Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Myślenice. Toaleta, książkomat, oświetlenie, czyli na co wydać środki z Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Jeden z pomysłów zgłoszonych do Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego to  zakup podobnego książkomatu i ustawienie go obok Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach
Jeden z pomysłów zgłoszonych do Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego to zakup podobnego książkomatu i ustawienie go obok Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Mieszkańcy wykazali się w tym roku mniejszą inicjatywą niż w poprzednich edycjach Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego i do gminy wpłynęło tylko 40 propozycji zadań do zrealizowania. Najwięcej pomysłów mieli mieszkańcy Głogoczowa. Natomiast mieszkańcy Chełmu nie zgłosili żadnej propozycji zaprzepaszczając szansę na spożytkowanie swojej części budżetu obywatelskiego.

FLESZ - Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

od 16 lat

Z poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego Chełm też nie skorzystał, bo jedyne zadanie jakie tam zgłoszono, nie otrzymało wymaganego 15-procentowego poparcia.

Pozostałe 19 zadań czeka na realizację, w tym oświetlenie ścieżki rowerowo-biegowej na Zarabiu, które otrzymało najwięcej głosów ze wszystkich (2545).

W tym roku ma być także wreszcie zrealizowane zadanie czekające na to od… pierwszej edycji, a więc Lokalne Centrum Integracji i Odpoczynku przy Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu.

Stworzenie i urządzenie podobnych miejsc stawia sobie za cel wiele miejscowości, stąd też wśród zadań zgłoszonych w tym roku znajdziemy wiele polegających na zakupie np. urządzeń do waty cukrowej i popcornu, małego pawilonu namiotowego, stołu do piłkarzyków oraz agregatu prądotwórczego (Bulina), namiotów na imprezy (Głogoczów, Zawada), albo ławek piknikowych, hamaka, leżaków i stojaków rowerowych (Krzyszkowice).

O sprzęt zabiegają koła gospodyń wiejskich, jednostki OSP oraz kluby sportowe.

Dla mieszkańców ważne też jest bezpieczeństwo. Nie brakuje więc, jak zresztą co roku, zadań polegających na budowie chodników, montażu oświetlenia lub monitoringu.

Dość popularne są też projekty edukacyjne. Są one różne, bo raz jest to doposażenie szkoły w komputery, a innym razem doposażenie jej w szafki dla uczniów.

Z myślą o najmłodszych dorośli zgłaszają potrzebę budowy lub doposażenia placów zabaw.

W tym roku pojawiło się też zadanie z myślą o osobach niepełnosprawnych, a jest nim budowa ogólnodostępnej toalety przystosowanej do potrzeb takich osób w jednym z uczęszczanych miejsc w mieście (np. na plantach). To jeden z pomysłów na tzw. zadanie ogólnomiejskie. Innym jest zestaw sprzętu specjalistycznego dla jednostek OSP używany podczas działań ratowniczych, a jeszcze innym zakup książkomatu, który miałby stanąć przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach i umożliwić czytelnikom odbiór lub zwrot wypożyczonych książek w dowolnym momencie, niekoniecznie w godzinach pracy biblioteki.

W sumie zgłoszonych zostało 40 pomysłów, podczas kiedy w poprzednich edycjach wpływało ich ponad 50, a w pierwszej edycji nawet ponad 70.

Teraz urzędnicy mają czas, aby zweryfikować zgłoszone zadania pod kątem formalnym i merytorycznym. Te które przejdą tę weryfikację we wrześniu br. trafią pod głosowanie, a wygrane do realizacji, ale to dopiero w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski