MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Leżajsk chce przejąć i uratować tamtejszy browar przed likwidacją. Zamknięcie browaru Leżajsk drastycznie zwiększy bezrobocie

Wojciech Tatara
Wojciech Tatara
Barbara Galas
Barbara Galas
Wideo
od 16 lat
Krzysztof Sobejko, wójt gminy Leżajsk, złożył Grupie Żywiec ofertę przejęcia browaru Leżajsk. To reakcja samorządu na decyzję holenderskiego właściciela o zakończeniu w czerwcu produkcji piwa w browarze Leżajsk. Decyzja holenderskiego właściciela browaru Leżajsk o zamknięciu zakładu może spowodować, że nawet kilkaset osób zostanie bez pracy. Oprócz zatrudnionych pracowników, którzy pod koniec marca otrzymają wypowiedzenia, na bruk trafią również zatrudnieni w leżajskich spółkach wykonujących usługi dla browaru.

Jeśli ogłoszone we wtorek 7 lutego plany grupy kapitałowej Żywiec o zakończeniu produkcji dojdą do skutku, to ponad 100 osób zatrudnionych w browarze Leżajsk straci prace. Według właściciela skupienie produkcji w sieci zakładów opartej o 4 browary umożliwi najbardziej efektywne wykorzystanie mocy produkcyjnych. Zapewni to firmie konkurencyjną pozycję na dynamicznym rynku piwa.

Browar to jeden z największych pracodawców w tym regionie. Pracuje w nim ponad 100 osób, a licząc z kooperującymi firmami około 400! W 2021 roku uwarzono tam 800 tysięcy hektolitrów piwa.

- Decyzja o zamiarze zakończenia produkcji w Browarze Leżajsk została podjęta po dogłębnej analizie i jest częścią transformacji w kierunku silnego, zrównoważonego i odpornego na przyszłość łańcucha dostaw. Zdaję sobie sprawę z tego, że to jest trudny moment dla naszych pracowników i społeczności w Leżajsku. Jesteśmy dumni z naszych tradycji piwowarskich i utrzymamy markę Leżajsk w naszym portfolio. Zmiana, którą ogłaszamy jest jednak niezbędna, abyśmy jako Grupa mogli się adaptować do zmieniających się warunków rynkowych i budować silną firmę na przyszłość - twierdzi Simon Amor, prezes zarządu Grupy Żywiec.

Aby nie dopuścić do zamknięcia zakładu wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko wyszedł z inicjatywą przejęcia browaru.

- Gmina Leżajsk złoży ofertę kupna browaru od grupy Żywiec. Chętnych na inwestowanie w naszym terenie nie brakuje, biorąc pod uwagę wysoka jakość wody. Problem w tym, że Żywiec chętny jest pozbyć się browaru ale z klauzulą, żeby nowy nabywca nie mógł w tym miejscu wyprodukować ani jednej butelki piwa-mów wójt Sobejko.

- To już druga próba likwidacji browaru. W 2015 roku po raz pierwszy był plan aby zlikwidować zakład wtedy był stanowczy sprzeciw całej społeczności i właściciele zrezygnowali z tych planów. Teraz historia się powtarza z tym, że koncern lepiej się przygotował do planów likwidacyjnych – dodaje Krzysztof Sobejko.

Wójt twierdzi, że broniąc zakładu może liczyć na wsparcie lokalnych polityków oraz wojewody podkarpackiego, oraz na społeczność Leżajska.

Do tej propozycji Grupa Żywiec jeszcze się nie odniosła. W rozmowie z Magdaleną Brzezińską dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec, słyszymy, że jest to zbyt świeżą informacją, aby na nią móc odpowiedzieć. Dodając równocześnie, że rozumieją, że ta sytuacja wywołuje bardzo dużo emocji.

- Decyzja o zamknięciu nie jest związana z oceną pracy, bo to jest bardzo zaangażowany zespół i nie jest też związana z efektywnością tego indywidualnego browaru, ale musimy patrzeć przez pryzmat całej naszej firmy- komentuje Brzezińska

Od wielu lat Browar Leżajsk należy do Grupy Żywiec, która z kolei należy do Holendrów. Jak czytamy w analizie Klubu Jagiellońskiego, kontrolującym akcjonariuszem Grupy Żywiec jest holenderski Heineken posiadający 65,16% akcji spółki. Drugim liczącym się akcjonariuszem jest spółka Harbin BV z siedzibą w Amsterdamie, będąca własnością Yunnan Ltd. z siedzibą w Londynie – 33,2%.

Zmiana, którą ogłaszamy jest jednak niezbędna, abyśmy, jako Grupa mogli się adaptować do zmieniających się warunków rynkowych i budować silną firmę na przyszłość." - komentuje Simon Amor prezes zarządu Grupy Żywiec . Dodaję równocześnie, że utrzymają markę Leżajsk w swoim portfolio.

Z taką decyzją nie godzą się pracownicy. Jak opowiada jeden z wieloletnich zatrudnionych, utrata pracy w Leżajsku będzie wiązać się ze zmianą miejsca zamieszkania w przypadku przeniesienia do innego zakładu. Niestety dużo jest osób powyżej 45- 50 roku życia, którzy mają rodziny i nie mogą pozwolić sobie na zmianę miejsca zamieszkania. Im trudniej będzie odnaleźć się w nowej sytuacji.

Przewodniczący związku zawodowego Solidarność Jan Hałaś, stanowczo nie zgadza się z decyzją zarządu i razem z pozostałymi związkami grupy będzie negocjował o zmianę decyzji.

-Browar Leżajsk w grupie Żywiec ma najlepsze wyniki w Polsce i w Europie. Nie przynosimy strat tylko zyski. Powody ekonomiczne nie są uzasadnione. To bardzo krzywdzące dla nas- komentuje Hałaś.

Wczoraj Halaś spotkał się w Warce z innymi związkowcami Grupy Żywiec, aby szukać wsparcia w staraniach o utrzymaniu zakładu. Rozmowy związkowców z zarządem maja się odbyć w najbliższych dniach

Władze browaru twierdzą o decyzji o zamknięciu zakładu nie jest związana z oceną pracy.

-Obecnie mamy nadwyżkę mocy produkcyjnej w całej grupie. Browar w Leżajsku pracuje na około 60% mocy produkcyjnej, a to wynika z tego, że rynek piwa zmienił się w Polsce. Polacy piją mniej piwa. Rynek skurczył się o 5 mln hl litrów w porównaniu z latami sprzed pandemii. Popyt jest dużo mniejszy niż kiedyś- mówi Magdalena Brzezińska dyrektor ds. korporacyjnych Grupy Żywiec.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Grupa Żywiec chce zamknąć Browar Leżajsk [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina Leżajsk chce przejąć i uratować tamtejszy browar przed likwidacją. Zamknięcie browaru Leżajsk drastycznie zwiększy bezrobocie - Nowiny

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski