do tego wrócić, bo koszty utrzymania budynku będą duże – mówi burmistrz Tomasz Suś.

W ramach projektu „Montaż instalacji OZE na obszarze LGD Turystyczna Podkowa” w siedmiu gminach powiatu powstanie blisko 1700 instalacji OZE (odnawialnych źródeł energii). Ta liczba nie jest tożsama z liczbą gospodarstw, ponieważ niektórzy ich właściciele zdecydowali się na montaż dwóch rodzajów instalacji.
- Montaż paneli fotowolataicznych i pomp ciepła cały czas trwa, a w najbliższych dniach rozpocznie się montowanie paneli solarnych, które będą służyły do podgrzewania wody. Zainteresowani solarami ciągle jeszcze mogą się zgłaszać do naszego biura w Lubniu, bo są jeszcze miejsca i jest możliwość skorzystania z dofinansowania – mówi Jan Marek Lenczowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski