Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kłaj. Kolejne wioski dostaną kanalizację. Wkrótce rozpoczęcie budowy

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Budowa kanalizacji w Szarowie i Dąbrowie (gmina Kłaj) rozpocznie się podczas wakacji 2021. Prace pochłoną kilka milionów złotych
Budowa kanalizacji w Szarowie i Dąbrowie (gmina Kłaj) rozpocznie się podczas wakacji 2021. Prace pochłoną kilka milionów złotych fot. Mariusz Kapala/Polska Press
Ruszy drugi i ostatni etap budowy kanalizacji sanitarnej w Szarowie i Dąbrowie. Inwestycja o szacunkowej wartości 4,5 mln zł jest na etapie rozstrzygnięć przetargowych. Roboty zaplanowano na 12 miesięcy. Po ich zakończeniu w gminie Kłaj będzie brakować kanalizacji już tylko w Brzeziu i Gruszkach oraz części Kłaja (rejony gdzie powstają nowe domy) i Łysokań (na tzw. ogrodach działkowych).

FLESZ - Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

od 16 lat

Kanalizację w Szarowie i Dąbrowie chce budować aż dziewięć firm, które proponują ceny od 3,4 do 5,4 mln zł. Co ważne - większość ofert (5) mieści się w kwocie zabezpieczonej na to zadanie przez gminę.

- Nie będzie problemu z wyborem wykonawcy prac. Budowa kanalizacji powinna rozpocząć się w terminie do dwóch miesięcy. W Szarowie „sieć” zostanie wykonana w części wioski przy Puszczy Niepołomickiej, a w Dąbrowie w rejonie drogi powiatowej, w stronę Brzezia. Po zakończeniu tej inwestycji Szarów i Dąbrowa będą skanalizowane już w 100 procentach – powiedział nam wójt Kłaja Zbigniew Strączek.

Roboty w dwóch miejscowościach zaplanowano do lata 2022 roku. Część kosztów inwestycji pokryje dotacja (2,5 mln zł) z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a brakujące pieniądze wyłoży gmina.

Gmina planuje już budowę kanalizacji - także z pomocą funduszy zewnętrznych, tym razem z Krajowego Programu Odbudowy – również w Brzeziu i Gruszkach. Dla prac w pierwszej miejscowości opracowano już dokumentację i złożono wniosek o pozwolenie na budowę do Starostwa Powiatowego w Wieliczce.

Z kolei podczas przygotowania takiego projektu dla Gruszek pojawiły się kłopoty, związane z tym, że część mieszkańców nie wyrażała zgody na „przejście” kanalizacji przez ich posesje.

- Dla przyśpieszenia prac projektowych Rada Gminy podjęła decyzję o likwidacji tzw. opłaty adiacenckiej (pobieranej przez gminę od wzrostu wartości nieruchomości na skutek doprowadzenia do nich kanalizacji; Kłaj był jedyną gminą powiatu wielickiego, w której obowiązywały – od 2004 roku – takie opłaty, co budziło ogromne niezadowolenie mieszkańców – red.), która przynosiła więcej szkód niż pożytku. Projektanci będą ponownie rozmawiać z mieszkańcami Gruszek, wyjaśniając im, że przeprowadzenie kanalizacji przez posesje nie wiąże się z opłatami ze strony właściciela nieruchomości. Zależy nam, by dokumentacja dla tej inwestycji była gotowa jak najszybciej, bo bez niej nie ma możliwości starania się o fundusze zewnętrzne na to zadanie – zaznacza Zbigniew Strączek.

Gmina Kłaj jest obecnie skanalizowana w ponad 60 procentach. To najwyższy tego typu wskaźnik wśród gmin wiejskich powiatu wielickiego. Ponadto w Kłaju powstaje nowa oczyszczalnia ścieków – budowana z pomocą unijną – która powinna być gotowa w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski