Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina na mapie

PS
Mapa jest ładna graficznie, cieszy oko kolorami, liternictwem i układem. Na jej drugiej stronie umieszczono informacje merytoryczne na temat gminy, miejscowości, atrakcji i przyrody. Przeczytać można m.in., że nazwa Liszki pochodzi od grzybów kurek, zwanych dawniej liszkami, lub też od skór lisich, które składano w Tyńcu jako daniny. Zaczątkiem kościoła w Liszkach miała być kapliczka cmentarna, do której na mszę dojeżdżali księża z Wawelu. Przypuszcza się też, że kościółek w Liszkach powstał jako jeden z pierwszych poza Krakowem. Wśród informacji o gminie nie mogło zabraknąć wspomnienia o słynnej kiełbasie lisieckiej, której receptura produkcji nie zmieniła się od 1600 r., kiedy to zamieszczono w księgach parafialnych pierwszą wzmiankę o niej. Inna lokalna specjalność to kukiełki - bułki o charakterystycznym kształcie. Gmina (a zwłaszcza jej południowa część) kojarzy się z wikliną. Uprawa i przetwórstwo tej rośliny ma tam długoletnią tradycję, a do lokalnego kalendarza na stałe weszło już Święto Wikliny.

LISZKI. Dla turystów - i nie tylko

Nakładem Urzędu Gminy Liszki ukazała się turystyczna mapa gminy. Barwna karta w skali 1: 30000 pokazuje jej obszar, rozmieszczenie poszczególnych miejscowości, wsi i przysiółków, przebieg dróg, rzek i szlaków turystycznych.

Inna atrakcja gminy to zalew w Kryspinowie. Powyrobiskowy, ponadczterohektarowy zbiornik o I klasie czystości, z piaszczystą plażą i sosnowym lasem, daje możliwość wypoczynku, opalania się, kąpieli i żeglowania. Z kolei we wsi Czułów znajduje się rezerwat przyrody nieożywionej "Zimny Dół". Malowniczy zakątek to zaledwie 2,2 ha. Ciekawa historia wiąże się z Jaskinią Nad Matką Boską. W 1881 r. znaleziono w niej liczne ślady bytności człowieka, m.in. figurki kościane i wapienne. Autentyczność tych znalezisk została jednak zakwestionowana, co wywołało wieloletnią dyskusję specjalistów. Dopiero w 1930 r. byli pracownicy, uczestniczący w poszukiwaniach, przyznali się do sfałszowania okazów, dzięki którym uzyskiwali lepsze zarobki... Wśród pozostałych miejscowości gminy opisane zostały: Mników, Morawica, Baczyn, Sanka, Piekary, Kryspinów.
Taką prezentację walorów i atrakcji gminy uzupełniają jeszcze: tekst w języku angielskim oraz informacja o komunikacji autobusowej. (PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski