Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kłaj. Ruszy zabezpieczanie Tusznicy. Prace rozpocznie wycinka drzew

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tak wygląda Tusznica nawet po stosunkowo niewielkich deszczach
Tak wygląda Tusznica nawet po stosunkowo niewielkich deszczach OSP Targowisko
Regulacja potoku, która regularnie podtapia Targowisko i okoliczne miejscowości rozpocznie się od wycinki prawie 500 drzew i 180 mkw. krzewów. Prace powinny ruszyć podczas wakacji.

Podczas ostatnich deszczy poziom Tusznicy wciąż rósł, ale na szczęście strumień nie wylał. Jak informują strażacy z wielickiej PSP, tym razem doszło w Targowisku tylko do 4-5 niewielkich podtopień, a w piątek poziom Tusznicy znacznie się obniżył.

Jednak zazwyczaj problem z Tusznicą jest ogromny. Zaczął się od czasu wybudowania autostrady pomiędzy Krakowem, a Targowiskiem, kiedy zdecydowano, że większość wód z trasy A4 będzie odprowadzana do lokalnego strumienia.

W 2010 r. Tusznica wylała pięciokrotnie, uszkadzając wiele domów, zalewając pola i drogi. Do podtopień, na szczęście o mniejszej skali, doszło tam m.in. także w 2013 r. Mieszkańcy tej okolicy „żyją w cieniu Tusznicy”, wystarczy bowiem kilkanaście minut intensywnego deszczu, by potok wystąpił z brzegów i zagroził budynkom.

Wyczekiwana od niemal dekady inwestycja, mająca zabezpieczyć przed powodzią wioski na obszarze zlewni Tusznicy wreszcie rusza. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Krakowie (inwestor przedsięwzięcia) wszczęło właśnie postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na usunięcie 461 sztuk drzew i 179 mkw. krzewów w związku z planowaną regulacją potoku.

- Przetarg na wycinkę drzew i krzewów ma zostać ogłoszony 4 czerwca. „Wody Polskie” planują w tym roku także przebudowę lub przeniesienie w inne miejsce sieci teletechnicznych kolidujących z inwestycją, a główna część prac ma rozpocząć się w przyszłym roku - mówi wójt Kłaja Zbigniew Strączek.

Inwestycja warta co najmniej 35 mln zł obejmie regulację strumienia i wybetonowanie jego koryta na długości ok. 3 km. Na potoku wymienione zostaną także wszystkie mosty (obecne powodują piętrzenie się wody). Ponadto w Dąbrowie powstanie zapora z suchym polderem (tzw. suchy zbiornik retencyjny). Prace związane z tą inwestycją będą prowadzone na terenie kilku sołectw, m.in. także w Łysokaniach, Brzeziu, Szarowie.

Wszystkie roboty mają być zakończone w 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski