Gmina ma długi w parabanku

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
archiwum
Kontrowersje. Mirosław Legutko z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie mówi, że jeszcze nigdzie nie spotkał się z przypadkiem takim jak w podkrakowskich Raciechowicach, gdzie składki ZUS dla pracowników szkół były płacone przez... parabank, a nie z konta gminy.

Kontrolerzy RIO, którzy sprawdzają stan zadłużenia Raciechowic, nie kryją zaskoczenia. Tylko w ubiegłym roku długi tej podkrakowskiej gminy zwiększyły się o 5,5 mln zł, ale aż 5 mln zł to pożyczki długoterminowe w jednym z parabanków, firmie Magellan. Zaciągnięte bez opinii krakowskiej Izby Obrachunkowej, która jest wymagana zgodnie z ustawą o finansach publicznych.

Przy okazji wyszło na jaw, że gmina zawierała umowy z parabankami już od 2013 roku.

Co więcej, w ramach tzw. leasingu zwrotnego Raciechowice sprzedały firmie Magellan cztery nieruchomości. Gmina ma je odkupić do roku 2025, a przez te dziewięć lat jest zobowiązana płacić czynsz dzierżawny.

Jak to wygląda w praktyce? Za jedną z działek, na której znajduje się budynek byłej szkoły w Poznachowicach Górnych, gmina otrzymała 385 tys. zł i za taką samą kwotę ma ją odkupić do 2025 roku. Do tego czasu musi jednak co miesiąc płacić czynsz, który wyniesie w sumie prawie 340 tys. zł.

Wójt Raciechowic Marek Gabzdyl przekonuje, że jeszcze w tym roku sprzedane nieruchomości zostaną odkupione....

- Umowy z parabankami nie są nielegalne, ale dla nas to sygnał, że gmina ma kłopoty, bo nikt nie sięga po takie instrumenty, jeśli nie musi. Zamiast tego bierze kredyt w banku. Dlatego z punktu widzenia prawa jest to dopuszczalne, ale z punktu widzenia ekonomii? My jednak nie oceniamy gospodarności, od tego są mieszkańcy i Rada Gminy - mówi Mirosław Legutko.

Dotychczas Raciechowice słynęły z sadów i produkcji jabłek. Czy mogą stać się odpowiednikiem zachodniopomorskiej gminy Ostrowice, która z powodu długów w parabankach stanęła przed widmem likwidacji? - To się okaże po zakończeniu kontroli, która potrwa do marca - mówi rzecznik RIO.

Wójt Marek Gabzdyl nie widzi żadnych powodów, aby kierowaną przez niego gminę zestawiać w jednym rzędzie z Ostrowicami. - Mamy 21,9 mln zł zadłużenia przy dochodach rzędu 30 mln zł. O jakim więc porównaniu może być mowa, skoro w Ostrowicach zadłużenie wynosi trzykrotność gminnych dochodów? - broni się Gabzdyl.

Problem jednak istnieje, bo Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie oceniła program naprawczy przygotowany przez gminę. Ostatnio wysłała też pismo do wojewody małopolskiego. Można w nim przeczytać m.in., że „nieracjonalna gospodarka finansowa, wysoki poziom zadłużenia oraz niekontrolowany, postępujący proces zadłużania się gminy może w najbliższym czasie wpłynąć niekorzystnie na ciągłość wykonywania zadań”.

To dzisiaj najbardziej widoczny, ale nie odosobniony przypadek. Z innych małopolskich gmin kłopoty z zadłużeniem w parabankach miały Wierzchosławice, ale udało się im z tego wyjść. Trudna sytuacja, zdaniem RIO, jest w Borzęcinie. Z długami boryka się też Nowe Brzesko, które szukało chętnych na spłatę gminnych zobowiązań. Co ciekawe, jako jedyny propozycję złożył… Magellan. Władze gminy jej nie przyjęły.

Parabanki chcą przejmować długi, ale nie wszystkie gminy się zgadzają

Według informacji z Regionalnej Izby Obrachunkowej instytucje finansowe, ale nie banki, w których najczęściej zadłużają się małopolskie gminy, to Magellan i MW Trade.

Nie wszystkie jednak się na to decydują.

Niedawno Nowe Brzesko unieważniło dwa przetargi, do których zgłosił się tylko jeden oferent, właśnie Magellan. Chodziło o przejęcie ponad 9-milionowego długu gminy.

- Warunki, na jakich miałaby się odbyć spłata zobowiązań, były dla nas nie do przyjęcia. Ponieślibyśmy koszty o wiele wyższe od zakładanych - w taki sposób burmistrz Nowego Brzeska Jan Chojka tłumaczył fakt unieważnienia obu przetargów.

W tej chwili Nowe Brzesko ma już budżet ustalony przez RIO i chce zaciągnąć tzw. kredyt konsolidacyjny na spłatę zadłużenia. Zgodę na takie rozwiązanie wyraziła już Regionalna Izba Obrachunkowa.

W gminie Borzęcin Magellan też jako jedyny stanął do przetargu. Tu unieważnienia nie było i przejął długi gminy. W tym roku Borzęcin chce przeprowadzić restrukturyzację i wyłonić w przetargu bank, który udzieli kredytu na spłatę zadłużenia. Pożyczka krótkoterminowa została też zaciągnięta w parabanku. - Wiązało się to z brakiem dochodów ze sprzedaży majątku. Ale jest już spłacona - mówi wójt Janusz Kwaśniak i dodaje, że została im jeszcze jedna działka w tzw. leasingu zwrotnym, która ma zostać odkupiona.

Tymczasem wójt Raciechowic Marek Gabzdyl tłumaczy, że powodem zadłużenia się w parabankach był fakt, że w przetargach nie startowały inne instytucje. - Bankiem, który miał zajmować się konsolidowaniem zadłużenia samorządów, miał być Bank Gospodarstwa Krajowego. Tyle że od dwóch lat nie startuje on w żadnych przetargach na konsolidację zadłużenia ogłaszanych przez gminy - mówi.

- Jeśli wybór jest między tym, że ludzie mają albo nie mają jak dojechać do domów, to czy należy zastanawiać się nad wzięciem pożyczki kosztującej procent więcej?

Jak twierdzi, pożyczki były związane z realizowanymi inwestycjami i tym, że gmina albo nie otrzymywała spodziewanych dofinansowań albo otrzymywała je niższe, niż zakładano.

- Na przykład na urządzenie przy szkole w Raciechowicach boiska, placu zabaw, siłowni oraz parkingu. Donatorem miało być Ministerstwo Sportu. Złożyliśmy wniosek, byliśmy na liście, a potem pojawiła się informacja, że pieniędzy nie będzie, bo rok wcześniej dostaliśmy dofinansowanie na odbudowę innego boiska, w Czasławiu - tłumaczy Gabzdyl.

W Raciechowicach trwa obecnie kontrola RIO. Ma ona potrwać do marca.

(KAR, ALG)
redakcja@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze 216

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
aaaaaaaaaa

Za niegospodarność wójt powinien iść do więzienia!

j
jop

jest bardzo duzy dlug

m
mieszkaniec gminy

,,Kolejna próba Pana Wójta zwiększenia zadłużenia naszej gminy o 5 600 000 nie powiodła się - właśnie wczoraj wójt wydał oświadczenie o unieważnieniu przetargu , bo żaden bank nie złożył oferty.''

Dopóty się w dzbanku wodę nosi , póki się ucho nie urwie.
I tak jest w naszej gminie.
Czyżby kwiecista mowa naszego celebryty przedstawiająca gminę mlekiem i miodem płynącą
nie działała ?
Pracownicy sami odejdą jak nie będzie pieniędzy na wypłaty, bo w tej sytuacji musi nas przygarnąć inna gmina .

m
mieszkaniec gminy

Kolejna próba Pana Wójta zwiększenia zadłużenia naszej gminy o 5 600 000 nie powiodła się - właśnie wczoraj wójt wydał oświadczenie o unieważnieniu przetargu , bo żaden bank nie złożył oferty.

No szanowni radni i pracownicy gminy - najwyższy czas zacząć szukać pieniedzy w samej gminie - a moze tak zredukowac parę etatów skoro i tak pracownicy nie mają za wiele roboty bo na nic nie ma pieniedzy ?
Moze jak zabraknie pieniedzy na wyplaty i ZUS-y to sami odejdą.

m
mieszkaniec gminy

.....W przypadku niewypłacalności Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Raciechowice Sp. z o. o. gminne wodociągi i kanalizację przejmie Firma M.W. Trade S. A. .....

A przecież wcześniej wójt celebryta brylował ze swoją świtą i w w samych superlatywach w kwiecistej mowie przedstawiał gminę mlekiem i miodem płynącą.
A radni jednym głosem przyklepywali wszystko co im zaproponował.
Jak im nie wstyd? Ocenią ich młodsze pokolenia i w finale musi się zakończyć się odpowiedzialnością finansową.
Nie można tak bezkarnie robić idiotów z mieszkańców. To było zwykłe oszustwo wyborcze.

m
mieszkaniec Raciechowic

Będzie krucho z wypłatami pracownikom i regulowaniem nalezności przez gmine, bo kredytu nadal nie mozna zaciagnac - RIO uznało niewaznosc uchwaly Rady Gminy w sprawie zaciagniecia kredytu . No szanowna rado i panie wójcie główkujcie co robic dalej - czekamy z zainteresowaniem co też wymyslicie ?????

m
mieszkaniec gminy

Niestety RIO znowu podważyło uchwałę Rady Gminy w sprawie zaciągnięcia kredytu .

m
mieszkaniec gminy 2

MW Trade należy do Leszka Czarneckiego, ten nie lubi jak linters jest na stracie , nie lubi , zapiszczymy cieniutko

m
mieszkaniec gminy

" W przypadku niewypłacalności Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych RaciechowiceSp. z o.o GMINNE WODOCIĄGI I KANALIZACJĘ PRZEJMIE FIRMA M.W. TRADE S.A. "
To są pomysły wójta - celebryty i Rady Gminy.
Oszuści! Arogancja i zero kompetencji.
Na co liczyli, że można to ukryć - a krasnoludki pospłacają długi.

m
mieszkaniec gminy

Zapoznałem się z tą Uchwałą , a zwłaszcza z tą tabelą obrazującą harmonogram spłat długu i wątpię , że uda się wójtowi zdobyć te 6,5 miliona złotych na spłatę długu w 2016r .
A wtedy gmina Raciechowice będzie rozłożona " na łopatki ".

Jeszcze bardziej tragicznie brzmi stwierdzenie na końcu w/w uchwały RIO :

" W przypadku niewypłacalności Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Raciechowice
Sp. z o.o GMINNE WODOCIĄGI I KANALIZACJĘ PRZEJMIE FIRMA M.W. TRADE S.A. "

No Panie Wójcie , Radni i Pani Skarbnik zabierajcie się do opracowania i uchwalenia programu postępowania naprawczego na lata 2017 - 2019 i oby RIO pozytywnie go zaopiniowało , bo w przeciwnym razie to będziemy tylko patrzeć , która gmina nas przygarnie z tymi długami :-(

R
RIO

UCHWAŁA NR KI – 412/103/16 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie z dnia 9 marca 2016 roku
Kolegium Izby (...)p o s t a n a w i a
wezwać Gminę Raciechowice do opracowania i uchwalenia programu postępowania naprawczego na lata 2017 - 2019 oraz przedłożenia go celem zaopiniowania Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, w terminie 45 dni od dnia otrzymania niniejszej uchwały.
(...)Zachowanie w 2015 roku relacji z art. 242 ustawy o finansach publicznych było możliwe wyłącznie dzięki uzyskaniu przez Gminę Raciechowice pomocy finansowej z Gminy Wałcz w wysokości: 400.000,00 zł oraz przejęciu części zobowiązań Gminy Raciechowice wobec dostawców towarów i usług przez Firmę Magellan S. A. z siedzibą w Łodzi.
(...)W przypadku niewypłacalności Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Raciechowice Sp. z o. o. gminne wodociągi i kanalizację przejmie Firma M.W. Trade S. A. (...)

d
dżon

dobrze gada polać mu

F
Franek

Lubie placki , ale to nic nie znaczy , bo zwolnili kucharki .

m
mieszkaniec gminy

Popieram prośbę mieszkańca poniżej. Niestety nie wszyscy mieszkańcy gminy korzystają z Internetu- co jest zrozumiałe. Niektórym nawet do głowy by nie przyszła nawet taka myśl , że można tak kłamać.
Zmowa pana wójta celebryty z radnymi. Sąsiednie gminy nam zazdrościły takiego wspaniałego rozwoju- o którym dowiadywali się z ust wójta celebryty. Same sukcesy!!!! A tu wychodzą na jaw takie przekręty!
Jak radnym nie jest wstyd- przecież żyją w tym środowisku.
Jak im nie wstyd za to, że działali na szkodę całej gminy, swoich dzieci i wnuków.
Jednocześnie większość z nich chodzi co niedzielę do kościoła. Co za przekłamanie!!!!

m
mieszkaniec gminy

Tez tak sądzę , że o nowych inwestycjach możemy sobie tylko pomarzyć !

Ale Wójt dalej obiecuje , że w 2017 i 2018 roku będzie rozbudowa wodociągu , ciekawe tylko kto będzie za to płacił - może firma Magellan lub M.W. Trade S.A.
Wójt musi tak niestety mówić , bo chyba nie ma wyjścia - jeżeli wodociągu nie będzie w tych wsiach , które wody nie mają , to nie ma co liczyć na głosy poparcia w kolejnych wyborach samorządowych .
A do emerytury brakuje mu jeszcze trochę lat , więc myślę , że za wszelką cenę będzie chciał zostać w Raciechowicach na kolejną kadencję .

Dodaj ogłoszenie