Gmina Gdów. Kolejne kopciuchy pójdą do wymiany. Pomoże unijna dotacja

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Gdów pozyskał ponad 3,5 mln zł dofinansowania na II etap wymiany starych domowych pieców. Pieniądze te wystarczą na likwidację kolejnych 156 kopciuchów
Gdów pozyskał ponad 3,5 mln zł dofinansowania na II etap wymiany starych domowych pieców. Pieniądze te wystarczą na likwidację kolejnych 156 kopciuchów fot. Sławomir Kowalski
Udostępnij:
Gmina Gdów otrzymała 3,5 mln zł unijnego dofinansowania na II etap wymiany starych pieców w gospodarstwach domowych. Pieniądze te wystarczą na likwidację kolejnych ponad 150 kopciuchów oraz wykonanie termomodernizacji 49 budynków mieszkalnych. Realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się w połowie przyszłego roku.

FLESZ - Krótszy tydzień pracy?

Jak powiedział nam Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie, chęć uczestnictwa w II etapie wymiany pieców może zgłosić obecnie każdy mieszkaniec, jednak w pierwszej kolejności rekrutowane będą osoby, które już wcześniej złożyły w urzędzie stosowne ankiety.

- W Urzędzie Gminy jest już około 500 ankiet od mieszkańców, którzy nie zakwalifikowali się do wcześniejszych programów wymiany pieców, realizowanych w gminie. Teraz trwa ponowna weryfikacja tych wniosków i sprawdzenie, ilu z tych mieszkańców jest zainteresowanych udziałem w obecnym projekcie – tłumaczy urzędnik.

Na projekt „Wymiana starych kotłów, pieców w gospodarstwach domowych z terenu gminy Gdów na nowe urządzenia grzewcze – etap II” pozyskano ponad 3,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W ramach tego przedsięwzięcia przewidziano wymianę 156 kopciuchów na nowoczesne piece gazowe oraz termomodernizację (m.in. ocieplenie budynków, wymianę okien) 49 domów, w których zaplanowano likwidację węglowych palenisk.

Drugi etap wymiany dymiących pieców w gdowskim rejonie rozpocznie się w połowie przyszłego roku i potrwa do lata 2023 roku. Pod szyldem tego przedsięwzięcia będą prowadzone również różnorodne działania edukacyjne (spotkania informacyjne, ekoimprezy itp.) na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej mieszkańców.

W gminie Gdów jakość powietrza jest daleka od choćby dobrej, co jasno pokazują m.in. sensory Airly – mierzące m.in. poziom pyłów PM10 i PM2,5 - których jest w tym rejonie powiatu wielickiego dziesięć.

Dodatkowo latem tego roku zamontowano w gminie pięć eko-słupków AirSensor, służących do pomiaru stanu powietrza i sygnalizujących z pomocą kolorów jego jakość. Taki monitoring funkcjonuje obecnie w czterech punktach Gdowa: na rynku, na gdowskim Zarabiu (dwa) oraz przy przedszkolu (ul. Młyńska), a także przy siedziby OSP w Niegowic. Takie mierniki jakości powietrza pojawiły się w gminie Gdów w ramach programu „LIFE”, dofinansowanego z pieniędzy unijnych oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Kolejne ekosłupki będą instalowane w tym rejonie w 2022 roku.

W ostatnich latach w ramach walki z niską emisją gmina Gdów zrealizowała z pomocą funduszy unijnych dwa projektu proekologiczne.

- W ich ramach wymieniono w sumie 262 stare piece, w tym: 207 na kotły gazowe, 39 na węglowe nowej generacji i 14 na biomasę, a w dwóch budynkach mieszkalnych zamontowano pompy ciepła. Ponadto mieszkańcy korzystają z programu „Czyste powietrze”. Tylko w 2021 złożyli oni tam ponad 140 wniosków o dofinansowanie – wylicza Maciej Gibała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie