Gmina Proszowice. Drastyczna podwyżka opłat za wywóz śmieci stała się faktem

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Od maja w gminie Proszowice drastycznie podrożeją opłaty za wywóz śmieci
Od maja w gminie Proszowice drastycznie podrożeją opłaty za wywóz śmieci Aleksander Gąciarz
23 złote od osoby miesięcznie za odpady zbierane selektywnie i 34 złote za zmieszane, zapłacą od 1 maja mieszkańcy gminy Proszowice. Wzrost cen o ponad 100 procent to efekt przetargu ogłoszonego przez gminę. Nowe stawki będą obowiązywały przez dwa lata.

Radni nie kryją, że była to dla nich bardzo trudna decyzja. O ile przed rozstrzygnięciem postępowania przetargowego liczono się z tym, że dotychczasowych stawek (10 i 15 złotych) utrzymać się na pewno nie uda, to skala wzrostu opłat jest ogromna. Dla przykładu: czteroosobowa rodzina, gdzie odpady nie były segregowane, rocznie płaciła za śmieci 720 złotych. Teraz będzie to już 1632 złote! - Szczególnie żal mi emerytów, którzy dostając 13 emeryturę liczyli, że może coś sobie za to kupią, a tu wychodzi, że wszystko pochłonie opłata śmieciowa - powiedział nam jeden z rajców.

Podczas posiedzenia komisji wspólnej w ubiegłym tygodniu uchwała została zaopiniowana pozytywnie (przy dwóch głosach sprzeciwu i dwóch wstrzymujących), ale w czwartek nie było wcale pewności, że zostanie przyjęta. Głosowanie nad tym punktem poprzedziła długa przerwa, w czasie której jeszcze razy przedyskutowano pewne kwestie. Po jej zakończeniu burmistrz Grzegorz Cichy zwrócił się do radnych: - Taka jest twarda rzeczywistość. Dlatego apeluję o odpowiedzialne podejście do sprawy, by nie okazało się, że nie będzie komu odpadów zbierać.

Paweł Sroga przyznał, że to „najcięższa uchwała, jaką nam przychodzi podejmować w tej kadencji”. - Mam dużo wątpliwości co do podjęcia tej decyzji, bo jest ona niepopularna. Natomiast wiem, że nie mamy wyjścia. Nie możemy dopuścić do tego, żeby w czerwcu czy lipcu nie miał kto odebrać odpadów. To by nam groziło Sycylią. Byłem tam kiedyś i widziałem potężne zwały odpadów. Taka sytuacja może nam zagrozić - przekonywał.

Nie wszyscy byli tego samego zdania. Wiesław Pabjańczyk uważał, że przetarg należy unieważnić i ogłosić ponownie. W jego opinii mogłoby to spowodować, że firmy obniżyłyby swoje oferty. Nie przekonał go argument, że gmina przeprowadził faktycznie dwa przetargi (jeden dotyczył wyłącznie wywozu śmieci w maju) i w obu skala wzrostu była podobna. - Nie można porównać przetargu doraźnego na miesiąc, z przetargiem na dwa lata - argumentował.

Większość radnych uznała jednak, że taki krok byłby obciążony ryzykiem. Paweł Sroga zwrócił uwagę, że podczas ostatniego przetargu oferta firmy, która obecnie wywozi odpady, jest o 20 procent wyższa od oferty dwóch pozostałych uczestników postępowania. - Dlatego organizowanie ponownego przetargu może nic nie dać.

Ten argument przekonał również Dariusza Duchnowskiego, który na spotkaniu komisji wstrzymał się od głosu. - Gdy wszystko jeszcze raz przemyślałem, doszedłem do wniosku, że po drugim przetargu ceny mogą być jeszcze wyższe - powiedział.

Burmistrz podkreślił z kolei, że takie rozwiązanie można zastosować, ale nie ma żadnej gwarancji, że zakończy się to powodzeniem, a może spowodować dalsze komplikacje. - Powtórzenie przetargu spowoduje, że wyłoniona w nim firma będzie mogła rozpocząć zbiórkę dopiero w lipcu. A jeżeli nie wygra Ekom lub Miki, zacznie się kołowrót z wymianą pojemników - mówi. Przypomnijmy, że mieszkańcy gminy Proszowice posiadają w te chwili zarówno kontenery na odpady dostarczone przez Ekom (poprzedni odbiorca śmieci, który w ostatnim przetargu przedstawił najlepszą ofertę), jak i Miki (obecny odbiorca, który w ostatnim przetargu dał najwyższą cenę) .

Zdaniem Pawła Srogi wzrost opłaty śmieciowej nie jest efektem pazerności firm, a rosnących lawinowo opłat środowiskowych z tytułu deponowania odpadów na składowiskach (są określane rozporządzeniem Rady Ministrów- przyp. aut). - Jeżeli ta stawka na rok bieżący wynosi 170 złotych za tonę, to na rok przyszły jest to już 270 zł. To nie jest wzrost o kilka, czy kilkanaście procent, a często powyżej 50 procent.

Przed głosowaniem uchwały przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wojtusik przypomniał, że podczas komisji radni poświęcili na obliczenia i analizy blisko cztery godziny. - Myślę, że każdy ma wyrobiony pogląd na tę sprawę - stwierdził. Ostatecznie 12 radnych głosowało za uchwałą, dwóch było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Chwilę później radni zmniejszyli z 50 do 25 procent ulgę w opłacie śmieciowej, z której korzystają posiadacze karty dużej rodziny (800 osób) oraz najubożsi mieszkańcy (660 osób). Ma to sprawić, że wpływy z opłaty będą niższe nie o 3, a o 1,5 procent.

Wyciąg z uzasadnienia do uchwały

w ostatnim roku znacznie wzrosły koszty odbierania, transportu i zagospodarowania odpadów. Jest to wynikiem m.in. wzrostu opłaty środowiskowej (...) która w 2013 r. wynosiła 74,26 zł, w 2018 r. wynosiła 140 zł, w 2019 r. stawka wynosi 170 zł za tonę, a w roku 2020 będzie wynosić 270 zł. Te koszty firmy śmieciowe zawarły w stawkach jakie oferowane są w przetargach. Firmy odbierające od mieszkańców śmieci zostały zobowiązane do szeregu kosztownych inwestycji, bez których nie mogłyby świadczyć usług, a to m.in. obligatoryjny monitoring terenów składowania odpadów czy operaty przeciwpożarowe. Do tego należy dodać wzrost cen benzyny, energii i płacy minimalnej co wprost przekłada się na koszty ponoszone przez przedsiębiorców.

WIDEO: Barometr Bartusia. Ile powinien zarabiać nauczyciel?

Wideo

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

CENY Z SUFITU,KPINY Z MIESZKANCOW

G
Gość
2019-04-25T22:10:55 02:00, Mieszkaniec:

Proszę sobie przeczytać artykuł poniżej O stawkach za śmieci w Tarnowie prezydent chciał podwyżki na 10 do 12 za segregowane teraz obowiazuje 8.5 i tak zostaje

Trzeba sie zorganizować i zrobić protest w Proszowicach

G
Gość
2019-04-25T22:18:07 02:00, Gość:

Żądamy aby skończyć z dyskryminacją mieszkańców bloków. Nie jesteśmy gorszymi mieszkańcami tego miasta. Żądamy umożliwienia oddawania nam sortowanych śmieci lub wyciągnięcia średniej stawki. Nie ma osobnych śmieciarek do odbioru segregowanych i zmieszanych wszystko trafia do jednego samochodu. To jest skandal. Na temat dyskryminacji są odpowiednie przepisy. Proponuję zwołać protest pod urzędem gminy

2019-04-25T22:33:48 02:00, Adidas:

Dokładnie tak jest. Butelki której trafiają to jednego kontenera, podczas odbioru zabieranie są z innymi śmiećmi.

Mentalność ludzi i dzisiejsze czasy plastiku - w tym mieście chyba nigdy nie będzie czysto.

Bardzo się zawidlem na burmistrzu i pewnie wiele osob również

G
Gość

Ktoś słusznie napisał kogo my wybrali nieudacznik może rządzić tylko w Proszowicach.

i
iii
2019-04-28T15:31:44 02:00, Gość:

Wysypisko śmieci w Żębocinie miało być zamknięte i zrekultywowane. Tymczasem po ostatnim przetargu śmieciarki firmy EKOM jeżdżą regularnie, a wystawione śmieci od 26,04, leżą bo nie ma ich kto zabrać spod domów.Za co nowe opłaty?Jak można płacić za nie wykonaną pracę. pan burmistrz niech przestanie się już bić w piersi i niech przestanie pie*****ć głupoty tylko niech się weźmie do roboty uczciwie a nie kieruje się materializmem.

Bardzo ciekawy komentarz. To powinno paść wyjaśnienie ze strony burmistrza, ile ekom płaci za dzierżawę tego wysypiska choćby za samo parkowanie tam śmieciarek, być może także za plac segregowania śmieci . Ta kwota powinna być podzielona przez ilość mieszkańców i o tą kwotę powinny być zmniejszone opłaty od każdej osoby, ponieważ wysypisko jest własnością społeczeństwa a nie burmistrza.

G
Gość

Wysypisko śmieci w Żębocinie miało być zamknięte i zrekultywowane. Tymczasem po ostatnim przetargu śmieciarki firmy EKOM jeżdżą regularnie, a wystawione śmieci od 26,04, leżą bo nie ma ich kto zabrać spod domów.Za co nowe opłaty?Jak można płacić za nie wykonaną pracę. pan burmistrz niech przestanie się już bić w piersi i niech przestanie pie*****ć głupoty tylko niech się weźmie do roboty uczciwie a nie kieruje się materializmem.

G
Gość

Zmiane opłat za śmieci ktoś musi się przyjrzeć bo te stawki są popadające.

A
Anita G

Teraz macie wybraliscie sobie sami takiego burmistrza to macie

M
Mieszkaniec

Ldzie to jest skandal jakiego nie bylo w historii Proszowic jak to w innych gminach po nowych przetargah cena jest srednio 10 zł od osoby lub 8,50 maxymalnie i to nieliczni 15 zl a u na 23 zł i muwimy tu o segregowanych. To jest skandal

G
Gość
2019-04-26T22:46:45 02:00, Xd:

Co to za radą? Co to za burmistrz? Kogo oni reprezentują? Po to są telefony żeby zadzwonić do sąsiednich gmin i zorientować się w stawkach za wywóz śmieci a nie podpisywać ZŁODZIEJSKIEJ UMOWY. Zmowa cenowa firm czy kasa pod stołem dla decydenta?

W każdej bajce jest część prawdy

G
Gość
2019-04-26T12:28:08 02:00, Gosc:

Czy potrafi ktoś mi wytłumaczyć w jaki sposób sasiednie gminy podpisały przetarg na smieci ze maja stawki jak u nas przed podwyzka a nawet nizsze bo moze ktos dostal koperte pod stolem za tak wysokie stawki

2019-04-27T08:19:56 02:00, Gość:

Bo obowiązują u nich przetargi sprzed ponad roku?

Mieszkańcy gminy Chełmiec zapłacą więcej za odbiór śmieci: 8,50 zł od jednego mieszkańca za odpady zbierane selektywnie i 25 zł za odpady niesegregowane. Podwyżka zacznie obowiązywać od 1 lipca 2019 roku.

G
Gość
2019-04-26T12:28:08 02:00, Gosc:

Czy potrafi ktoś mi wytłumaczyć w jaki sposób sasiednie gminy podpisały przetarg na smieci ze maja stawki jak u nas przed podwyzka a nawet nizsze bo moze ktos dostal koperte pod stolem za tak wysokie stawki

Bo obowiązują u nich przetargi sprzed ponad roku?

X
Xd

Co to za radą? Co to za burmistrz? Kogo oni reprezentują? Po to są telefony żeby zadzwonić do sąsiednich gmin i zorientować się w stawkach za wywóz śmieci a nie podpisywać ZŁODZIEJSKIEJ UMOWY. Zmowa cenowa firm czy kasa pod stołem dla decydenta?

i
iiikoll

No cóżżż

E
Ekom

To teraz już wiadomo czemu nie oddaliśmy kontenerów ekomu... Bo było wiadomo że wygrają kolejny przetarg. Inne gminy ani 20 zł nie płacą!!! Co się dzieje z tą gmina??? Komu mydlicie oczy o opłatach środowiskowych? Innych gmin te opłaty nie obowiązują że mają takie stawki????? Panie burmistrz prosimy o jakieś sensowne wyjaśnienie bo jeśli podejmujecie takie decyzje tylko w strachu to ja dziękuję za taką władze

Dodaj ogłoszenie