Na ostatniej sesji Rady Miejskiej miechowscy radni zabezpieczyli kwotę 312 tysięcy złotych na poczet ewentualnej dopłaty dla Kartelu, wykonawcy zasadniczej części rewitalizacji parku. To efekt toczącej się przed sądem mediacji pomiędzy obiema stronami. O tym, dlaczego do niej doszło, mówił burmistrz Dariusz Marczewski.
- Umowa między gminą a wykonawcą miała charakter ryczałtowy. W związku z tym uznaliśmy, że obejmuje również wszelkie prace dodatkowe, jakie mogły się pojawić w trakcie realizacji zadania. Co najwyżej powinno to być przedmiotem ewentualnej dyskusji przed sądem. Wykonawca złożył taki wniosek i obecnie trwają w tej sprawie mediacje. Mając na uwadze, że są one w toku, wprowadzamy do budżetu kwotę 312 tys. złotych. To jest kwota zbliżona do tego, co może być ewentualanie przedmiotem porozumienia – mówił.
Nie wszystkim radnym jednak te wyjaśnienia wystarczyły. Roman Piwowarski uznał, że sytuacja, do jakiej doszło, w złym świetle stawia osoby nadzorujące inwestycję.
- Przecież tam było kilka nadzorów: inwestorski, autorski itp. To jak to możliwe, że Kartel domagał się 500 tys. złotych, bo takie było zdaje się ich pierwsze stanowisko. Czy wobec tego inspektorzy dobrze pełnili swoje funkcje? To jest duża suma – mówi.
- Inspektorzy pełnili funkcje zgodnie z zawartą umową. To, że nie do końca zgadzamy się z wykonawcą, co do jego roszczeń, to jest inna kwestia. Nie jest to powiązane z pełnieniem funkcji przez inspektorów – przekonuje z kolei zastępca burmistrza Miechowa Andrzej Banaśkiewicz.
Radnego Piwowarskiego interesowało też, z czego konkretnie wynikają oczekiwania wykonawcy inwestycji. Z odpowiedzi wynikało, że był to efekt robót dodatkowych oraz zmian, które zostały wprowadzone w trakcie realizacji inwestycji. Przy czym wykonawca stoi na stanowisku, że powinien za ich wykonanie otrzymać dodatkową zapłatę, a gmina uważa, że mieszczą się one w umowie ryczałtowej.
- Rozmowy przed sądem są merytoryczne, posuwają się do przodu. Natomiast, czy dojdzie do ugody, trudno o tym dzisiaj przesądzać – uważa burmistrz Banaśkiewicz.
Rewitalizacja parku miejskiego w Miechowie została wykonana w latach 2019-21. W jej ramach przebudowano dotychczasowe alejki, kanalizację deszczową, wykonano pergole i fontanny. Powstało oświetlenie, częściowo zagospodarowano parkową wyspę oraz zamontowano elementy małej architektury. Liczący 7,25 ha park miejski zyskał nową infrastrukturę sportową (korty do tenisa, siłownię zewnętrzną, dwa place zabaw). Przebudowano tzw. „Dom ogrodnika”.
Wartość robót budowlanych wyniosła blisko 26 milionów złotych, z czego 12,8 mln pochodziło z funduszy unijnych.
Park po rewitalizacji cieszy się dużą popularnością, a niedawno znalazł się w pierwszej dziesiątce ogólnopolskiego konkursu „Inwestycja z perspektywą" organizowanego przez Polską Agencję Prasową.
W załączonej galerii przypominamy otwarcie parku po rewitalizacji w maju 2021 roku.
Miechów. W sobotę został udostępniony mieszkańcom park miejs...
Spadek liczby miejsc na rynku pracy
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Oto najlepsze miejsce do życia w Małopolsce. Przynajmniej w Rankingu Gmin
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Małopolska Liga Antysmogowa. Trują nas na potęgę stare kotły na (bardzo drogi) węgiel
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! [REKONSTRUKCJA]
- Tunel na zakopiance już otwarty! Tak powstawała ta potężna inwestycja
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?