MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Myślenice. Sprzęt ratowniczy, boiska... - to było w I edycji Budżetu Obywatelskiego. Co będzie w drugiej?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Powoli dobiega końca pierwsza w historii gminy edycja Budżetu Obywatelskiego, a już od połowy czerwca rozpoczyna się druga. Najbliższe tygodnie warto przeznaczyć na zastanowienie czego w naszym najbliższym otoczeniu brakuje, bo być uda się na to pozyskać fundusze z gminy.

Rok temu z takiej szansy skorzystali m.in. członkowie Myślenickiej Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej z Psami, którzy właśnie odebrali zakupiony ze środków Budżetu Obywatelskiego sprzęt o wartości prawie 92 tys. zł. To dwa quady i przyczepy: jedna do transportu poszkodowanych, a druga do przewozu quada. - Dla nas to wielka szansa ze względu na to jesteśmy wolontariuszami i nie mamy wielkich środków finansowych, żebyśmy mogli sobie sami zakupić taki sprzęt - mówił Krzysztof Druzgała, współzałożyciel GPR dodając, że pożytek z niego będą mieli nie tylko oni, jako grupa, ale również straże pożarne, a nade wszystko mieszkańcy, bo to przecież z myślą o nich i ich bezpieczeństwie powstała grupa.

Tylko w ubiegłym roku członkowie grupy uczestniczyli w 25 akcjach poszukiwawczych osób, które zaginęły. Do tej pory wykorzystywali z nich pożyczony sprzęt o ile tylko był dostępny, bowiem był to sprzęt od zaprzyjaźnionej jednostki OSP lub prywatny.

Do tego, że ich własny ułatwi grupie prowadzenie działań, ale też poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, udało się przekonać 2734 osoby. Tyle zagłosowało na ich projekt i był on tym, który uzyskał najwięcej głosów ze wszystkich.

Kolejny z największą liczbą głosów, czyli boisko piłkarskie do gry funinho (które ma powstać przy boisku Orła Myślenice) jest na razie na etapie projektu, ale niebawem ma być ogłoszony przetarg na jego wykonanie.

Tak samo jak na boisko do mini piłki nożnej (też na terenie stadionu LKS Orzeł na Dolnym Przedmieściu). W mieście, a dokładnie na Górnym Przedmieściu, ma jeszcze powstać Lokalne Centrum Integracji i Odpoczynku. Ponadto w każdym sołectwie jest lub wkrótce będzie realizowane zwycięskie zadanie, a w Głogoczowie nawet dwa (przy czym tu zakup stołów dla Wiejskiego Domu Kultury stał się faktem, a nawet odbyło się już jedno wydarzenie, w trakcie którego je wykorzystano).

Głogoczów był też, obok Krzyszkowic, Jawornika, Poręby oraz Drogini, tą miejscowością, której mieszkańcy wykazali się największą inicjatywą zgłaszając najwięcej pomysłów i to takich, które przeszły pozytywnie weryfikację.

Burmistrz Maciej Ostrowski już teraz zachęca do wzięcia udziału w kolejne edycji dodając, że pula środków jest taka sama jak w I edycji, a więc 846 520 zł i ich podział na okręgi (sołectwa) jest też taki sam.

Zgłaszać zadania można będzie od 15 do 29 czerwca br. Czas wakacji będzie czasem na ich weryfikację pod kątem formalnym i merytorycznym. Po wakacjach, a dokładnie w dniach 6-15 września odbędzie się głosowanie, a zadania które otrzymają najwięcej głosów zostaną zrealizowane w roku 2019.

Autor: Katarzyna Hołuj

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski