MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gdów. Mieszkańcy nie chcą uciążliwych zakładów. Będą zmiany w planie miejscowym

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Rejon Cichawy, gdzie planowano budowę kompostowni. Zmiany w MPZP mają zablokować tego typu inwestycje nie tylko w tej miejscowości, ale także w sąsiednich
Rejon Cichawy, gdzie planowano budowę kompostowni. Zmiany w MPZP mają zablokować tego typu inwestycje nie tylko w tej miejscowości, ale także w sąsiednich Maciej Gibała
Korekty planistyczne obejmą 34 hektarów terenu w trzech miejscowościach: Cichawie, Szczytnikach i Krakuszowicach. Uchwały o przystąpieniu do sporządzenia zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla tego rejonu Rada Gminy podjęła podczas ostatniej sesji. To efekt protestu mieszkańców przeciwko budowie w Cichawie kompostowni, co planowała prywatna firma.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Sprzeciw dla biokompostowni w Cichawie podpisało ponad 2000 mieszkańców nie tylko z gminy Gdów, ale także sąsiedniej gminy Kłaj. Mocny społeczny protest wobec planów powstania uciążliwego zakładu trwał miesiącami.

W końcu, w styczniu br., inwestor (firma Kop Eko) wycofał się ze swych zamierzeń. Natomiast wójt Gdowa obiecał mieszkańcom, że w okresie luty – marzec br. rozpoczną się procedury związane ze zmianą MPZP dla Cichawy, tak by zablokować możliwość powstania tam instalacji gromadzenia odpadów oraz innych zakładów uciążliwych i dla ludzi, i dla przyrody.

Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w porządku marcowej sesji (z 26 marca) Rady Gminy jednak ostatecznie został wycofany z porządku obrad.

Do tej sytuacji odniósł się podczas ostatniej sesji radny Andrzej Warta, który zaznaczył że codziennie odbiera po kilkadziesiąt telefonów od mieszkańców obawiających się, że kompostownia w Cichawie jednak powstanie.

- Ludzie są zdezorientowani, niepewni i zdegustowani. To było proste do załatwienia. Kiedy, inwestor wycofał się z inwestycji w Cichawie, należało pojechać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i o tym powiedzieć. Wtedy papiery dotyczące tego projektu trafiłyby do kosza (chodzi o złożony przez Kop – Eko - uzupełniony raport oddziaływania inwestycji na środowisko, który ostatecznie, w lutym br., został pozytywnie zaopiniowany przez RDOŚ; mimo tego, jak zapewniają władze Gdowa oraz inwestor, kompostowni w Cichawie nie będzie – red.) i sprawa byłaby załatwiona – powiedział Andrzej Warta.

- A dalej: w marcu uchwała o zmianie planu dla Cichawy wypadła z porządku obrad, a teraz mamy głosować nie tylko nad Cichawą, ale także Krakuszowicami i Szczytnikami. Niby dobrze, ale w sumie to nie wiadomo. Ujmę to tak: prosiliśmy o ścieżkę szeroką na 20 cm, a pan proponuje 20-metrową drogę. Tylko nie wiadomo kiedy, pewnie za lata. Nie widzimy logicznego ciągu w takim postępowaniu, proszę wytłumaczyć o co w tym chodzi – pytał radny Warta.

Wójt Gdowa Zbigniew Wojas wyjaśniał, że cala sytuacja jest wynikiem ponownych analiz problemu. - Wszyscy, także ja skupiliśmy się wcześniej na jednej działce, na tych 6 ha należących do Kop-Eko, gdzie planowano kompostownię. Ale w pewnym momencie uświadomiłem sobie, że w tym rejonie pod tego typu inwestycje jest przeznaczone w sumie 34 ha terenów, a mieszkańcy w ogóle nie chcą tam instalacji przetwarzania odpadów i podobnych zakładów – mówił Wojas.

- Dobrze się stało, że uchwała dotycząca Cichawy została w marcu wycofana, bo teraz możemy kompleksowo „uporządkować” teren w trzech miejscowościach i wprowadzić takie zapisy w planie zagospodarowania, by na całym tym obszarze nie było niechcianych przez mieszkańców inwestycji – zaznaczył wójt.

Wszystkie uchwały o przystąpieniu do zmian w miejscowych planach zostały zatwierdzone przez radnych jednogłośnie. Jak podano podczas sesji procedury dla trzech miejscowości będą prowadzone równolegle, a czas ich trwania określono na ok. 12 miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski