Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Myślenice. Jest budżet obywatelski, są pomysły mieszkańców. Różnorodne jak oni sami

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fontanna przy ul. Piłsudskiego - czy doczeka się renowacji?
Fontanna przy ul. Piłsudskiego - czy doczeka się renowacji? fot. Katarzyna Hołuj
Pięćdziesiąt jeden - tyle pomysłów zgłosili mieszkańcy do trzeciej edycji gminnego Budżetu Obywatelskiego.

Najwięcej, bo pięć pomysłów zgłoszono w myślenickim okręgu nr 1, który obejmuje m.in. osiedle 1000-lecia i Górne Przedmieście. Większość z nich związana jest dziećmi i miejscami zabaw dla nich.

Z drugiego miejskiego okręgu (m.in. Rynek, Dolne Przedmieście, Zarabie) wpłynęły trzy pomysły. Tu jeden także ma na celu modernizację i rozbudowę placu zabaw, ale jest też np. pomysł odnowienia fontanny, która stoi przy jednej z głównych ulic miasta - ul. Piłsudskiego, niestety trudno ją uznać za dekorację, bo od lat zżera ją rdza. Nie mówiąc już o tym, że od lat nie spełnia swojej funkcji, bo nie tryska z niej woda.

Na przywróceniu zarówno funkcji jak i dawnego blasku zależy myśleniczance Lidii Qashou. I nie tylko jej, bo jak mówi, nie miała najmniejszych problemów z zebraniem 20 podpisów poparcia dla tego pomysłu. Chętnych było nawet więcej.

Po trzy zadania zgłosili również mieszkańcy Drogini, Głogoczowa, Poręby i Trzemeśni. Po dwa wpłynęły z: Bęczarki, Bysiny, Jasienicy, Jawornika, Krzyszkowic, Polanki, Zasani i Zawady. Natomiast po jednym z Borzęty, Buliny, Chełmu, Łęk i Osieczan.

Jak w poprzednich dwóch edycjach, wszyscy zameldowani mieszkańcy będą mogli zagłosować na jeden projekt ze swojego okręgu/sołectwa i na jeden o charakterze ogólnomiejskim. Tu do wyboru będzie dużo, bo dziesięć pomysłów, jeśli tylko wszystkie pozytywnie przejdą weryfikację.

Jest tu coś dla fanów teatru i muzyki, aktywności fizycznej i umysłowej. Aż dwa projekty zgłosił myśleniczanin Łukasz Dragosz. Jeden z nich to Myślenicki Ogród Doświadczeń. Ten otwarty park naukowy miałby mieć swoje stałe miejsce na Zarabiu, ale że byłby mobilny mógłby odwiedzić wszystkie sołectwa i dzielnice miasta dając możliwość nauki przez zabawę dzieciom i młodzieży. Drugi pomysł dotyczy organizacji na plaży cyklu imprez.

- Oferta kulturalna Myślenic jest bogata, dość powiedzieć, że tylko w lipcu odbędą się Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem i Myślenicki Festiwal Lata, ale moim zdaniem brakuje mniejszych eventów, które sprawiłby, że Zarabie żyłoby cały czas, a nie tylko podczas tych dużych imprez. Można by zorganizować np. turniej kapsli albo silent disco, które polega na zabawie dyskotekowej, ale bez zakłócania ciszy nocnej, bo uczestnicy bawią się do muzyki dostępnej przez słuchawki - mówi Łukasz Dragosz.

Głosowanie zaplanowane na wrzesień. W tym roku głosy będzie można oddawać elektronicznie oraz znów (tak jak w pierwszej edycji) za pomocą tradycyjnych, papierowych kart. - Ostateczną listę projektów, które przejdą do etapu głosowania poznamy pod koniec wakacji, gdyż teraz poszczególne wydziały Urzędu Miasta i Gminy Myślenice przystąpią do weryfikowania projektów pod względem formalnym i merytorycznym - mówi burmistrz Jarosław Szlachetka.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski