Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gdów. Tu można wypoczywać, pracować, bawić się

.
Rozmowa z wójtem gminy Gdów Zbigniewem Wojasem

- Ostatnio w Gdowie wiele się dzieje - jeszcze dobrze nie skończyło się Święto Ziemi Gdowskiej, a już za parę dni inne wielkie artystyczne wydarzenie - jubileusz „Skaldów”.

- Koncert z okazji 50-lecia zespołu to faktycznie wydarzenie z wielu względów nadzwyczajne, ale Święto Ziemi Gdowskiej obchodzimy na Zarabiu już od wielu lat. Przyciąga nie tylko mieszkańców, lecz i wielu gości, bo wszyscy wiedzą, że tu mogą spędzić czas miło, interesująco i bezpiecznie. Nad Rabę przychodzą więc całe rodziny, młodzież, która może się wytańczyć i posłuchać ulubionej muzyki no i fani zespołów, które udaje się nam zaprosić. W tym roku gwiazdą niedzielnego wieczoru był „Dżem”, którego wszyscy słuchali z przyjemnością. A i artystom występowało się chyba miło, sądząc po licznych bisach, których nie szczędzili publiczności.
Za udział w tej weekendowej zabawie, jako gospodarz, dziękuję wszystkim uczestnikom.

- Na Zarabiu, gdzie odbywają się festyny jest coraz ładniej, a artyści i widzowie mają coraz lepsze warunki.

- Zaczęło się od łąki i małej, zadaszonej scenki. Obok łąki powstał już piękny park i place zabaw, a Zarabie stało się atrakcyjne dla wypoczywających. Plenerowa scena w miarę upływu lat nieco się rozrosła. Na koncercie Skaldów będzie już wyglądała tak, jak na krakowskim Rynku pod Ratuszem w sylwestra…Koncert z udziałem znakomitych artystów, m.in. Anny Marii Jopek, Macieja Maleńczuka, Muńka Staszczyka, Anny Rusowicz i Natalii Kukulskiej transmitowany będzie na żywo od godz. 20.05 przez 2 program TVP. A to zobowiązuje organizatorów. Konstruowanie sceny trwa już od kilku dni. Oczywiście na koncert zapraszamy fanów zespołu ze wszystkich pokoleń.

- Podczas Dni Ziemi Gdowskiej prowadzący od lat tę imprezę Krzysztof Bochenek tłumaczył, dlaczego „Skaldowie” swoje półwiecze będą świętować właśnie w Gdowie. Mówił nawet, że „przyczyna” tego znajduje się po drugiej stronie rzeki, a jest nią stary młyn…

- …w którym 5 października 1944 roku urodził się Andrzej Zieliński. Kilka lat temu, kiedy się o tym dowiedziałem, postanowiłem w jakiś sposób podkreślić ten fakt. Pan Andrzej „podchwycił” temat. Jako Honorowy Obywatel Gdowa chętnie tu przyjeżdża i angażuje się w nasze artystyczne przedsięwzięcia związane ze „Skaldami”. Jest więc m.in. jurorem w konkursie swoich piosenek śpiewanych przez młodzież, zdarzyło mu się też kilka razy wystąpić na scenie Centrum Kultury, kiedyś towarzyszyli mu nawet podopieczni z ośrodka Fundacji Osób Niepełnosprawnych w Podolanach. Podczas niedzielnego koncertu usłyszymy nie tylko przeboje Skaldów, ale i ich rzadziej wykonywane piosenki.

- Podczas Święta Ziemi Gdowskiej władze chwaliły Pana za gospodarność. Była mowa m.in. o obwodnicy, za którą chwalą Pana też mieszkańcy.

- Miło mi to słyszeć. Bo trwało to nieco, ale udało się oddać I etap obwodnicy, co już znaczne odciążyło ruch w centrum Gdowa, a teraz przed nami etap drugi, dzięki któremu powstanie m.in. drugi most na Rabie. 50 mln zł na tę inwestycję mamy już przyrzeczone przez województwo. Ale to nie jedyny obiekt, który powstaje w gminie.
Koło gimnazjum trwa budowa hali sportowo-widowiskowej, a w Pierzchowie - sali gimnastycznej. Wspólnie z innymi gminami bierzemy też udział w projekcie Raba Open River, dzięki któremu wzdłuż rzeki powstanie teren rekreacyjno-turystyczny dla mieszkańców Krakowa i województwa małopolskiego. Park przygody i rozrywki jest już jego częścią. Na inwestorów czekają 34 ha terenów wokół obwodnicy Gdowa, przygotowane dla przemysłu i 17 ha przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. Zapraszamy…

- Podobno w przyszłym roku, podczas Światowych Dni Młodzieży na Zarabiu powstanie miasteczko namiotowe…

- Zgłosiliśmy gotowość przyjęcia grup młodzieży nie tylko w tym miejscu. Przygotowujemy dla gości także szkoły i remizy, a i mieszkańcy będą chętnie gościli ich pod swym dachem. Zgłaszają się też wolontariusze - chcemy ich rekrutować nie tylko spośród młodzieży, ale i starszych, m.in. słuchaczy Gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W końcu takie zaangażowanie jesteśmy winni św. Janowi Pawłowi II, który przecież w parafii Niegowić, należącej do naszej gminy, rozpoczął swoją kapłańską drogę. Rondo na ul. Bocheńskiej nazwiemy imieniem Ks. Karola Wojtyły. Chcemy, by zostało poświęcone w lipcu przyszłego roku, właśnie podczas Dni Młodzieży. Planujemy, że wtedy przejdzie tamtędy Biały Marsz.

- Wygląda na to, że wszystkie pomysły udaje się Panu zrealizować bez przeszkód, a życie wójta usłane jest różami. Uczestnicząc w wiejskich zebraniach i sesjach ma się trochę inne wrażenie…

- Nigdzie nie jest idealnie, co wynika głównie z braku pieniędzy. Gdybyśmy mieli ich pod dostatkiem, w gminie Gdów kanalizacja byłaby bardziej rozbudowana, przy drogach powiatowych i wojewódzkich byłoby więcej chodników, których i tak przybyło ostatnio, hala sportowa już by była gotowa, rozpoczęłaby się budowa szkoły muzycznej i świetlicy. Udałoby się też spełnić inne marzenia mieszkańców, a tym samym moje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gmina Gdów. Tu można wypoczywać, pracować, bawić się - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski