Gmina Kłaj. Otwarto rozbudowaną oczyszczalnię ścieków. Inwestycja pochłonęła blisko 16 milionów złotych

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W Kłaju powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków. Obiekt wybudowany z pomocą dotacji unijnej, otwarto uroczyście z ostatnich dniach
W Kłaju powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków. Obiekt wybudowany z pomocą dotacji unijnej, otwarto uroczyście z ostatnich dniach fot. UMWM Kraków
Udostępnij:
W gminie Kłaj powstała nowa infrastruktura sanitarna za prawie 16 mln zł. Inwestycja prowadzona z pomocą unijną – 8 mln zł dofinansowania - objęła rozbudowę oczyszczalni ścieków w Kłaju oraz wykonanie kanalizacji w części Targowiska. Przedsięwzięcie, które trwało od 2018 r., było najkosztowniejszym tego typu w historii gminy. W planach jest jeszcze drugi etap modernizacji oczyszczalni.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 1 grudnia

Oczyszczalnia ścieków, obsługująca Kłaj i Targowisko, została rozbudowana do przepustowości 910 m sześc. na dobę (z 500 m sześc.)

- Wybudowany został nowy ciąg technologiczny oczyszczalni o przepustowości 410 m sześc. na dobę. Przy obiekcie powstała także mikro farma fotowoltaiczna o mocy 40 kilowatów, produkująca energię na jego potrzeby. To pierwszy etap rozbudowy oczyszczalni. W drugim, który będzie realizowany pod warunkiem pozyskania funduszy zewnętrznych, planujemy wykonanie kolejnego ciągu technologicznego o przepustowości 410 m sześć. Gdy zostanie to zrobione, oczyszczalnia będzie mieć przepustowość 820 m sześc. na dobę, a stary tego typu obiekt zakończy pracę – powiedział nam Leszek Makowiecki, prezes spółki Wodociągi Gminy Kłaj, która zdobyła dotację na kosztowną inwestycję.

W ramach tego projektu wybudowano także 6 km kanalizacji sanitarnej w Targowisku. Do nowej „sieci” podłączonych jest obecnie 90 domów, a docelowo może być ich 108.

Przedsięwzięcie kosztowało 12,9 mln zł (kwota netto, ponieważ spółka może odliczyć tu Vat; natomiast brutto było to niemal 16 mln zł). Większość tej kwoty – ponad 75 proc. - pokryła dotacja (8 mln zł) z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

- Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego zakłada odsetek osób przyłączonych do kanalizacji sanitarnej na poziomie 61,8 proc., dlatego dostęp do kanalizacji i oczyszczalni ścieków jest szczególnie ważny dla przedsiębiorców prowadzących działalność z zakresu turystyki i rekreacji. Dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich realizacja tej inwestycji (w Kłaju i Targowisku – red.) pozwoli na podłączenie do sieci kanalizacyjnej jeszcze większej liczby budynków w Małopolsce – powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka, jeden z gości uroczystego otwarcia oczyszczalni w Kłaju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stach
Pięknie pięknie na zdjęciach prezes który raz chciał wystawić mi rachunek za wodę na 7 tys.a potem przepraszał, a od wielu lat ze studzienki kanalizacyjnej Wodociągów Kłaj wypływa ściek do mojego stawu, a on twierdzi że wszystko jest w porządku.

Ciekawe jak będzie działała nowa kanalizacja, może podobnie jak ta w Kłaju.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie