Gmina Kłaj. Opłaty za śmieci pójdą ostro w górę. Nowe ceny od kwietnia 2021

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Kłaj jest kolejną gminą powiatu wielickiego, która musiała podnieść ceny za śmieci - do 30 zł od osoby (z 27 zł/os). Podwyżka wejdzie w życie od 1 kwietnia 2021 roku
Kłaj jest kolejną gminą powiatu wielickiego, która musiała podnieść ceny za śmieci - do 30 zł od osoby (z 27 zł/os). Podwyżka wejdzie w życie od 1 kwietnia 2021 roku fot. Jolanta Białek
Udostępnij:
Stawka za odbiór śmieci od mieszkańców gminy Kłaj wzrośnie do 30 zł od osoby (z 27 zł/os). Wprowadzono także ulgę – w wysokości 6 zł od gospodarstwa – dla osób kompostujących bioodpady we własnym zakresie. Co groźne - opłaty zostaną podniesione, ale uzyskana w ten sposób kwota pokryje koszty gospodarowania odpadami tylko w przypadku, gdy śmieci będzie teraz mniej niż w 2020 roku.

FLESZ - Żywność drożeje szybciej niż przewidywano

Kłaj, gdzie nowe ceny będą obowiązywać od 1 kwietnia 2021 jest kolejną gminą powiatu wielickiego, która musiała podnieść opłaty za odbiór śmieci od mieszkańców do kwot rzędu 30 zł od osoby. Decyzję o podwyżce podjęto podczas ostatniej sesji Rady Gminy Kłaj. Uchwałę w tej sprawie zatwierdzono 14 głosami, przy jednym wstrzymującym.

Jak wyjaśniała, podczas sesji Joanna Strużyna, kierująca Referatem Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy w Kłaju, po przeprowadzeniu przetargu oraz porównaniu cen i ilości śmieci odebranych od mieszkańców w 2020 roku, okazało się że w 2021 koszt tej usługi wyniesie w sumie ok. 3 mln zł.

- Ponieważ we wszystkich gminach ościennych były podnoszone stawki za śmieci, też musimy podjąć taką decyzję, bo przy dotychczasowej opłacie (27 zł od osoby – red.) nie stać nas na pokrycie kosztów gospodarki odpadami, które są proponowane przez firmy. A musimy dostosować się do tych cen. Przetarg był ogłoszony, zgłosiła się tylko jedna firma, więc nie mieliśmy z tu żadnego wyboru

– mówiła Joanna Strużyna.

Dodała, że nowa uchwała zmienia także stawkę ulgi za kompostownik, którą zwiększono do 6 zł. Ma to zachęcić mieszkańców do kompostowania, co obniżyłoby także koszty jakie ponosi gmina przy oddawaniu na składowiska tzw. brązowych worków (na bioodpady).

Nieuchronną podwyżkę cen za śmieci omawiano długo i szczegółowo podczas spotkań komisji merytorycznych Rady Gminy, mających miejsce przed sesją. Dyskusja o bolesnym wzroście stawek wróciła także podczas obrad. Zastanawiano się m.in. jak można uszczelnić system i zmusić do uiszczania tych opłat, osoby które ich unikają.

Z wyjaśnień, które padły podczas sesji wynikało, że gminy mają do dyspozycji w tym zakresie mało mechanizmów kontrolnych i najlepszym rozwiązaniem jest zgłaszanie do urzędu sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że ktoś unika tych opłat (np. w domu mieszkają cztery osoby, a do „śmieciowej” deklaracji wpisane są tylko dwie).

Pojawiła się także prośba do sołtysów i mieszkańców o zwracanie uwagi na zameldowania i zamieszkania, by wyłapać tego typu sytuacje, bo ich finalny efekt jest taki, że mieszkańcy którzy płacą za odpady, pokrywają koszty ich odbioru także od osób „wymigujących się” od tych opłat.

Wójt Kłaja Zbigniew Strączek zaznacza, że by domknąć „śmieciowy” budżet za 2020 rok gmina musiała dopłacić do niego aż 1,050 mln zł.

- W ubiegłym roku mieszkańcy oddali ogromną ilość śmieci. Dla przykładu – tylko jesienny odbiór odpadów wielkogabarytowych kosztował 680 tys. zł. Niestety z wyliczeń wynika, że jeśli w 2021 roku ilość śmieci nie zmniejszy się, to cena 30 zł od osoby nie wystarczy, by pokryć koszty gospodarowania odpadami i w tym budżecie znowu pojawi się „dziura”

- powiedział nam wójt Kłaja.

Ceny za śmieci w pozostałych gminach powiatu wielickiego

  • Wieliczka: od 1 stycznia 2021 stawka za odbiór śmieci wynosi 30 zł od osoby. Utrzymano tu jednak ulgi dla dużych rodzin, co oznacza, że cena 30 zł/os obowiązuje w gospodarstwach liczących 1-4 mieszkańców. Opłata za 5, 6 i 7 osobę wynosi po 20 zł, a za ósmą i każdą kolejną – po 5 zł. Od 2021 roku Wieliczka ma także ulgę - złotówka od osoby – dla gospodarstw kompostujących odpady zielone.
  • Niepołomice – od 1 lutego 2021 cena za śmieci wynosi 30 zł od osoby; ulga za kompostownik – 1 zł od gospodarstwa
  • Gdów – od 1 stycznia 2021 stawka za odpady wynosi 31 zł/os; ulga za kompostownik – 4 zł od gospodarstwa
  • Biskupice – cena za śmieci to 28 zł/os (obowiązuje od 1 listopada 2019, niedługo kończy się umowa z firmą odbierającą odpady); ulga za kompostownik – 1 zł od gospodarstwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie