Gmina Myślenice. Są pieniądze na ratowanie obiektów...

Gmina Myślenice. Są pieniądze na ratowanie obiektów sakralnych [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Gmina Myślenice. Są pieniądze na ratowanie obiektów sakralnych [ZDJĘCIA]
1/24
przejdź do galerii

©Fot. Katarzyna Hołuj

Drewniany kościółek w Trzemeśni i kościół św. Jakuba w Myślenicach to cenne zabytki. Dach na tym pierwszym przecieka, a w drugim ołtarz zjadają korniki. Ale idzie ratunek
W Trzemeśni blaszane pokrycie kościoła zastąpi gont, co pozwoli na przywrócenie mu pierwotnego wyglądu. Jest to jedna z najstarszych drewnianych budowli w gminie i powiecie, bo pochodzi z końca XVIII wieku. Budowany etapami kościół został konsekrowany 3 maja 1824 roku.

- Ta zbliżająca się rocznica dwusetlecia kościoła jeszcze mocniej mobilizuje do tego, aby wykonać niezbędne prace renowacyjne - mówi ks. Andrzej Caputa, proboszcz parafii św. Klemensa. - Najpilniejsza jest wymiana przeciekającego dachu.

Parafia zamierza to zrobić z pomocą nagrody w wysokości 180 tys. zł, jaką niedawno otrzymała od gminy Myślenice. Proboszcz mówi też o sponsorze, na którego pomoc mogą liczyć, ale który zastrzega sobie anonimowość.

- Kolejne etapy prac, jakie czekają na wykonanie, to odnowienie ścian zewnętrznych, oczyszczenie polichromii, odgrzybienie, wymiana instalacji elektrycznej i fundamentów - mówi proboszcz i dodaje, że kiedy odnowiony zostanie kościół, przyjdzie pora na renowację ołtarza, ambonki i malowideł, z których najważniejsze to obraz z podobizną św. Klemensa, patrona parafii.

Odkąd w 2012 roku oddano do użytku nowy, wybudowany w sąsiedztwie kościół, ten kościółek nie jest użytkowany tak często jak kiedyś, ale i tak w okresie letnim codziennie jest w nim odprawiana msza święta, poza tym służy on przy pogrzebach jako miejsce modlitwy przy ciele zmarłego. Czasem też młode pary życzą sobie udzielenia im sakramentu małżeństwa właśnie w tym starym, drewnianym kościółku.

Z innego źródła, bo z Funduszu Kościelnego pomoc otrzymała parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach. 100 tys. zł dotacji przyznanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pomoże w sfinansowaniu wycenionej na 236 tys. zł renowacji ołtarza głównego w kościółku św. Jakuba na Stradomiu, który niszczą korniki.

Jak powiedział nam proboszcz tej parafii ks. Zdzisław Balon, prace mają się rozpocząć za dwa tygodnie a zakończyć przed połową grudnia br. Ołtarz ma zostać czasowo zdemontowany, ale nie przeszkodzi to w tym, aby w kościele normalnie były odprawiane msze święte.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


FLESZ: Jak się zachować w czasie burzy?

Źródło: vivi24

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Obiecanki i rozdawnictwo

? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Są pieniądze na Rydzyka, na emerytury dla biednych księży, na remonty kościołów a ty obywatelu gorszego sortu lecz się sam i żyj za 1500 emerytury. Poseł z wójtem rozdają nasze pieniądze. Czyżby...rozwiń całość

Są pieniądze na Rydzyka, na emerytury dla biednych księży, na remonty kościołów a ty obywatelu gorszego sortu lecz się sam i żyj za 1500 emerytury. Poseł z wójtem rozdają nasze pieniądze. Czyżby poseł kandydował na burmistrza Myślenic? zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nienawiść odbiera rozum

obserwator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Gdyby głupota miała skrzydła latałbyś w przestworzach.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Hmmm

Hmmm (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

A dla niepełnosprawnych nie ma ......

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?