Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Koszyce

MAU
Rynek w Koszycach
Rynek w Koszycach
Jadąc drogą krajową nr 79 z Krakowa w kierunku Sandomierza, podróżujący po przejechaniu około pięćdziesięciu kilometrów wjeżdża do miejscowości Koszyce będącej siedzibą władz administracyjnych gminy.

Rynek w Koszycach

Koszyce, mimo że obecnie nie są miastem mają zwartą zabudowę typową dla małego miasteczka, natomiast znajdujący się w centrum rynek mógłby być ozdobą niejednego średniej wielkości miasta. Powstanie Koszyc datuje się na przełom XIII-go i XIV wieku. Jednym z pierwszych udokumentowanych na piśmie faktów historycznych była lokacja Koszyc w 1374.

Koszyce leżą przy ważnych i uczęszczanych szlakach komunikacyjnych (dawniej szlakach handlowych). Przez Koszyce wiodła tak zwana „droga ruska”, czyli prastary szlak handlowy z Wrocławia przez Kraków, Sandomierz do Kijowa. Tędy wiódł również trakt królewski z Krakowa przez Korczyn w kierunku Lublina i Litwy. Skrzyżowanie tych dwóch głównych szlaków powodowało szybki rozwój rzemiosła i handlu, a także decydowało o rozbudowie miasta i liczebności mieszkańców.


Centrum Koszyc

W pobliżu Koszyc w Witowie funkcjonował port zbożowy na nabrzeżu Wisły, dokąd przybijały barki z solą, drewnem i skąd wywoziły zboże i wyroby miejscowego rzemiosła.


Wisław w miejscowości Witów

Obecnie w Koszycach krzyżuje się droga krajowa nr 79 z Krakowa do Sandomierza z drogą wojewódzką nr 768 prowadzącą przez na rzece Wiśle do wjazdu na autostradę A 4 w Brzesku, oraz dalej do Nowego Sącza i do granicy ze Słowacją, natomiast w kierunku północnym prowadzi przez Kazimierzę Wielką do Jędrzejowa. Inny szlak drogowy prowadzi od Koszyc poprzez Proszowice, Olkusz do aglomeracji śląskiej.

Gmina Koszyce jest wspaniałym miejscem dla tzw. turystyki weekendowej; tutejsze rzeki stwarzają możliwość wędkowania, piękne skarpy nadwiślańskie są miejscem do uprawiania turystyki pieszej połączonej z obserwacją unikatowych siedlisk roślin chronionych gdzie indziej nie spotykanych. System wałów przeciwpowodziowych oraz dróg śródłąkowych tworzy naturalne ścieżki rowerowe oraz bardzo atrakcyjne trasy do marszów nordic walking. Tę ostatnią formę aktywnego wypoczynku popularyzuje stowarzyszenie „Szreniawa 2010” , które na terenie gminy pełni rolę animatora rozwoju różnych form aktywnego wypoczynku.


Zakole Wisły

Ofertę rekreacji i odpoczynku na świeżym powietrzu uzupełniania baza sportowa w postaci 3 boisk ze sztuczną nawierzchnią, boisk do siatkówki, boiska piłkarskiego, oraz 2 sal gimnastycznych dostępnych dla ogółu.

Niezaprzeczalnym atutem gminy jest nieskażone środowisko, dobiega końca kanalizowanie i rozbudowa wodociągu na całym obszarze gminy.

Dla miłośników zabytków sztuki sakralnej i architektury niezwykle atrakcyjne są zabytkowe kościoły, wśród których atrakcją na skalę europejską jest drewniany, szesnastowieczny ołtarz w kościele w Książnicach Wielkich będący pomniejszoną repliką ołtarza w Bazylice Mariackiej w Krakowie. W Rachwałowicach znajduje się jedyny w okolicy drewniany kościół kryty gontem. W kościele w Witowie odkryto niedawno i odnowiono szesnastowieczną polichromię.


"Droga Tatarska” w miejscowości Przemyków

Celem stworzenia możliwości inwestowania w działalność produkcyjną nieuciążliwą dla środowiska oraz działalność usługowo-handlową tworzona jest w miejscowości Sokołowice Koszycka Strefa Aktywności Gospodarczej. Obszar strefy 11,30ha. Przewiduje się lokalizację zabudowy usługowej, składów i magazynów, baz transportowych, baz remontowych, obiektów produkcyjnych i usługowo-produkcyjnych pod warunkiem, że nie zaliczają się do inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko, stacji paliw po uwzględnieniu wyników rozpoznania hydrologicznego terenu, urządzeń obsługi produkcji gospodarki rolnej.


Rzeka Nidzica

Niezwykle bogatą ofertę kulturalną proponuje Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach. Oprócz stałych ekspozycji: archeologicznej, historycznej i etnograficznej placówka organizuje szereg wystaw, konkursów, przeglądów, koncertów. Realizowane są bardzo ciekawe projekty jak np. „Koszyckie Spotkania Kultur” polegające na prezentowaniu kultury i tradycji innych narodów, oraz projekt pn. „Nie bójmy się marzeń – Koszyckie Spotkania z Wybitnymi ludźmi”.


Spotkanie z Krzysztofem Trebunią-Tutką w ramach projektu pt. "Nie bójmy się marzeń – Koszyckie Spotkania z Wybitnymi Ludźmi”


Fragment ekspozycji etnograficznej w Muzeum Ziemi Koszyckiej


Cios i kości mamuta – fragment ekspozycji stałej w Muzeum Ziemi Koszyckiej

**
Koszyckie spotkania kultur **

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski