Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Gmina Mogilany stawia pod znakiem zapytania placówki dla seniorów u siebie oraz w Skawinie

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Placówki dla seniorów mają być wzorowane na środowiskowych domach samopomocy
Placówki dla seniorów mają być wzorowane na środowiskowych domach samopomocy Fot. Barbara Ciryt
Dwie podkrakowskie gminy Skawina i Mogilany otrzymały łącznie 10 mln 420 tys. zł dofinansowania na tworzenie placówek wsparcia dla seniorów, osób chorych, niesamodzielnych oraz opiekunów tych osób. Cały projekt zakłada powstanie czterech punktów. Jednak pojawiły się trudności z realizacją.

Placówki dla osób starszych i chorych mają powstać w formie klubów samopomocy. W gminie Skawina w głównej placówce ma być miejsce dla 30 osób w filialnych klubach przewiduje się po 20 miejsc. Łącznie 90.

Koszt całego projektu, łącznie z wkładem własnym gmin, wynosi ponad 11 mln 241 tys. zł. A dofinansowanie dla placówek w Skawinie ponad 7 mln, a dla Mogilan ponad 3 mln zł.

- Skawina jest liderem tego projektu. Na naszym terenie mają powstać trzy placówki: jedna wiodąca dla osób o specjalnych potrzebach - zmagających się z chorobą Alzheimera, Parkinsona, po udarach, doświadczonych zespołami chorób otępiennych - w mieście Skawina oraz dwie filialne na terenach wiejskich na północy i na południu gminy. Jedna filialna placówka będzie w gminie Mogilany - mówi Grzegorz Horwacik, inspektor w Wydziale Rozwoju i Strategii Urzędu Miasta i Gminy Skawina.

Jednak przedsięwzięcie stoi to pod znakiem zapytania, ze względu na fakt, że w gminie Mogilany nie funkcjonuje Rada Gminy (nie zebrało się nawet kworum na sesję zwołaną przez wojewodę). - Uchwała rady jest nam niezbędna do realizacji tego projektu, wprowadzenia dotacji do budżetu gminy oraz zabezpieczenie własnego wkładu. Z przyznanej dotacji dla naszej gminy przypada ponad 3 mln zł, jednak jest to zagrożone - zaznacza Piotr Piotrowski, wójt Mogilan.

Podkreśla, że decyzja Rady Gminy Mogilany jest niezbędne do podpisania umowy partnerskiej z gminą Skawina, co z kolei umożliwi podpisanie umowy o dofinansowaniu i rozpoczęcie projekt.

W Skawina radni już podjęli stosowną uchwałę w tej sprawie, bo gmina przygotowuje się do podpisania umowy z Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości jako instytucją pośredniczącą w przekazaniu dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Zakłada się, że podopieczni w klubach samopomocy mogą tam przebywać po 8 godzin dziennie.

- Będą mieli doradztwo psychologa, opiekę i zajęcia terapeutyczne. Ponadto poza wsparciem osób chorych przewiduje się także pomoc dla ich opiekunów. Ponadto powstaną zespoły mobilne, które będą jeździły do domów i doradzały jak opiekować się osobami chorymi, żeby wesprzeć ich opiekunów. Takiemu wsparciu mają też służyć planowane turnusy wyjazdowe dla osób starszych i chorych. Ci, którzy na co dzień opiekują się nimi, będą mieli w tym czasie rodzaj urlopu, żeby zająć się domem i poświęcić czas innym członkom rodziny - mówi Grzegorz Horwacik.

Według planu kluby powstaną w obiektach komunalnych. Są oceniane przez mieszkańców jako bardzo potrzebne. Gmina Skawina jest zdeterminowana, żeby tworzyć te placówki.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski