Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Nowe Brzesko chce dotować wymianę pieców na gazowe, ale większość wsi nie ma gazociągu

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Sieć gazowa w Nowym Brzesku powstała w 2011 roku
Sieć gazowa w Nowym Brzesku powstała w 2011 roku Aleksander Gąciarz
Gmina Nowe Brzesko chce się ubiegać o dotacje na wymianę pieców węglowych na gazowe. Będą mogli z tego jednak skorzystać mieszkańcy tylko dwóch miejscowości.

Sieć gazu ziemnego na terenie gminy powstała w 2011 roku, ale obejmuje tylko samo Nowe Brzesko i część Hebdowa. Pozostałe miejscowości jak dotąd się jej nie doczekały. - Chcielibyśmy, aby sieć została rozbudowana. Myślimy zwłaszcza o Mniszowie, gdzie mamy jednego dużego, potencjalnego odbiorcę gazu - mówi burmistrz Jan Chojka.

Problem w tym, że za rozbudowę sieci odpowiada PGNiG, a choćby przykład sąsiedniej gminy Proszowice pokazuje, że spółkę trudno namówić do prowadzenia inwestycji na terenach wiejskich. Mimo to na niedawnej sesji Rady Miejskiej radny Jan Sroga mocno “dopingował” władze gminy do działań na rzecz rozbudowy sieci gazowej. - Trzeba zacząć działać w tym kierunku, bo to jest konieczność. Jak się jedzie do Nowego Brzeska od strony Krakowa to nad miastem widać siwą łunę - przekonywał.

Za rozbudowę sieci gmina nie odpowiada, ale może się ubiegać o dotacje na wymianę pieców na gazowe. I właśnie od poniedziałku w miejscowym Urzędzie Gminy i Miasta (Referat komunalny, pokój nr 14) można składać deklaracje udziału w Programie Ograniczania Niskiej Emisji. W jego ramach przewidziane są dotacje do wymiany pieców z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Dotacja będzie przekazywana mieszkańcowi jako zwrot poniesionych kosztów, tj. po wykonaniu inwestycji. Mieszkaniec przed otrzymaniem dotacji jest zobowiązany uregulować należność za wykonaną inwestycję! - głosi fragment informacji na gminnej stronie internetowej.

Maksymalne dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie może wynieść do 50 procent kosztów kwalifikowanych zadania, lecz nie więcej niż 7500 zł na jedno urządzenie grzewcze. Wkład własny gminy wyniesie 21 procent.

Ankiety o chęci przystąpienia do programu będą zbierane do 16 lutego. Potem gmina może złożyć wniosek o przyznanie dotacji i czekać na decyzję o przyznaniu środków.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski