Gmina Gdów. Mieszkańcy nie chcą uciążliwych zakładów. Będą zmiany w planie miejscowym

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Rejon Cichawy, gdzie planowano budowę kompostowni. Zmiany w MPZP mają zablokować tego typu inwestycje nie tylko w tej miejscowości, ale także w sąsiednich
Rejon Cichawy, gdzie planowano budowę kompostowni. Zmiany w MPZP mają zablokować tego typu inwestycje nie tylko w tej miejscowości, ale także w sąsiednich Maciej Gibała
Udostępnij:
Korekty planistyczne obejmą 34 hektarów terenu w trzech miejscowościach: Cichawie, Szczytnikach i Krakuszowicach. Uchwały o przystąpieniu do sporządzenia zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla tego rejonu Rada Gminy podjęła podczas ostatniej sesji. To efekt protestu mieszkańców przeciwko budowie w Cichawie kompostowni, co planowała prywatna firma.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Sprzeciw dla biokompostowni w Cichawie podpisało ponad 2000 mieszkańców nie tylko z gminy Gdów, ale także sąsiedniej gminy Kłaj. Mocny społeczny protest wobec planów powstania uciążliwego zakładu trwał miesiącami.

W końcu, w styczniu br., inwestor (firma Kop Eko) wycofał się ze swych zamierzeń. Natomiast wójt Gdowa obiecał mieszkańcom, że w okresie luty – marzec br. rozpoczną się procedury związane ze zmianą MPZP dla Cichawy, tak by zablokować możliwość powstania tam instalacji gromadzenia odpadów oraz innych zakładów uciążliwych i dla ludzi, i dla przyrody.

Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w porządku marcowej sesji (z 26 marca) Rady Gminy jednak ostatecznie został wycofany z porządku obrad.

Do tej sytuacji odniósł się podczas ostatniej sesji radny Andrzej Warta, który zaznaczył że codziennie odbiera po kilkadziesiąt telefonów od mieszkańców obawiających się, że kompostownia w Cichawie jednak powstanie.

- Ludzie są zdezorientowani, niepewni i zdegustowani. To było proste do załatwienia. Kiedy, inwestor wycofał się z inwestycji w Cichawie, należało pojechać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i o tym powiedzieć. Wtedy papiery dotyczące tego projektu trafiłyby do kosza (chodzi o złożony przez Kop – Eko - uzupełniony raport oddziaływania inwestycji na środowisko, który ostatecznie, w lutym br., został pozytywnie zaopiniowany przez RDOŚ; mimo tego, jak zapewniają władze Gdowa oraz inwestor, kompostowni w Cichawie nie będzie – red.) i sprawa byłaby załatwiona – powiedział Andrzej Warta.

- A dalej: w marcu uchwała o zmianie planu dla Cichawy wypadła z porządku obrad, a teraz mamy głosować nie tylko nad Cichawą, ale także Krakuszowicami i Szczytnikami. Niby dobrze, ale w sumie to nie wiadomo. Ujmę to tak: prosiliśmy o ścieżkę szeroką na 20 cm, a pan proponuje 20-metrową drogę. Tylko nie wiadomo kiedy, pewnie za lata. Nie widzimy logicznego ciągu w takim postępowaniu, proszę wytłumaczyć o co w tym chodzi – pytał radny Warta.

Wójt Gdowa Zbigniew Wojas wyjaśniał, że cala sytuacja jest wynikiem ponownych analiz problemu. - Wszyscy, także ja skupiliśmy się wcześniej na jednej działce, na tych 6 ha należących do Kop-Eko, gdzie planowano kompostownię. Ale w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że w tym rejonie pod tego typu inwestycje jest przeznaczone w sumie 34 ha terenów, a mieszkańcy w ogóle nie chcą tam instalacji przetwarzania odpadów i podobnych zakładów – mówił Wojas.

- Dobrze się stało, że uchwała dotycząca Cichawy została w marcu wycofana, bo teraz możemy kompleksowo „uporządkować” teren w trzech miejscowościach i wprowadzić takie zapisy w planie zagospodarowania, by na całym tym obszarze nie było niechcianych przez mieszkańców inwestycji – zaznaczył wójt.

Wszystkie uchwały o przystąpieniu do zmian w miejscowych planach zostały zatwierdzone przez radnych jednogłośnie. Jak podano podczas sesji procedury dla trzech miejscowości będą prowadzone równolegle, a czas ich trwania określono na ok. 12 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie