Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gdów. Kolejny etap budowy kanalizacji - z dotacji i pożyczki

Jolanta Białek
Jolanta Białek
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne UMiG Wieliczka
Nowa kanalizacja powstanie w dwóch sołectwach: w Gdowie oraz Niegowici. Kosztowne prace będą prowadzone dzięki funduszom zewnętrznym

Gmina otrzymała 2,4 mln zł dotacji unijnej na budowę infrastruktury sanitarnej i wodociągowej. Pozwoli to na wykonanie kanalizacji w rejonie ulic Grzybowej i Grażyńskiego w Gdowie oraz w części Niegowici (okolice ośrodka zdrowia). Zmodernizowany zostanie również główny gdowski wodociąg, znajdujący się na ulicach Łapanowskiej, Myślenickiej i Grzybowej oraz tego typu infrastruktura przy ul. Cegielnianej.

Przetarg na wykonanie prac o łącznej wartości ponad 3,5 mln zł ma zostać ogłoszony w najbliższych dniach. Budowę nowej infrastruktury zaplanowano na lata 2018-2019.

W takim samym terminie ma być gotowa także sieć kanalizacyjna w północnej południowej i wschodniej części Niegowici. Te roboty będą finansowane z pożyczki (1,4 mln zł), którą gmina zaciągnęła w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. Po zakończeniu tej inwestycji Niegowić będzie skanalizowana już w stu procenatch.

Jednak w pozostałych sołectwach (z wyjątkiem jeszcze Gdowa) jest pod tym względem dużo gorzej. Cały rejon Gdowa jest obecnie skanalizowany tylko w 28 proc.

Wójt Zbigniew Wojas mówi, że wynika to przede wszystkim z tego, iż w gmina jest rozległa a w wielu miejscowościach jest zbyt mało mieszkańców, by była możliwość pozyskania unijnych funduszy na wykonanie tam zbiorczej kanalizacji.

- Kiedy powstanie kanalizacja w Niegowici spróbujemy podciągnąć „sieć” także do Wiatowic i Krakuszowic. Przygotowujemy teraz dokumentację dla budowy kanalizacji w Marszowicach, a na liście wiosek przewidzianych do skanalizowania jest jeszcze Liplas - mówi wójt Wojas. I wylicza, że po zakończeniu tych inwestycji, gmina będzie skanalizowana w ok. 40 proc. - To maksimum, co możemy osiągnąć na naszym terenie - twierdzi.

W sołectwach, które nie mają szans na kanalizację zbiorczą (problem dotyczy 22-23 z 29 wiosek w całej gminie) mogą powstać przydomowe oczyszczalnie ścieków. W tym roku zaplanowano wykonanie w Książnicach 30 takich oczyszczalni.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

dziennikpolski24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski