Gmina Gdów. W ciągu dwóch lat powstanie 100 małych oczyszczalni ścieków oraz nowy odcinek kanalizacji

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W gminie Gdów powstanie nowa infrastruktura sanitarna - przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz odcinek kanalizacji - o łącznej wartości ponad 3 mln zł. Część tej kwoty pokryją fundusze unijne
W gminie Gdów powstanie nowa infrastruktura sanitarna - przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz odcinek kanalizacji - o łącznej wartości ponad 3 mln zł. Część tej kwoty pokryją fundusze unijne fot. Mariusz Kapała
Na wykonanie nowej infrastruktury sanitarnej gmina Gdów otrzymała ponad 1,6 mln zł dotacji z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z pomocą tych funduszy powstanie 100 przydomowych oczyszczalni ścieków w sześciu wioskach na północy gminy oraz odcinek sieci kanalizacyjnej w Bilczycach i Liplasie. Inwestycje, które będą prowadzone w formule zaprojektuj i wybuduj, powinny zostać zrealizowane do końca 2022 roku.

FLESZ - OFE zlikwidowane. Masz pięć miesięcy na decyzję

Dofinansowanie (676,8 tys. zł) na wykonanie kanalizacji w części Bilczyc i Lipasu pozyskał gdowski Zakład Gospodarki Komunalnej. W dwóch sołectwach powstanie ok. 1,4 km sanitarnej infrastruktury.

- „Sieć” będzie budowana od skrzyżowania ulic Cegielnianej i Przemysłowej w kierunku stawów rybnych w Liplasie i przysiółka Nowa Wieś w Bilczycach. Dzięki realizacji tego zadania do kanalizacji zostanie podłączonych około 30 budynków

– podaje Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie.

Inwestycja związana z budową małych oczyszczalni ścieków będzie większa i kosztowniejsza. Według wyliczeń te prace pochłoną w sumie ok. 2 mln zł. Przydomowe sanitarne obiekty zostaną wykonane na północy gminy Gdów: w Cichawie, Wiatowicach, Zborczycach, Czyżowie, Świątnikach Dolnych i Szczytnikach.

Unijna dotacja - 1,066 mln zł - pokryje ok. 50 proc. kosztów budowy oczyszczalni, a pozostałą kwotę wyłożą właściciele domów oraz gmina (jakie będą to sumy, okaże się po rozstrzygnięciu przetargu).

Konkurs ofert - w formule zaprojektuj i wybuduj - na wykonanie robót zostanie ogłoszony w najbliższym czasie. Po Plan zakłada, że inwestycja będzie realizowana przez dwa lata, a więc w okresie 2021-2022.

Rejon gdowski jest skanalizowany jedynie w ok. 30 proc. Zbiorcza „sieć” znajduje się tylko w Gdowie i Niegowici oraz w części Niewiarowa. Przydomowe oczyszczalnie mają pomóc rozwiązać problem w tej części gminy, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej byłoby bardzo kosztowne, a liczba mieszkańców jest zbyt mała (w przeliczaniu na kilometr kwadratowy), by pozyskać na to fundusze zewnętrzne.

Gdów jest trzecią gminą powiatu wielickiego, w której powstaną małe oczyszczalnie ścieków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W latach 2010-2013 taki projekt zrealizowano na południu gminy Wieliczka, wybudowano ok. 500 oczyszczalni. Natomiast w gminie Biskupice, gdzie kanalizacji sanitarnej nie ma prawie wcale wykonano w latach 2017-2019 prawie 330 przydomowych oczyszczalni w 11 miejscowościach.

W gminie Biskupice wartość tego projektu sięgnęła 4 mln zł, a tzw. wykład własny właścicieli nieruchomości uczestniczących w programie wynosił wówczas po 3000 zł.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie