Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gdów. Mają teraz teatr na wyciągnięcie ręki

Barbara Rotter-Stankiewicz
zdjęcia: Centrum Kultury w Gdowie
Wtorkowy wieczór w Wiatowicach był całkiem nietypowy – tutejsi mieszkańcy – nie tylko najmłodsi - zaproszeni zostali na teatralny spektakl o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Zaprezentowali go artyści ze Studia Teatralnego Krak-Art, którzy przyjechali do tej niewielkiej wsi w gminie Gdów.

FLESZ - Bon turystyczny celem oszustów

Podobne jak w Wiatowicach atrakcje, czekają jeszcze na małych i dużych widzów w pięciu innych miejscowościach gminy, w których – w remizach i świetlicach - gościł będzie „teatr mobilny”.

W Bilczycach zaprezentowana zostanie „Calineczka” (26 sierpnia), w Wieńcu publiczność zobaczy „Kwiat Paproci” (27 sierpnia), w Krakuszowicach śledzić będzie „Przygody Pippi Skarpetki” (29 sierpnia), a w Niewiarowie i Zręczycach artyści Studia Teatralnego Krak-Art opowiedzą o nowych przygodach doktora Dolittle i jego przyjaciół. (30 sierpnia).

To wszystko w ramach realizowanego przez Centrum Kultury w Gdowie projektu „Poznaj magię teatru”, w który zaangażowały się również panie z Kół Gospodyń Wiejskich w poszczególnych miejscowościach.

Kuter Port Nieznanowice. Plaża jak nad Bałtykiem

Kuter Port Nieznanowice - wielka plaża i kąpielisko pod Gdow...

Głównym celem przedsięwzięcia jest aktywne uczestnictwo w kulturze przedstawicieli różnych grup społecznych, czyli rodzin z dziećmi, seniorów z wnukami, dzieci i młodzieży szkolnej. Bo o ile dostęp do internetu, telewizji itp. jest już w małych miejscowościach taki sam jak w dużych ośrodkach, o tyle z dotarciem do „prawdziwego teatru” mieszkańcy wsi, zwłaszcza położonych dalej od głównych szlaków komunikacyjnych, wciąż mają problem.

Aby go rozwiązać - teatr dociera do nich. Nie tylko w postaci klasycznej, czyli spektakli, ale znacznie szerszej. W lipcu w każdej z sześciu wytypowanych miejscowości gdowskiej gminy prowadzone były warsztaty plastyczne, tematycznie związane z teatrem. Ich uczestnicy przygotowywali m.in kukiełki, pacynki, lalki cieniowe, maski teatralne. Zajęcia prowadziła Anna Suchoń, instruktorka plastyki z gdowskiego Centrum Kultury i artystka plastyk - Joanna Nalepa.

Podsumowaniem sierpniowych spotkań z „mobilnym teatrem” będzie natomiast wyjazd do krakowskiej „Groteski”.

- Do Krakowa pojadą mieszkańcy ze wszystkich miejscowości biorących udział w projekcie, teatr będzie tylko dla nas. Zamówione zostały trzy autobusy, które wyruszą z rożnych miejsc gminy. Przed i po przedstawieniu w Krakowie odbędą się warsztaty teatralne. Zapraszamy serdecznie nie tylko dzieci, ale również dorosłych, mile widziane są rodziny – zachęca Wioleta Chmiela, dyrektor Centrum Kultury w Gdowie.

Interesującym punktem teatralnego projektu będzie też spotkanie z jednym ze znanych aktorów. Z jakim – to na razie niespodzianka.

Zadanie nazwane „Poznaj magię teatru” realizowane jest przez Centrum Kultury w Gdowie w ramach projektu Kultura Dostępna 2020. Został on dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. Dziennik Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski