Gmina Oświęcim - na przecięciu dróg i szlaków

Materiał promocyjny
Gmina Oświęcim to miejsce wyjątkowe. Tutaj aktywna społeczność lokalna wykorzystuje potencjał swojego miejsca zamieszkania – bogactwo natury, różnorodność tradycji, zaangażowanie ludzi i ich wierność dziedzictwu – mając na uwadze burzliwą historię tych terenów, w tym najtragiczniejsze wydarzenia z czasów II Wojny Światowej. Tu korzystać można z udogodnień płynących z bliskości dużych miast, jak i zaszyć się w gąszczu leśnych ścieżek czy zatopić wzrok w urokliwym krajobrazie stawów czy starorzeczy.

Na przecięciu dróg i szlaków
Gmina Oświęcim umiejscowiona jest we wschodniej części malowniczej Kotliny Oświęcimskiej, na styku dwóch województw: śląskiego i małopolskiego oraz między trzema dużymi miastami: Krakowem, Katowicami i Bielskiem-Białą. Gminę tworzy 13 miejscowości: Broszkowice, Babice, Brzezinka, Pławy, Harmęże, Rajsko, Grojec, Łazy, Zaborze, Poręba Wielka, Włosienica, Stawy Monowskie oraz Dwory Drugie, które otaczają pierścieniem Miasto Oświęcim.

Wideo wizytówka Gmina Oświęcim

Dogodne położenie gminy ma znaczący wpływ na jej rozwój oraz komfort życia mieszkańców. Wybierając na miejsce zamieszkania jedną z miejscowości Gminy Oświęcim można cieszyć się urokami życia na wsi, a jednocześnie, dzięki bliskości dużych miast, korzystać z udogodnień przez nie oferowanych. Połączyć potrzeby bytowe czy pracę bez rezygnacji z komfortu przestrzeni czy komfortu codziennego obcowania z pierwotną naturą, o co trudno w mieście.

Przyroda i turystyka
Na środowisko naturalne gminy składają się liczne atrakcje przyrodnicze: wiele naturalnych zbiorników wodnych oraz malownicze dopływy Wisły i Soły, piękne lasy ze szlakami turystycznymi i rowerowymi, stawy rybne – to tylko niektóre z nich. Unikatowe okazy tutejszej flory zostały umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin.

Walory przyrodnicze, rzadkie i nieliczne w skali Europy siedliska ptasie i roślinne występujące na terenie gminy, zaliczono do obszarów chronionych Natura 2000. Pełne wzniesień okolice Grojca dają możliwość podziwiania widoków: Beskidu Małego, Bielska-Białej, Śląska i Jury Krakowsko-Wieluńskiej. Grojec i Łazy są miejscem krajowych i międzynarodowych plenerów malarskich.

Przez teren Gminy przebiega ponad 160 km tras turystycznych: Szlak Zabytków Ziemi Oświęcimskiej oznaczony na żółto, oraz Szlak Ewakuacji Więźniów Oświęcimia – szlak niebieski. Atrakcję turystyczną stanowi również śluza i kanał żeglugowy na Wiśle w Dworach II oraz ścieżki rowerowe: Oświęcim-Andrychów wzdłuż rzeki Soły; Kęty – Oświęcim szlak zielony i Oświęcim – Nidek szlak żółty; a także międzynarodowy Szlak Greenway: Wiedeń – Kraków – Oświęcim – Kęty.

Łatwy dostęp do zaplecza usługowo-handlowego, hotelowego i gastronomicznego w okolicy, sprawia, że Gmina jest miejscem atrakcyjnym nie tylko do całodniowego wypoczynku na łonie natury, ale również do zamieszkania. Rozbudowuje się prywatna baza noclegowa, ale i infrastruktura sportowo-rekreacyjna dla mieszkańców, jak na przykład place zabaw dla dzieci czy plenerowe siłownie .

Infrastruktura i rozwój
Na komfort życia mieszkańców niewątpliwy wpływ ma wyjątkowa dbałość o rozwój gminy, jaką wykazuje obecny włodarz gminy. Nowe, wygodne drogi, bezpieczne chodniki, nowoczesne oświetlenie to tylko niektóre udogodnienia, których na przestrzeni ostatnich trzech lat przybywa w każdym miesiącem. Urzędnicy realizują tym samym założenia Strategii Rozwoju Gminy Oświęcim, która powstała w oparciu o wyniki szeroko zakrojonych konsultacji społecznych.

Gmina stworzyła również Gminny Program Rewitalizacji, który został wpisany do wykazu Programów Rewitalizacji Województwa Małopolskiego, co umożliwia ubieganie się o dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego, wspierające modernizacje i przebudowy budynków użyteczności publicznej, zagospodarowanie przestrzeni publicznej, ale także szereg działań miękkich, zwiększających szanse mieszkańców na rynku pracy.

Aktywność i rozwój swoich mieszkańców gmina wspiera także realizując we współpracy z ogólnopolskimi organizacjami pozarządowymi program E-mocni, którego zadaniem jest zwiększenie umiejętności korzystania z Internetu wśród dorosłych i tym samym zwiększenie komfortu ich życia. W naszej gminie skorzysta z programu prawie 400 osób, a wszyscy, którzy już mieli taką szansę, nie szczędzą pochwał jego realizatorom.

Na uwagę zasługuje fakt, że od bieżącego roku poszczególne sołectwa otrzymały więcej samodzielności i możliwości podejmowania decyzji o realizowaniu indywidualnych potrzeb. Wszystko to za sprawą Funduszu Sołeckiego, który zapewnia każdemu sołectwu pulę własnych środków, o których wydatkowaniu decydują sami mieszkańcy. Pozwala to na szybszą realizację inwestycji i lepsze zaspokajanie potrzeb sołectw, co jest naczelną zasadą przyświecającą władzom gminnym.

Właśnie w ramach odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, kiedy niedawno zagrożone było funkcjonowanie ochrony zdrowia w gminie, podjęto odważną decyzję o budowie nowej przychodni. Nowoczesny, doskonale wyposażony ośrodek zdrowia w Grojcu od października 2017 r. obsługuje mieszkańców naszej gminy. Zbudowany w błyskawicznym tempie, kosztował ponad 1,2 mln zł i jest przestronnym, ergonomicznym obiektem, zaprojektowanym z myślą o komforcie użytkujących go pacjentów, ale i lekarzy.

Dzięki tej inwestycji zyskała również edukacja w gminie – pomieszczenia po starym ośrodku wykorzystano na potrzeby przedszkola, dzięki czemu przedszkolaki wygodnie użytkują teraz funkcjonalnie urządzone pomieszczenia placówki.

Także decyzja o budowie nowej szkoły w Porębie Wielkiej podyktowana była troską o zabezpieczenie interesów mieszkańców. Kiedy o użytkowany od lat budynek upomnieli się dawni właściciele, władze gminy stawiły czoło wyzwaniu i zdecydowano o tym, że konieczna jest nowa siedziba. Zabytkowy gmach starej posłuży innym celom, tymczasem uczniowie i grono pedagogiczne przeniosą się do nowo wybudowanego budynku z przestronnymi klasami i salą gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia. Odbiór planowany jest na późną wiosnę 2018 r.
Bardzo ważnym aspektem życia na pograniczu Małopolski i Śląska jest ekologia. Dbanie o środowisko i myśl o przyszłości przyświecają wójtowi i urzędnikom gminnym w pracy nad ulepszeniem warunków życia tu i teraz dla nas samych, ale i dla naszych dzieci i wnuków. Gmina Oświęcim aktywnie angażuje się w programy pozyskiwania funduszy na działania związane z ekologią – wymianę źródeł ciepła, termomodernizację czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Jako jedyna w powiecie oświęcimskim zatrudnia w urzędzie ekodoradcę – pracownika, którego zadaniem jest doradztwo i pomoc w zakresie możliwości i dostępności inwestycji ekologicznych dla mieszkańców, szerokie promowanie działań proekologicznych od poziomu pojedynczego mieszkańca i gospodarstwa domowego aż do firm działających na terenie gminy.

Życie społeczne i kultura

Jak w każdej wspólnocie, także i w gminie Oświęcim dla życia społecznego niezwykle istotne są wydarzenia kulturalne i sportowe. Pod patronatem wójta gminy w każdym niemal tygodniu, niezależnie od pory roku i pogody, odbywają się liczne imprezy, w których przygotowaniu swój największy udział ma gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, ale również LKS-y, strażacy-ochotnicy czy koła gospodyń wiejskich z każdego sołectwa. Od tradycyjnych dożynek na koniec lata, przez Dni Gminy co roku organizowane w innym sołectwie, imprezy barbórkowe, a potem bożonarodzeniowe, świętowanie nadejścia wiosny i świąt wielkanocnych, poprzez liczne imprezy z okazji lata i wakacji mieszkańcy naszych 13 sołectw poznają się, integrują i wzmacniają więzi sąsiedzkie.

Wiele dzieje się też dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi , które wójt wspiera organizacyjnie i finansowo poprzez udzielane patronaty. W roku 2017 dzięki temu odbyło się kilka nowych wydarzeń, o których wiadomo, że w kolejnych latach wejdą na stałe do gminnego kalendarza imprez. Rodzinny rajd rowerowy czy Ogólnopolski Turniej Par w Brydżu Sportowym o Puchar Wójta Gminy Oświęcim odniosły sukces frekwencyjny dzięki dobrej organizacji, ale i atrakcyjnym nagrodom do zdobycia. Listopadowa Biesiada Patriotyczna była doskonałą okazją do uczczenia rocznicy niepodległości – z radością, humorem, śpiewając i wzmacniając więzi społeczności.

Właściwe miejsce do życia
Gminę Oświęcim cechuje duża różnorodność: można tu znaleźć miejsca ustronne i ciche, ukryte wśród przyrody, ale i takie, z których mamy dwa kroki do centrum miasta i tylko nieco dalej do dróg, które powiodą nas ku wielkim aglomeracjom. Wśród mieszkańców naszej gminy znajdą się i przywiązani do tradycji i kultury swoich przodków, i postępowi i ciekawi nowych doświadczeń, jednak wszyscy bez wyjątku są przyjaźni i serdeczni. Niezależnie od tego, na jak długo przyjedziesz – z krótką wizytą, czy zostaniesz na stałe – przyjmą Cię do swoich serc i domów równie chętnie. Na pewno będzie Ci u nas dobrze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Gmina Oświęcim - na przecięciu dróg i szlaków - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski